Turek a cigarety sú minulosťou
To, že v minulosti študenti využívali pre lepšiu koncentráciu "turka" čierneho ako noc a krabičku cigariet, je známy fakt. Dnes už je to ale trochu inak.
Z výskumu vyplýva, že len necelých 6% opýtaných využije ako stimulačný prostriedok cigaretu. Kávu "so spodkom" si nikdy nedajú takmer dve tretiny opýtaných.
Namiesto toho si ale radi doprajú drobnú sladkosť či kávu a pokiaľ ju v špajzi nenájdu, uvoľnia sa pred skúškovým stresom sexom (16%). Je nutné priznať, že upokojujúcim milostným hrám skôr holdujú Česi než Slováci, ktorých sa k tejto činnosti uchýli len 5%.
Ekonómovia sú najväčší kávičkári, technici naopak vôbec
Káva, ako aktívny stimul pri učení, je najdôležitejšia pre študentov ekonomických odborov, naopak technici podľa prieskumov káve tak veľký význam neprikladajú. V tom sa zhodujú študenti oboch krajín.
Najviac sa kávou v skúškovom období nakopávajú študenti prírodovedných a ekonomických odborov. Ku kávovým mixom najviac inklinujú študenti ekonomických odborov v Českej republike a prírodovedných odborov na Slovensku.
S priateľmi nad šálkou kávy i k lepším študijným výsledkom
Pitie kávy ako spoločenský rituál uznáva viac ako 80% opýtaných respondentov. Pri slove káva sa im väčšinou vybaví spojenie šálky kávy so stretnutím s priateľmi.
Často dochádza k asociácii kávy ako prostriedku pre jednoduchšie sústredenie a absorbovaniu študijnej látky. Zaujímavým faktom sú odlišné preferencie chutí medzi jednotlivými štátmi.
Kým českí študenti preferujú ochutené kávy s príchuťami vanilka, karamel a orech, na Slovensku dávajú študenti zo 40% prednosť čistej chuti kávy. Hneď v závese je trojka príchutí karamel, čokoláda a vanilka.
Ako vnímajú úlohu kávy Česi a Slováci?
Na škole a počas skúškového obdobia začalo piť kávu necelých 40 % Slovákov. U Čechov je to o polovicu menej.
Takmer polovica českých a slovenských študentov (40 %) sa domnieva, že stretnutie s priateľmi a káva patria k sebe.
Rýchla doba si žiada rýchlu prípravu kávy
Pri využití kávy ako stimulačného prostriedku počas štúdia volia študenti často mixované kávy 2v1 alebo 3v1, a to z dôvodu úspory času.
Študentský život na internáte je často spojený s bojom o vlastné súkromie a životný priestor. Preto sú kávové mixy pre študentov ako stvorené.
Stačí len vrecúško s kávovým nápojom a horúca voda. To potvrdzuje aj výskum - 66% slovenských a 71% českých študentov aspoň občas siahne k tejto lahodnej pochúťke.
Prieskumu agentúry STEN/MARK pre značku Nescafé, ktorý sa zaoberá vzťahom českých a slovenských študentov ku káve, sa zúčastnili respondenti vo veku 19 až 25 rokov (309 v ČR a 310 na slovenskom).