Peniaze sú obrovským pokušením. Niektorí im podliehajú a sú kvôli nim ochotní urobiť doslova všetko. Takéto osudy bývajú často smutným príbehom.
Na druhej strane sú peniaze pre život veľmi potrebné a veľa ľudí trápia finančné problémy po celý život. Ako budovať v deťoch správny postoj k peniazom a mieru v ich používaní?
Podľa detskej psychologičky Renáty Cagalovej nie je jednoduché presne určiť, kedy je dieťa schopné uvedomiť si význam peňazí, „u každého jedinca je vývoj individuálny, a preto je na rodičoch všímať si zmeny v postojoch a ich záujem o fungovanie finančného systému.“
Neizolujte dieťa od peňazí ale postupne mu vysvetľujte ako sa peniaze v bežnom živote používajú, u menších detí ide o jednoduché informácie typu – mama a tato chodia do práce, aby zarobili peniaze a mohli sme si kúpiť jedlo.
Neskôr môžete pripojiť informácie o iných výdavkoch ako sú platby za bývanie, oblečenie, automobil, dovolenky atď.
Chceme pre deti všetko
Dieťa prirodzene túži po všetkých hračkách, ktoré vidí a tak sme v obchodoch často svedkami kriku, dožadovania sa, či hádzania sa o zem.
Slovo odborníčky:
K téme sa vyjadruje detská psychologička Renáta Cagalová
Rodičia majú problém povedať nie. Podľa psychologičky robia rodičia najčastejšie chyby s najlepším úmyslom, „ v snahe dopriať svojmu dieťaťu veci po ktorých túži, míňajú peniaze neuvážene, aj keď je to zbytočné. Naučme sa povedať nie. Malé dieťa nie je schopné chápať racionálnym spôsobom hodnotu peňazí, preto by sme im mali na začiatok k finančnej gramotnosti pomôcť prostredníctvom hry – napr. Hra na obchodík alebo u starších detí Monopoly.“
Zvládnuť náročné situácie, kedy sa dieťa dožaduje novej hračky je pre rodiča ťažké, nevyčítajte dieťaťu jeho náhlu túžbu, ale skúste ho napríklad objať a povedať mu, že sa o tom porozprávate doma.
Podľa Renáty Cagalovej je tiež dôležité ísť dieťaťu príkladom, „dieťa si osvojuje postoje svojich rodičov, aj keď si to ešte neuvedomuje a neskôr ich začne napodobňovať – ak sa správame k peniazom šetrne a zodpovedne, je pravdepodobné, že dieťa si tento postoj osvojí – to isté platí aj v iných príkladoch.“
Najhoršia je puberta
Obzvlášť náročné obdobie nastáva v puberte, kedy sa buduje sebavedomie tínedžera. Túžba vyniknúť je obrovská a s tým súvisí drahé značkové oblečenie, elektronika a ďalšie veci.
„Na rozdiel od malých detí si tínedžeri uvedomujú hodnotu peňazí aj status, ktorý prinášajú. Prostredníctvom drahých značiek hľadajú svoju individualitu, potrebujú sa odlíšiť, alebo naopak začleniť a byť oceňovaní svojimi vrstovníkmi.
Práve kvôli citlivému veku a vnímaniu u týchto detí, vyžadujú mnohé školy na celom svete nosenie školských uniforiem, aby došlo k zrovnoprávneniu v kolektíve a tínedžeri sa dokázali oceňovať navzájom prostredníctvom dôležitejších, ako materiálnych hodnôt,“ vysvetľuje psychologička.
Rodičia často robia chybu, keď krehké sebavedomie tínedžera ešte viac zraňujú svojou nespokojnosťou s ním a výčitkami.
Nájdite na svojom dieťati to dobré a vyzdvihnite to pri každej príležitosti. Dodáte mu tak potrebnú sebadôveru a sebaistotu a vyhnete sa tak potrebe dokazovať si svoju hodnotu prostredníctvom peňazí.
Odmalička
Výchova k správnemu postoju k peniazom nieje otázkou jedného rozhovoru ale systematickej dlhodobej práce.
Podľa psychologičky by sa rodič nemal báť viesť dieťa k zodpovednosti už od útleho veku, „treba začať základmi ako kúpa hlineného prasiatka a šetrenia si na obľúbenú hračku, neskôr prejsť na primerané vreckové a vlastný účet v banke.
Dieťa si musí uvedomiť, koľko peňazí a za akým účelom môže minúť, nesmie si zvyknúť na prípadnú záchranu zo strany rodiča, ak svoj prídel minie neuvážene.
Finančná odmena by mala byť takisto vždy iba odmenou za vykonanú prácu či úspech – dieťa si uvedomí hodnotu peňazí, iba ak si ich zaslúži.
Konfrontácia s realitou o nedostatku vo vývojových krajinách, či slabších sociálnych vrstvách dáva deťom možnosť vytvoriť si správny pohľad na hospodárenie s financiami a pomoc ľuďom v núdzi.“
Ako učiť deti narábať s peniazmi
Začnite s výchovou a zoznamovaním so svetom peňazí od útleho detstva, keď spozorujete, že sa dieťa zaujíma o finančný systém.
Oboznamujte dieťa s finančným fungovaním rodiny a domácnosti, aby získavalo reálnu predstavu.
Buďte dieťaťu dobrým osobným príkladom v hospodárení.
Výbornou formou finančnej výchovy je vreckové. Môžete ho začať dávať dieťaťu už od šiestich rokov v primeranej forme. Dohodnite si pravidlá, kedy ho dostane a za akých okolností mu na neho môžete siahnuť.