SME

Vianočné legendy, ktoré radi rozprávame svojim deťom, 1. časť

Počas magického vianočného obdobia sa miešajú príbehy z histórie s ľudskou fantáziou.

(Zdroj: Image Bank Sweden)

Dedo Mráz

Ruský dedo Mráz vznikol pôvodne ako legendárna bytosť, ktorá v slovanskej mytológii zosobňovala vládu nad zimou. Jeho bratom bol boh Víchor.

Východní Slovania ho zobrazovali ako starca, ktorý jazdí na saniach s bielymi koňmi a prináša so sebou zimné počasie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas pravoslávnych Vianoc mu ľudia obetovali kašu, aby si zaistili jeho priazeň. Ako kruté a zlé božstvo im totiž naháňal strach.

Hovorilo sa o ňom ako o Veľkom starcovi severu, vládcovi ľadového chladu a snehovej búrky. Ešte na obrázkoch z devätnásteho storočia vyzerá hrozivo a nebezpečne.

SkryťVypnúť reklamu

Na dobrosrdečného deda Mráza sa zmenil až počas komunizmu, keď v Rusku nahradil postavu svätého Mikuláša. Komunisti zakázali sláviť všetky sviatky, ktoré mali náboženský charakter, a tak rozdávanie vianočných darčekov posunuli na Nový rok.

Tejto úlohy sa zhostil dobrosrdečný dedo Mráz so svojou vnučkou Snehulienkou. Pre ortodoxnú kresťanskú cirkev je dedo Mráz komunistická postavička, ktorú nikto z jej oficiálnych predstaviteľov neuznáva.

To však nebráni ruským deťom tešiť sa z darčekov, ktoré im dedo Mráz so Snehulienkou prinášajú pod jedličku 1. januára.

Podobná tradícia sa ujala aj v Bulharsku, kde darčeky roznáša dedo Koleda, ktorý sa nápadne podobá na svojho ruského brata a rovnako ako on sa udomácnil ako populárna vianočná figúrka počas socializmu.

SkryťVypnúť reklamu

Svätý Mikuláš

Narodil sa v meste Patara v kresťanskej rodine okolo roku 280. Bol teda súčasníkom svätej Lucie. Na rozdiel od nej však nezomrel ako mučeník, stal sa biskupom a bol preslávený svojou dobročinnosťou a spravodlivosťou.

Bol patrónom rôznych remeselníkov, dokonca aj prostitútok, voči ktorým sa správal veľmi súcitne a neodsudzoval ich.

Podľa jednej legendy daroval mešce so zlatými mincami trom dievčatám, ktoré skončili nedobrovoľne vo verejnom dome, lebo ich otec prišiel na mizinu a nemal pre ne veno. Vďaka Mikulášovi sa vydali a mohli viesť počestný život.

Ďalšia legenda tvrdí, že svätý Mikuláš vzkriesil tri malé deti, ktoré zavraždil zlý hostinský a uložil nasolené do sudov. Často zachraňoval nespravodlivo odsúdených pred popravou, čo sa pokladalo tiež za istý druh vzkriesenia.

SkryťVypnúť reklamu

Mikuláš sa dožil na tie časy požehnaného veku, zomrel 6. decembra, pravdepodobne v rokoch 342 až 352. V deň výročia jeho smrti sa rozdávajú v kresťanských európskych krajinách darčeky, Mikuláš ich nosí deťom v biskupskom odeve s dlhou bielou bradou, sprevádzaný anjelmi a čertmi.

V Holandsku a Belgicku mu pomáha obdarovávať deti Čierny Peter v maurskom odeve, s čiernou tvárou a výraznými červenými perami. Nejde o také drahé a hodnotné darčeky, ako sa dávajú na Vianoce, skôr o drobnosti a sladkosti pre potešenie.

Ježiško

Ježiško je zdrobneninou mena Ježiša Krista, jeho narodenie oslavujú kresťania na Vianoce. Príbeh o jeho narodení v betlehemskej maštali, kde ho domáce zvieratá zohrievali svojím dychom, sa prvýkrát objavil v Lukášovom evanjeliu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V stredoveku inšpiroval rozprávkarov a trubadúrov na vznik mnohých legiend a piesní. Svätý František z Assisi oslávil v roku 1223 Vianoce v jaskyni, aby si tak pripomenul narodenie Božieho syna v Betleheme.

Najstaršie vianočné koledy, ktoré ospevujú Ježiška, vznikli v 15. storočí. V období baroka sa začali vyrábať jasličky ako symbol Vianoc. Zvyk, podľa ktorého Ježiško nosí darčeky pod vianočný stromček, sa zrodil v meštiackej kultúre 19. storočia.

Pôvodný Štedrý večer vyzeral tak, že počas neho chodili chudobní koledníci k boháčom, aby si od nich vykoledovali štedré dary.

Pre bohatých to bola príležitosť, ako urobiť dobrý skutok a odčiniť svoje hriechy. Tradícia, podľa ktorej nosí vianočné darčeky Ježiško, sa vyskytuje v stredoeurópskych krajinách – na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku a vo Švajčiarsku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V krajinách hovoriacich po nemecky sa mu hovorí Christkind, čiže „dieťa Kristus“, pripisuje sa mu veselá povaha a rôzne žartíky, vďaka ktorým je na Vianoce veselo.

Santa Claus

Rozprávková postavička Santa Claus čiastočne vychádza z legendy o svätom Mikulášovi. Podobne ako on má dlhú bielu bradu a vyniká štedrosťou.

Vozí sa na saniach ako ruský dedo Mráz, neťahajú ich však kone, ale lietajúce soby. Do domov, kam prináša deťom darčeky, sa dostáva komínom, podobne ako talianska Befana.

Žije na ďalekom severe v krajine večného ľadu. Jeho bydlisko sa presúva od severného pólu po Korvatunturi v Laponsku.

Pôvodne vznikol v Amerike, jeho tvár použila prvýkrát na komerčné účely reklamná kampaň na nápoje spoločnosti White Rock v roku 1915.

Masovú popularitu získal, keď zohral hlavnú úlohu v reklame na Coca-Colu v roku 1931. V americkej kultúre sa úspešne udomácnil najmä preto, že bol univerzálnou vianočnou figúrkou prijateľnou pre všetkých obyvateľov Spojených štátov bez ohľadu na ich pôvod a náboženstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V jeho mene sa rozdávajú darčeky na Štedrý večer aj v Kanade a vo Veľkej Británii. Vo Fínsku ho volajú Joulupukki. Fínski otcovia, dedkovia a strýkovia sa prezliekajú na Štedrý večer do červených šiat a dávajú si falošné biele brady.

Počas štedrej večere klopú na dvere s otázkou: „Sú tu nejaké dobré deti?“ Ak dostanú kladnú odpoveď, vojdú dnu a rozdajú darčeky.

Vo Francúzsku zohráva podobnú úlohu Père Noël, takzvaný „otec Vianoc" a vo Švédsku Jultomten. Všetci vyzerajú rovnako ako Santa Claus a žijú na severe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 754
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 643
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 431
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 824
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 639
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 289
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu