Medzi najčastejšie priania ľudí patrí schudnúť a sformovať si postavu. Jediný spôsob, ako sa k tomu dopracovať, je cvičenie. Lenže kedy, keď sa nám nechce?
Výhovorkou, prečo sme opäť cvičenie vynechali, je nedostatok času. Za ním však býva len obyčajná lenivosť, ktorá posúva fyzickú aktivitu v rebríčku našich priorít na posledné miesta.
Ak by bola na prvých priečkach, čas by sme si určite našli. Riešením je efektívne vyhodnotenie svojich možností fyzickej aktivity a správna motivácia. Cvičiť totiž môžeme rôznymi spôsobmi a je len na nás zistiť, čo nám vyhovuje.
Cvičenie vo fitnescentre vs. cvičenie doma
VO FITNESCENTRE
+ motivácia, ak si kúpime permanentku, núti nás to ju využiť a ísť cvičiť, aj keď sa nám nechce, motiváciou je tiež prostredie, kde sa všetci venujú fyzickej aktivite a strhnú nás k väčším výkonom,
+ profesionálne zariadenia na cvičenie a široký výber možností,
+ možnosť poradenstva od odborníka.
- strata intimity, niektorí ľudia môžu pociťovať medzi ľuďmi ostych a je im nepríjemné vykonávať námahu v prostredí, kde je veľa ľudí,
- v niektorých fitnescentrách je veľa ľudí a treba čakať na stroj, čím sa znižuje intenzita a efektivita cvičenia,
- na cvičenie vo fitnescentre si treba vyhradiť viac času, treba sa doň a z neho prepraviť,
- poplatok za vstup,
- viazanosť na otváracie hodiny.
DOMA
+ domáce prostredie je komfortnejšie, pohodlnejšie,
+ nie sme viazaní otváracími hodinami,
+ nemusíme čakať na stroj na cvičenie,
+ cvičiť môžeme kedykoľvek a cvičením si môžeme vyplniť aj neplánované voľné chvíle,
+ neplatíme poplatok za vstup,
+ nemusíme mať ostych,
+ ušetríme čas na prepravu do fitnescentra
+ nerušia nás ostatní cvičiaci
- motivácia,
- absencia odborného vedenia.
Cvičenie doma je veľmi efektívnou alternatívou najmä pre zaneprázdnených ľudí či mamičky. Najväčším problémom pri tomto spôsobe fyzickej aktivity je však sebadisciplína a motivácia.
Podľa Radoslava Hupku je najlepším hnacím motorom viditeľný výsledok. „Po mesiaci dvoch je efekt cvičenia viditeľný. Toto je najdôležitejší faktor, ktorý nás posúva ďalej.
Zároveň si to však vyžaduje sebadisciplínu a sebazaprenie. Pomáha stanoviť si cieľ, a keď už sa pre niečo rozhodnete, tak si nájdete spôsob, ako to v menšom alebo vo väčšom rozsahu splniť.“
Čo potrebujeme pre domáce fitnescentrum?
Zriadiť si domáce fitnescentrum už dnes nie je otázkou veľkých priestorových možností.
Radí odborník:
K téme sa vyjadruje odborník na fitnes Radoslav Hupka, Technogymstore.sk
Podľa Radoslava Hupku je trendom cvičiť v kruhu rodiny, trebárs aj v obývačke, súčasne sledovať televíziu a deti, „dnes sú už k dispozícii zariadenia, ktoré spĺňajú nielen funkčnú, ale aj dizajnovú stránku a nie sú ani priestorovo náročné.
Multifunkčné zariadenie môže zabrať plochu dvoch štvorcových metrov, či byť zavesené na stene. Treba si určiť, na aký účel má fitnes slúžiť, či chceme len zhadzovať kilogramy, alebo aj posilňovať a tvarovať.
Pokiaľ chceme len redukovať tuky, postačí jedno kardiozariadenie podľa osobných preferencií, bežiaci pás, simulátor kráčania po schodoch, korčuľovania, veslovania.
Ak máme za cieľ aj spevňovať a formovať telo, potrebujeme tiež napríklad polohovaciu lavičku, jednoručné činky či iné pomôcky.“
Ak ste majiteľmi väčšieho bytu alebo domu, môžete si zriadiť fitnescentrum v samostatnej miestnosti. „Ideálna je dobre presvetlená miestnosť s vetraním s veľkosťou 15 až 25m2.
V rodinách zvyčajne využívajú fitnescentrum viacerí členovia, takže je vhodné sa poradiť s odborníkom a zariadiť ho multifunkčnejšie.
Prepojenie s terasou umožňuje v prípade pekného počasia vytiahnuť stroje von a vaša aktivita tak dostane nový rozmer,“ vysvetľuje odborník a dodáva, „nezabúdajte na maličkosti, ako je zrkadlo, ktoré slúži na spätnú kontrolu počas cvičenia, váha, stolík na pitný režim či uterák.
Kedy cvičiť?
Veľkou výhodou cvičenia doma je aj možnosť cvičiť kedykoľvek. Podľa Radoslava Hupku je totiž na spaľovanie tukov najvhodnejší ranný tréning.
„Ideálne je vykonávať kardioaktivitu ráno nalačno. Spaľovanie tukov nastáva po dvadsiatich minútach, takže plne postačuje okolo 45 – 50 minút pohybu.
Samozrejme, treba mať prispôsobený aj jedálny lístok. Dôležité je udržiavať tepovú frekvenciu na úrovni 70 – 80 % maximálnej tepovej frekvencie.
Dnešné moderné zariadenia monitorujú tep a automaticky prispôsobujú intenzitu pohybu zrýchľovaním alebo spomaľovaním.
Otázkou je, ako rýchlo sa chceme dopracovať k cieľu. Odporúča sa maximálne redukovať hmotnosť o trištvrte až kilogram týždenne. Ak chceme posilňovať a tvarovať telo, je vhodné cvičiť dva- až trikrát do týždňa.“
Rady pre zaneprázdnených
Vyberte si fyzickú aktivitu, ktorá vám robí radosť, vyskúšajte viac možností a všímajte si, ako sa pri nej cítite. Neberte ohľad na to, čo robí kamarátka alebo kolegyňa, či čo práve letí. Vybrať si to správne cvičenie je veľmi dôležité. Pohyb by mal byť pre nás radosť a nie trápenie. Zároveň je to aj tá najlepšia motivácia.
Mamičky malých detí zväčša uprednostňujú starostlivosť o deti a domácnosť pred svojimi potrebami. Čím skôr naučíte všetkých členov rodiny, že máte právo na svoj priestor a čas, keď sa venujete len sebe, tým lepšie to prijmú a nebudú sa dožadovať vašej pozornosti. Psychohygiena a starostlivosť o seba sú na zvládania každodenných povinností veľmi dôležité.