Čo dieťa doma najviac ohrozuje?
Ochranu rodičov potrebujú najviac malé deti. Ich prirodzenou vlastnosťou je zvedavosť. Ak očakávate príchod bábätka do rodiny, svoje bývanie musíte zbaviť všetkých potenciálnych nebezpečenstiev.
Podľa údajov Úradu pre verejné zdravotníctvo (ÚVZ) deti utrpia najviac úrazov práve doma (34,1 %). Druhým najčastejším miestom úrazov sú cesty a chodníky, po nich nasledujú ihriská a športoviská. Na poslednom mieste sa nachádza škola (14,25 %).
Vysvetlení vysokej „domácej úrazovosti“ je niekoľko. „Svoju rolu napríklad zohráva aj fakt, že kým v škole sú deti takmer pod neustálym dozorom, doma bývajú bez dozoru častejšie,“ konštatuje pediatrička Zuzana Košťálová.
V Anglicku je napríklad každoročne hospitalizovaných viac ako milión detí, ktoré utrpeli úraz v domácom prostredí. Najväčším ohrozením detí býva voda, oheň či pády.
Nečakajte však na katastrofu a urobte pre bezpečnosť vášho dieťaťa všetko, čo sa dá. Na trhu sú stovky zariadení a predmetov, ktoré bezpečnosti napomáhajú a vďaka ktorým nemusíte mať deti neustále na očiach.
Dôležitá je prevencia
Jednou z najčastejších príčin úrazov sú pády. „Vhodná obuv na šport je nutnosť, často sa však zabúda na dôležitosť obuvi na prezutie doma aj v škole. Papuče by sa nemali šmýkať a mali by zabezpečiť pevnú a zdravú oporu nohám,“ hovorí doktorka Košťálová.
Dodáva, že samozrejmosťou je vhodné a pohodlné oblečenie, ktoré nebráni pohybu a krvnému obehu. Upozorňuje tiež, že sedavý životný štýl je často príčinou problémov s chrbticou už u detí.
„Nebezpečenstvo úrazov sa zvyšuje priamo úmerne s rozvojom motoriky dieťaťa, no, bohužiaľ, ani úrazy detí v dojčenskom veku nie sú výnimkou,“ vysvetľuje pediatrička.
Najlepšou prevenciou proti úrazom dieťaťa je jeho starostlivá výchova, ktorú si však netreba mýliť s prehnaným obmedzovaním.
Dieťatko, ktoré okúsi bolesť z pádu hneď, ako sa naučí chodiť, si príliš neublíži, no možno ho to naučí väčšej opatrnosti.
Dokonalé predchádzanie akejkoľvek modrine, naopak môže viesť k tomu, že sa dieťa horšie učí odhadovať nebezpečenstvo reálnych hrozieb.
Odhadnúť mieru ochrany dieťaťa je, samozrejme, aj vecou jeho povahy. „Každé dieťa je iné, rovnako ako dospelí. Niektoré deti sa hrajú na supermana viac, iné sú opatrnejšie,“ konštatuje doktorka Košťálová.
Samozrejmosťou by mala byť napríklad ochrana hlavy helmou pri športoch ako korčuľovanie, bicyklovanie či lyžovanie. Ak viete, že máte doma sedavého počítačového experta, možno sa oplatí investovať i do chráničov na lakte, zápästia či kolená.
Pri malých deťoch je dobré osvojiť si aj ďalšie bezpečnostné opatrenia:
Nikdy nenechávajte veci povaľovať sa na schodoch. Práve to je miesto, ktoré môže byť nebezpečné a spôsobiť nepozornému dieťaťu aj dospelému vážne poranenie. Poškodené schodisko čo najskôr opravte. Dajte si záležať tiež na zábradlí, ktoré musí byť pevné, ale zároveň znemožňovať deťom lezenie po jeho konštrukcii.
Pod koberce umiestnite protišmykové podložky, ak nimi už nie sú vopred vybavené.
Základnou výbavou domácnosti s malým dieťaťom sú chrániče na rohy stolov a skríň. Nezabránia síce pádu, ale môžu zmierniť zranenie.
