SME

Vianoce sú pre deti, zapojte ich do príprav

Vaše ratolesti nemusia byť počas sviatkov len pasívnymi konzumentmi.

(Zdroj: IKEA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predvianočná atmosféra

Magickú predvianočnú atmosféru môžete využiť na to, aby ste v deťoch podporili fantáziu a vypestovali vzťah k domácim prácam.

Málokedy v roku sú také motivované pomáhať nám ako práve teraz.Stačí im napríklad porozprávať, ako rád chodí Ježiško do uprataných detských izieb alebo im vyplniť voľný čas zdobením medovníkov či výrobou adventných vencov.

Psychologička Jana Ashford radí rodičom povýšiť triedenie starých hračiek na dobročinnú činnosť: „Nechajte dieťa vytriediť hračky, o ktoré už nemá záujem, spoločne ich zabaľte a odneste do najbližšieho detského domova. Vysvetlite mu, aké je dôležité byť veľkorysý a myslieť aj na druhých.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď umožníte dieťaťu na vlastnej koži zažiť, aký je to povznášajúci pocit pomáhať tým, ktorí nemajú toľko šťastia, aby žili v dostatku, pomáhate mu stať sa lepším človekom, rozvíjate v ňom ušľachtilé vlastnosti, ako sú súcit a empatia.

Zároveň ho učíte vážiť si viac to, čo má doma a nebrať to ako samozrejmosť. Kapitolou samou osebe je zdobenie vianočného stromčeka.

Deti ho väčšinou prežívajú ako úžasnú zábavu. Veď aj vy určite s nostalgiou spomínate na časy, keď ste s mamou a otcom vešali na ihličnaté halúzky vianočné gule a čokoládové kolekcie.

Zdobenie stromčeka môžete ozvláštniť výrobou vlastnoručne vyrobených vianočných ozdôb, napríklad z cesta, z pomaľovaného papiera alebo z kúskov sušeného ovocia.

Vyrobte si darčeky:

  • Nechajte dieťa nakresliť na výkres obrázok a dajte mu ho zarámovať. Potom ho spoločne zabaľte.

  • Dieťa môže vykrojiť z medovníkového cesta rôzne tvary a samostatne ich ozdobiť cukríkmi a polevou. Takto vyzdobené medovníčky dajte spoločne do rúry upiecť. Nakoniec ich zabaľte do celofánu a previažte stužkou.

  • Dajte dieťaťu väčšie ploché kamienky, na ktoré sa dá namaľovať jednoduchý obrázok – usmiata tvár, kvetina alebo slniečko. Takto pomaľované „kamienky šťastia“ zabaľte spoločne do papiera a previažte povrázkom.

  • Kúpte dieťaťu rôzne farebné koráliky a nechajte ho vyrobiť originálne náramky alebo náhrdelníky.

SkryťVypnúť reklamu

Výroba pohľadníc

V dnešnej ére e-mailov a esemesiek len málokto posiela pohľadnice príbuzným, s ktorými nemôžeme byť na Vianoce, ale posielanie klasických pohľadníc má stále niečo do seba.

Najmä ak sú vlastnoručne vyrobené. Môžete ich vyrobiť spoločne s deťmi tak, že im dáte výkresy v pohľadnicovom formáte, na ktoré môžu nakresliť nejaký rozprávkový motív, alebo urobiť koláž.

SkryťVypnúť reklamu

Čo na to odborník?

K téme sa vyjadruje psychologička Jana Ashford, ALMA Centrum pre zdravý vývin, Centrumalma.sk

ashford.jpg

Takáto pohľadnica určite poteší uja alebo tetu, ktorí bývajú na druhom konci republiky viac ako nejaká z obchodu.

Darčeky nie sú o peniazoch

Bohatá nádielka od Ježiška je snom každého dieťaťa. Čo však robiť, ak nám rodinný rozpočet nedovolí naplniť ju tak, ako by si naše ratolesti predstavovali?

„Malé deti väčšinou snívajú o veľkom množstve hračiek pod stromčekom, ale môžeme im vysvetliť, že dostať všetko, čo si prajú, nie je dobré, lebo keď sa človeku splnia všetky priania, potom sa už nemá na čo tešiť a po čom túžiť,“ odporúča psychologička Jana Ashford.

A ktoré detské prianie uprednostniť, ak nemôžeme splniť všetky? „Pomôcť si môžeme listom pre Ježiška (alebo zoznamom pre rodičov), v ktorom dieťa zvýrazní svoje najväčšie prianie, označí jednu alebo dve veci, ktoré by najviac chcelo mať,“ dodáva psychologička.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo si počať s veľkými deťmi, ktoré si prajú tablet alebo iphone, na ktorý nemáme peniaze? „Deti s takýmito želaniami sú väčšinou už dosť veľké na to, aby vedeli, že darčeky nenosí Ježiško, a pochopili, že aj keď im rodič túži splniť, čo si prajú, jeho finančné možnosti mu to nemusia dovoľovať,“ vraví Jana Ashford.

