Šport a jeho nepríjemné nástrahy
Pravdepodobnosť, že si poraníte končatiny pri športovej aktivite, je veľmi vysoká. Tým vás nechceme samozrejme nabádať k tomu, aby ste sa prestali venovať milovanej športovej aktivite a ostali doma s ovládačom v ruke. Pozor, aj pri prepínaní programov si môžete presiliť prst na ruke.
„Mám množstvo klientov aktívne sa venujúcich športu, či už kvôli zlepšeniu kondičky, potrebe byť vo forme, či odfiltrovaniu každodenných pracovných povinností.
Športové aktivity človeka nabudia tou správnou energiou, ale ak napríklad podceníme strečing, môžeme si spôsobiť zranenia,“ hovorí tréner PaedDr. Branislav Križák.
„Osobne sa aktívne venujem fitnessu a v zime nesmiem chýbať na svahu. Pri lyžovaní sa mi už neraz podarilo podvrtnúť nohu, ale vďaka kvalitným prípravkom na ošetrenie sa mi to podarilo v rýchlej dobe rozchodiť,“ dodáva.
Na lyže za menej
Výhodné lyžiarske skipasy a pobyty
Využite výhodné ponuky na nákup skipasov, lyžiarskych a zimných wellness pobytov na zlavy.sme.sk
Foto: zlavy.sme.sk
Dodržujte pravidlá
Na svahu existuje tzv. Biely kódex, ktorý určuje pravidlá správania sa na svahu počas lyžovania alebo pobytu na zasneženom kopci. Podrobnejší kódex nájdete na Lyzovanie-alpy.sk.
Okolo vás sa mihá veľký počet ľudí, preto je dôležité, aby každý rešpektoval nepísané pravidlá a neohrozoval tak seba ani okolie. Tu je desať bodov, ktoré by ste mali ako zimní športovci dodržiavať:
1. Buďte ohľaduplní k ostatným
Nehodu alebo škodu môže spôsobiť čokoľvek. Nesprávna technika, zlé zaobchádzanie s lyžami, zlý materiál, oblečenie, únava, choroba či nepozornosť.
Každý lyžiar je povinný správať sa tak, aby nespôsobil škodu sebe ani okoliu. Na snehu sa predsa pohybujú ľudia rôznych vekových kategórii a preto si musíte uvedomiť svoje povinnosti.
2. Rýchlosť a spôsob jazdy
Kontrolujte tieto dve vlastnosti svojej jazdy. Ak sa blížite k neistej skupinke ľudí alebo k začiatočníkom, radšej spomaľte alebo sa vzdiaľte.
Každý má svoj štýl a predvádzať ho môže, pokiaľ nikoho neohrozí. Je to podobný princíp ako na ceste v aute.
3. Voľte správny smer jazdy
Pri lyžovaní ste zodpovední za všetkých, ktorí lyžujú pod vami. Vždy dodržujte dostatočný odstup, aby ste mali čas zareagovať v prípade náhlej zmeny situácie.
Buďte v strehu a dávajte pozor, čo sa okolo vás a najmä pred vami deje.
4. Pozor na predbiehanie
Predbiehanie je úplne v poriadku, ak dodržujte od predbiehaného lyžiara dostatočný odstup. Ak „prefičíte“ príliš blízko, môžete ho vystrašiť alebo vystresovať a privodiť mu tak pád.
5. Opatrný štart
Každý, kto vchádza na svah a rozbieha sa alebo v strede svahu zastavil a opätovne sa chce spustiť, musí sa dôkladne rozhliadnuť okolo seba, dať prednosť okoloidúcim lyžiarom a vyštartovať, až keď nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
6. Ak potrebujete zastaviť
Na trati by sa zastavovať bezdôvodne nemalo. Ak musíte, zastavujte hlavne na viditeľných miestach, kde vás ostatní nemôžu prehliadnuť. Ak padnete za terénnou vlnou, čo najskôr sa odtiaľ premiestnite.
7. Výstup a zostup
Ak schádzate zo zjazdovky alebo stúpate nahor, používajte na to okraj trate.
8. Všímajte si značky a upozornenia
Tie nájdete najmä vo väčších lyžiarskych centrách, ktoré majú viac tratí. Označujú väčšinou kríženie zjazdoviek, nebezpečné miesta alebo upozornenie na zníženie rýchlosti.
9. Nehody a pády
Ak sa stanete svedkom pádu alebo zranenia iného lyžiara, je vašou povinnosťou poskytnúť mu pomoc v rámci svojich možností a následne informovať o zranení horskú službu. Musíme si predsa pomáhať.
10. Preukaz totožnosti majte vždy pri sebe
Aj na svahu sa môže udiať kadečo. Môže nastať situácia, kedy je potrebné, aby ste sa legitimovali.
Preto nenechávajte občiansky preukaz alebo iný preukaz totožnosti doma a založte si ho na bezpečné miesto, odkiaľ vám počas lyžovania nevypadne.
Účinné riešenie pri podvrtnutiach, podliatinách a pomliaždeninách
Podvrtnutie, podliatinu a pomliaždeninu okúsil každý z nás a môže súhlasne potvrdiť, že to nie je nič príjemné a hlavne hojenie zaberie veľa času. „Podvrtnutie pramení z nadmerného natiahnutia a natrhnutia malých väzív.
Často počujete lupnutie alebo prasknutie, ktoré je dôkazom poškodenia väziva. Následne prichádza bolesť a zranená oblasť opuchne.
Pomliaždenie, zvané tiež kontúzia, vzniká pri údere alebo páde, pri ktorom malé cievky prasknú alebo sa roztrhnú,“ hovorí ortopéd MUDr. Štefan Petriščák, PhD. z kliniky ArtroPro.
„Na zmiernenie akútnej bolesti odporúčam studené obklady alebo praktickejšie riešenie v podobe sprejov, ktoré spôsobia lokálne znecitlivenie,“ dodáva.
Zásady prvej pomoci
- Poranený kĺb znehybnite pomocou elastického obväzu, k znehybneniu môžete použiť aj dlahu
- Priložte ľadový obklad alebo aplikujte chladivý sprej čo najskôr po vzniku poranenia
- Nikdy sa nepokúšajte s kĺbom manipulovať a nenapravujte si ho!
- Poranený kĺb nenamáhajte, nechoďte, alebo využívajte oporu bariel
- Poranenú končatinu udržujte vo zvýšenej polohe nad úrovňou srdca
- Pri poranení kĺbov, dopravte postihnutého bezodkladne k lekárovi
Zdroj: Allga San