SME

Lenka Surotchak: Generácia Y sa odmieta v práci pretvarovať

O vianočnej charite, bezdomovcoch aj mladých ľuďoch sme sa rozprávali s riaditeľkou nadácie Pontis.

(Zdroj: Alex Rymsinová)

Nadácia Pontis je známa svojím širokým záberom pomoci nielen znevýhodneným či chudobným, ale aj spájaním ľudí a firiem do vzájomne prospešnej spolupráce. Čo všetko vlastne robíte?

Snažíme sa meniť Slovensko tak, aby ľudia i firmy cítili zodpovednosť za to, ako táto krajina vyzerá, akí sme, aké máme hodnoty, postoje k darcovstvu, dobrovoľníctvu, k handicapovaných, chudobným alebo ľuďom na pokraji chudoby. Rovnako, aby sme vnímali aj našu globálnu zodpovednosť, za riešenie výziev mimo Slovenska, či už sú to Moldavsko, Bielorusko alebo Keňa, kde máme tiež naše projekty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sú ľudia na Vianoce štedrejší, pociťujete to na darcovstve?

Na Vianoce sa asi všetci viac spomalíme a s vďakou za to, čo sami máme, sme naklonení viac pomáhať ostatným či rozdeliť sa.

Prečo ste sa dali na pomoc druhým?

Vyrastala som v múdrej a láskyplnej rodine, ktorá mi dala do života pocit istoty, optimizmus a otvorenosť. Rovnako chuť neustále sa učiť. Časom som pochopila, že je to dar, s ktorým sa môžem podeliť s inými. A stále sa veľa učím. Ľudia, s ktorými pracujem, sú pre mňa obrovským zdrojom motivácie a vidím, ako sa nám menia životy. Dlhodobé výzvy tejto krajiny, akými sú stav v zdravotníctve, školstve, súdnictve, dostatok kvalitných verejných priestorov, korupcia vo verejnej správe sa nezmenia zo dňa na deň, ale isté posuny tu sú. A rovnako dostávame krásne spätné väzby na množstvo našich projektov, a to je obrovská radosť. Aj svoju najbližšiu budúcnosť vidím v spájaní ľudí a organizácií, ktorí robia zmysluplné veci.

SkryťVypnúť reklamu

1.jpg

Ako ste sa dostali k tejto práci?

Keď som mala desať rokov, chcela som byť novinárkou a zamerať sa na zahraničie. Lákalo ma cestovať a spoznávať nových ľudí. Pri tejto práci sa mi to v podstate splnilo a ešte oveľa viac.

Máte dve malé deti, skĺbiť prácu a rodinu zrejme nie je jednoduché.

Veľmi mi pomáha moja aktívna mamina, dôchodkyňa, bez ktorej by sa to nedalo zvládnuť. Manžel veľa cestuje. Vždy sa teším, keď je doma, lebo rád varí a tiež mu môžem presunúť časť rodinného logistického kalendára. A napokon, je tu naša nadácia, kde sa snažíme aplikovať najlepšie skúsenosti z firiem, s ktorými pracujeme. Inými slovami, to, na čo motivujeme firmy, to aj sami zavádzame. Napríklad flexibilný pracovný čas alebo možnosť home office a ďalšie ústretové kroky k matkám. Aktuálne mám režim nastavený tak, že ak sa dá, skončím o hodinku skôr a tú venujem deťom. Budík si nastavujem na tretiu hodinu. Vstanem a dobieham prácu. Pre mňa je dôležitá rodina aj práca, takže sa snažím nájsť rovnováhu a zvoliť priority. V nadácii Pontis vytvárame každému také podmienky, aby bol spokojný, šťastný a mal šancu uspieť.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkým problémom, ktorý vystupuje najmä počas chladných mesiacov a ktorému sa tiež venujete, je bezdomovectvo. Je možná cesta z tohto ťažkého života k lepšiemu?

Sú ľudia, ktorým sa to podarilo. Ale, žiaľ, dnes je to ešte systémovo nastavené tak, že je veľmi ťažké až nemožné sa z ulice dostať späť do normálneho života. Len v Bratislave je takmer 4000 ľudí bez domova. A celkovo na Slovensku máme takmer 20 % domácností pod hranicou chudoby. Aj preto vznikol projekt Mesiac bez domova. K dlhodobému riešeniu treba zainteresovanosť všetkých sektorov, hlavne štátu. Týka sa to zmien v legislatíve, či už len v možnosti riešiť narastajúce dlhy. Potrebujeme nízkonákladové bývanie, útulky či nocľahárne, denné centrá, ktoré umožnia týmto ľuďom nestratiť pocit dôstojnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nepochybne majú ťažký život, ale ľudská psychika je zvláštna, môžu byť bezdomovci šťastní?

Poviem vám konkrétny príklad, ktorý mi napadol, keď ste spomenuli slovo šťastie. Niekedy stačí veľmi málo. Kolega bol v jednom z centier ťažko chorých, nevládnych ľudí bez domova a zistil, že majú problémy s očami, keďže ich dlhodobo nikto nevyšetril. Presvedčil svojho kamaráta očného lekára, aby tam išiel a diagnostikoval ich. Dostali okuliare a po veľmi dlhom čase mali konečne šancu vidieť, prečítať si niečo. V podstate to bola maličkosť, ale oni sa cítili veľmi šťastní. A tiež náš lekár, dobrovoľník. Verím, že takýto pocit zažíva veľa našich ľudí a dobrovoľníkov. A určite ho môže ho mať každý z nás. Prihovorme sa niekedy predajcovi Nota Bene, darujme mu úsmev, pár dobrých slov a pocit dôstojnosti. Vzájomne nás to poteší...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2.jpg

Ľudia sú v súčasnosti zameraní skôr materiálne, cenené je bohatstvo a postavenie. Sú ešte ľudia, ktorí nemyslia len na seba a pomáhajú?

Pracujeme s ľuďmi, ktorí sa dlho venujú riešeniu spoločenských problémov, bojujú proti korupcii, za transparentné súdnictvo, snažia sa nastaviť túto krajinu, aby bola prívetivá k nepočujúcim, čistia a opravujú zrúcaniny, stavajú fit parky pre seniorov, dopravné ihriská pre deti, pomáhajú deťom a rodinám s ťažkými postihnutiami. Odovzdávajú svoju energiu, vedomosti a nadácia Pontis im k tomu dopomáha. Pracujeme s firmami a snažíme sa ich podnietiť, aby sa správali zodpovedne k svojim zamestnancom, zákazníkom, životnému prostrediu a fungovali poctivo. Je dôležité byť zodpovedným ku komunite a snažiť sa jej niečo vrátiť. Máme aj jednotlivcov dobrovoľníkov, advokátov pracujúcich pro bono. Napríklad každoročne organizujeme projekt Naše mesto a ak sa v prvom ročníku zapojilo približne štyristo dobrovoľníkov, po ôsmich rokoch ich bolo takmer osemtisíc v jedenástich slovenských mestách. Je skvelé, že takmer sto firiem na Slovensku poskytne svojim ľuďom aj pracovný priestor na dobrovoľníčenie – či už manuálne, alebo pomoc ich zručnosťami. Naša práca je beh na dlhé trate.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sú Slováci spolupatriční a ochotní pomáhať viac alebo menej ako v iných krajinách?

Sociálny kapitál treba v spoločnosti postupne budovať. Nositelia zmien sú možno nenápadní a chýba nám zosieťovanie takýchto ľudí, vzájomné vzdelávanie a podpora. Potrebujeme sa na Slovensku naučiť byť hrdí na svoju krajinu a jej potenciál. V niektorých projektoch sme lepší a inovatívnejší ako iné krajiny západnej Európy či USA.

3.jpg

Dnes je vo väčšine firiem prioritou zisk a na zamestnancov vyvíjajú neprimeraný nátlak, nevážia si ich, bežné sú doslova neľudské podmienky. Opak je dosť ojedinelý.

Takýto prístup je veľmi krátkozraký. Firme sa skôr či neskôr negatívne vráti v reputácii, demotivácii zamestnancov či odchode zákazníkov. Firmy budúcnosti potrebujú manažovať talent, vytvoriť priestor pre inovácie a udržateľný rast. Výskumy nám ukazujú, že generácia Y, súčasní mladí, dnes reaguje na prácu úplne inak ako v minulosti. Záleží im na tom, aby ich hodnoty boli rovnaké ako hodnoty firmy, pre ktorú pracujú, a odmietajú sa pretvarovať. Vynikajúcim nástrojom je oceňovanie firiem Via Bona Slovakia, ktoré robíme už 15 rokov. Aj tu vidíme, ako sa firmy posunuli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo by ste si vy osobne želali na Vianoce?

Už dlhé roky máme dvoje Vianoc, jedny slovenské, trošku v predstihu - s kaprom a oblátkami, a druhé americké, keď darčeky prinesie Santa a my mu s deťmi v náš deň vianočný, predtým ako ideme spať, pripravíme pred domom, nejaké koláčiky a mliečko a sobom mrkvičku. Najviac sa teším že budeme spolu a mať čas na hry, rozprávky, prechádzky, korčuľovanie, lyžovanie a vzájomnú radosť.

VIZITKA

Lenka Surotchak (43)

Má syna Jonáša (7) a dcéru Lenu (2), spolu s manželom Janom žijú v Bratislave. Od roku 2003 pracuje ako riaditeľka nadácie Pontis, predtým žila v New Yorku, pracovala v Foundation for Civil Society, a iných neziskovkách, vyštudovala žurnalistiku na FF UK a manažment na New York University. V nadácii Pontis stála na čele všetkých strategických zmien, pod jej vedením vznikli projekty zamerané na podporu firemnej, individuálnej filantropie, dobrovoľníctva i rozvojovej spolupráce v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Foto: Alex Rymsinová

Vizáž a styling: Barbora Yurkovic

Ďakujeme Digitalparku za poskytnutie priestorov na fotografovanie, Digitalpark.sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 125
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 581
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 090
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 223
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 525
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 259
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 233
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 993
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 10 026
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 070
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 702
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 697
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 736
  7. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 6 539
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 163
  1. Radko Mačuha: Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe, dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  2. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  3. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  4. Tupou Ceruzou: Krížovka
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  6. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  7. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  8. Tupou Ceruzou: Za čiarou
SkryťZatvoriť reklamu