Ľudia, ktorí v detstve a tínedžerských rokoch prežívali psychické problémy pravdepodobne zvládajú vzťahy a emócie v dospelosti problematickejšie ako tí, ktorí mali šťastné a spokojné detstvo.
Podľa vedcov môže mať ťažšie prežité detstvo na svedomí zlý psychický stav človeka aj po dvadsiatich rokoch. Ide najmä o prípady, ktoré neboli riešené či dokonca depresívne stavy, ktoré sa neliečili.
Na univerzite v Alberte sa štúdii podrobilo 341 ľudí, 178 žien a 163 mužov, ktorých vedci sledovali počas 25 rokov od roku 1985.
Podľa nastaveného modelu vedci sledovali, ako sa spokojnosť v intímnom živote mení počas niekoľkých rokov. Zo začiatku sledovali zmeny u osôb vo veku od 18 do 25 rokov.
Úroveň stresu u nich neskôr merali vo veku 32 rokov a vo veku 43 rokov sledovali kvalitu intímneho života a ich vzťahov.
Došli k záveru, že ak mladí ľudia do 25 rokov prežívajú často negatívne pocity a upadajú do depresií z akýchkoľvek príčin, v neskoršom veku budú častejšie vystavovaní stresu, citlivejší a zároveň sa po tridsiatke ťažšie adaptujú v spoločnosti, čo môže mať za následok rozpad manželstiev či partnerských vzťahov a emocionálnu nestabilitu, ktorá narastá postupne s vekom.
Zoznámte sa
Nájdite skutočný vzťah na dvaja.sme.sk, serióznej zoznamke od SME.sk.
Seriózne zoznámenie
Sám Matthew Johnson, ktorý prieskum viedol spolu s kolegami vyjadril prekvapenie nad záverom, ku ktorému došlo. Je podľa neho zaujímavé, že neliečená depresia či hnev u detí v pubertálnom veku môže zanechať veľké jazvy, ktoré zatienia iné veľmi významné životné momenty ako založenie rodiny, deti či profesionálny rast.
Tento výskum poukazuje na dôležitosť psychickej hygieny a potreby udržiavania mentálneho zdravia nielen u dospelých, ale aj u detí v útlom veku a tínedžerov. To zvyšuje predpoklad spokojnejšieho života a lepšieho zvládania vzťahov v dospelom veku.
Dôležité je aj rozpoznanie psychických problémov u dieťaťa a následne jeho skoré riešenie.
Johnson tiež dodáva: „Človek si môže pomôcť tiež vedomím, že tam, kde sa vo vzťahu so svojim partnerom práve nachádza, sa môže ocitať aj vplyvom predošlých udalostí, ktoré ho postretli v predošlých etapách života. Nie je to len partnerove momentálne správanie alebo správanie, ktorým sa vy momentálne prezentujete, je to celý príbeh, ktorý si so sebou nesiete,“ dokončuje vedec.