„Dôležité je oznámiť to dieťaťu už dopredu, aby potom nebolo na Vianoce sklamané.“ Detská psychika funguje tak, že ak sa pre nenaplnené vianočné priania netrápia rodičia, nezvyknúť to robiť ani deti.

Napokon, vianočné sviatky sú predovšetkým o láske, o spoločne strávenom čase a magickej rozprávkovej atmosfére, nie o peniazoch.

Čítanie rozprávok

Aj keď na Vianoce sa televízne kanály pretekajú v tom, ktorý ponúkne deťom viac rozprávok, tráviť dlhé hodiny pred obrazovkou nie je zdravé ani invenčné. Zalezte s deťmi radšej pod deku alebo pod perinu a prečítajte im zopár rozprávok z knižiek. Inšpirovať sa môžete klasikou, ktorú ste si kedysi sami čítali ako deti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Malý princ

Exupéryho príbeh o malom princovi, ktorý putuje vesmírom, je plný múdrosti, vtipu a nenásilného poučenia.

Ilustrované rozprávky Hansa Christiana Andersena

Koho by nechytili za srdce Cínový vojačik, Malá morská víla alebo Škaredé káčatko?

Soľ nad zlato

Rozprávky ako Valibuk, Soľ nad zlato či Dupinôžka prerozprávala Božena Němcová a majú nadčasový pôvab pre všetky generácie.

Staré grécke báje a povesti

Mýty o Herkulovi, Odyseovi, antických božstvách a odvážnych hrdinoch sú také úchvatné, že vyšli na našom knižnom trhu už štrnásťkrát.

Darovať je krajšie ako brať

Túto prostú múdrosť je dobré priblížiť deťom už v ranom veku. Podľa psychologičky Jany Ashford radosť z predmetu, ktorý môžu deti darovať, zažívajú už ako dvoj- alebo trojročné.

Vlastnoručne vyrobený darček pre starú alebo krstnú mamu vzbudí vždy vlnu veľkej radosti u obdarovaného dospelého a dieťa tak pocíti, aké je to krásne dať niečo človeku, ku ktorému má blízky vzťah.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A v akom veku je vhodné dávať deťom peniaze na vianočné nákupy? „Nákup darčekov by som odložila do čo najneskoršieho veku,“ radí Jana Ashford.

„Ak má dieťa niekomu niečo kupovať, tak možno len súrodencovi, ktorý natoľko neocení vyrobený darček. Ale kupovať čokoľvek dospelým nemá veľký význam.“

Štedrý večer na dvakrát

Vianoce by mali byť sviatkom pokoja, mieru a lásky aj v rodinách, kde rodičia nežijú spolu. Pre deti je dôležité vedieť, že sú rovnako vítané v dome svojho otca aj matky, a to aj vtedy, ak už jeden z nich má nového partnera.

Počas sviatkov je dôležité upevňovať puto aj s nevlastnými súrodencami a dať deťom pocit, že aj keď sú v rodine netradičné väzby, to neznamená, že sa ľudia v nej nemôžu mať radi a navzájom sa obdarovať.

Vianoce v Slobode zvierat

Na Vianoce je pekné nemyslieť len na ľudí, ale aj na zvieratá. Jana Ashford odporúča zájsť si s deťmi do zvieracieho útulku a zobrať na prechádzku niektorého z osamelých psíkov, prípadne im priniesť niečo dobré pod zub.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V kine a v múzeu

Celé vianočné sviatky sa nedajú stráviť len doma. Treba ísť aj na čerstvý vzduch. Ak vám tento rok neumožnili rodinný rozpočet ísť na rodinnú lyžovačku a vonku je škaredé počasie, môžete sa s deťmi vybrať do kina lebo do múzea.

Tento rok má v decembri filmovú premiéru animovaná rozprávka o Snehovej kráľovnej na motívy Hansa Christiana Andersena.

Bratislavská Bibiana ponúka interaktívnu výstavu Filmová stopa rozprávok a Detské múzeum SNM cestovateľskú výstavu Vzdialení, a predsa blízki, na ktorej sa deti môžu hravou formou oboznámiť s rôznymi svetovými kultúrami.

Sladká zábavka: Mrkvové guľôčky

Prípravu tohto jednoduchého a zdravého receptu Emy Tekelyovej z foodblogu Sladkaema.com zvládnu aj malé deti za asistencie dospelých.

Ak máte chuť trochu si zamaškrtiť, vyskúšajte:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Suroviny:

  • 250 g postrúhanej mrkvy

  • 200 g prírodného trstinového alebo kokosového cukru

  • 150 g mletých celozrných piškót alebo sušienok

  • šťavu a kôru z jedného chemicky neošetreného citróna

  • mleté na sucho opražené vlašské alebo lieskové oriešky na obaľovanie

  • papierové košíčky

Foto: Ikea, Sladkaema.com, archív

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 754
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 643
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 431
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 824
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 639
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 289
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu