Príroda sa zahaľuje do zimného šatu a skrýva svoje nedokonalosti. Vy ich žiaľ tak jednoducho skryť nedokážete, môžete ich však minimalizovať, alebo im úplne predísť.
Oproti letu, kedy sa stav postihnutej pleti dočasne zlepšuje, prichádza so zimou akné späť. Môže za to nielen postupné ubúdanie slnečného žiarenia, ale aj blednutie nášho opálenia, ktoré vyrážky lepšie maskuje.
Akné je chronické ochorenie postihujúce v rôznej forme a odlišnom rozsahu 80-100% ľudí v období dospievania, ale aj takmer polovicu dospelých ľudí.
U 70% pacientov akné prebieha vo fyziologickej forme, u 30% má ťažký priebeh. Okrem jaziev na pokožke môže mať toto ochorenie vážny dopad na psychiku.
Mýtus: Nechajte akné prejsť si vlastným procesom
Množstvo ľudí to určite pozná. Na tvári sa vám objavila vyrážka, no mama vám zakázala čokoľvek s ňou robiť. Vraj si akné nájde vlastnú cestu a postupne sa vylieči.
Odborníci však s týmto tvrdením nesúhlasia a myslia si, že to nie je práve najideálnejšia rada pre človeka trpiaceho ochorením akné.
Dôvody, prečo sa podrobiť liečbe akné:
Bez liečby sa na pokožke môžu objaviť čierne bodky alebo jazvy, ktoré sa ťažko odstraňujú
Úspešná liečba akné pôsobí aj na sebavedomie postihnutej osoby, liečbou sa zvyšuje
V súčasnosti sú k dispozícií mnohé liečebné postupy s vysokou úspešnosťou>
Trpia ním najmä ženy
Problematická pleť nie je len signálom dospievania, trpia ňou aj ženy, ktoré majú tínedžerské roky za sebou. Odborníci z Americkej dermatologickej akadémie uvádzajú, že výskyt akné u žien vo veku 30 až 50 rokov stále narastá.
Ochorenie je zároveň sprevádzané aj psychickými problémami a nižšou sebadôverou na základe výzoru. Liečba akné v dospelosti vyzerá inak ako liečba pubertálneho akné.
Odhliadnuc od veku sa akné vytvára, ak telo produkuje viac olejnatých mastných látok a na pokožke sa hromadia baktérie.
To je spôsobené geneticky alebo nesprávnou starostlivosťou o pleť, no vo veľkej miere aj stresom, ktorý spracováva každý človek inak. Vysporiadavanie sa so stresom a intenzita prežívania má veľký vplyv na našu psychiku a tým aj zdravotný stav.
Názor odborníka:
Odpovedá dermatologička, MUDr. Nadežda Suchá
Čo spôsobuje akné?
Presná príčina akné nie je známa, ale názory lekárov sa prikláňajú k domnienke, že je výsledkom viacerých združených faktorov. Jedným z faktorov je vzostup hormonálnych hladín, najmä hormónov nazvaných androgény, ktoré sa zvyšujú nielen u chlapcov, ale aj u dievčat počas puberty. Androgény pôsobia na mazové žľazy, ktoré produkujú viac mazu, čím sa vytvára živné prostredie pre premnoženie baktérii a udržiava bludný kruh zápalovej reakcie. Ďalším z faktorov je dedičnosť viazaná na viac génov. Na akné negatívne vplýva aj stres.
Čo robiť, keď vás postihnú nepríjemné zapálené vyrážky a ako im účinne predísť?
Pri liečení sa dobré výsledky dosahujú kombinovaním vnútorného a vonkajšieho pôsobenia. Vedecky nie je preukázaná akákoľvek spojitosť jedla a akné, ale napriek tomu by som odporúčala konzumovať skôr ľahkú a vyváženú stravu a samozrejme dostatok tekutín. Problematická a aknózna pleť si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Pri miernom postihnutí postačí kozmetická starostlivosť, u ťažších foriem môže lekár predpísať rôzne prostriedky lokálnej i celkovej terapie. Základom starostlivosti je vždy používanie špeciálnej kozmetiky určenej pre problematický typ pleti, najlepšie s obsahom zinku. Práve táto zložka redukuje produkciu mazu, má protizápalové účinky a rýchlejšie hojí rany. Okrem toho sa podieľa na produkcii hormónov a imunitných buniek, čo je veľmi dôležité, pretože podporuje celkový systém fungovania organizmu.
Zdroj: Skin in Balance, Pure Skin