Nezabúdajte ani na dvere a okná
Ak sa vo vašej domácnosti nachádzajú sklenené dvere či iné veľké sklenené plochy, nalepte na ne farebnú nálepku, aby dieťa vždy videlo, že tam sklo je a náhodne doňho nenarazilo.
Pri pobehovaní po dome často na tento detail môže zabudnúť. Okná otvárajte vždy zhora ako „vetračku“ a zafixujte ich, aby ich dieťa nemohlo otvoriť aj zospodu.
Ak doma máte okná, ktoré sú na nižšej úrovni, zafixujte ich tak, aby sa mohli otvoriť maximálne v rozpätí do 12,5 cm. Nábytok alebo iné zariadenie, po ktorom by dieťa mohlo liezť, sústreďte ďalej od okien.
Pozor na prsty
Detské ruky rady objavujú a dotýkajú sa každej neznámej veci. Držte preto všetko nebezpečné z ich dosahu. V kúpeľni môže ohrozovať detské rúčky aj žehlička na vlasy, holiaci strojček či fén.
Elektrické zásuvky si rodičia v súčasnosti bežne zabezpečujú krytmi, ktoré zabraňujú deťom strkať do nich prsty. Nezabudnite ani na žehliacu dosku či ležadlá alebo iné skladacie kusy nábytku, ktoré by dieťa mohlo zohnúť a pricviknúť si v nich prsty.
Na perá, nožnice, nože, rôzne kancelárske potreby a ostré predmety si vyhraďte miesta, ku ktorým deti nemajú prístup.
Zvedavým rukám niekedy neujde ani smetný kôš, v ktorom sa tiež môže ukrývať nebezpečenstvo.
Vysoké lampy zafixujte ťažkým nábytkom, aby ich deti nemohli strhnúť dole a horúce žiarovky nech žiaria z čo najväčšej výšky. Mimo dosah detí patria aj lieky alebo iné chemikálie.
Ochrana detí pred popálením
Malé deti trpia popáleninami častejšie ako staršie či dospelí. Väčšina prípadov obarenia je spôsobená vyliatím horúcich nápojov. Ešte 15 minút po príprave môže nápoj ohroziť dieťa vysokou teplotou.
Šálky s horúcim nápojom preto položte vždy na miesto, na ktoré dieťa nedotiahne. Nikdy nepodávajte šálku s horúcou tekutinou matke, ktorá drží alebo kojí svoje dieťa. Aj najmenšia kvapka môže obariť ju alebo bábätko.
Malí zvedavci radi chytajú trčiace predmety. V kuchyni preto varte tak, aby rúčky hrncov či panvíc nevytŕčali a nelákali tak detské ruky.
Keď svojej ratolesti pripravujete kúpeľ, začnite najprv studenou vodou, potom dopúšťajte teplú. Teplota by mala byť príjemná, nie vysoká. Vyskúšajte ju strčením ruky do vody po lakeť.
Voda môže byť nebezpečná
Aj keď je nepríjemné predstavovať si, čo zlé by sa mohlo vášmu dieťaťu stať, je dôležité myslieť na každú maličkosť a chrániť ho.
U malých detí môže dôjsť k utopeniu dokonca aj v päťcentimetrovej vode. Preto buďte ostražití, ak sa vaše deti hrajú v blízkosti vody alebo väčších nádob s vodou.
Počas kúpeľa vždy ostávajte pri ňom. Nespoliehajte sa na sedačky do kúpeľa, nie sú to bezpečnostné zariadenia a môžu sa prevrátiť. Hneď, ako s kúpeľom skončíte, vyprázdnite vaňu.
Ak máte na záhradke jazierko, zakryte ho alebo ohraďte. Vedrá s vodou alebo iné nádoby na záhrade vyprázdnite alebo ich zaistite, aby k nim deti nemali prístup.
Tancom a športom proti úrazom
Predchádzať úrazom detí je relatívne ťažké, nemožno im zabrániť behať, skákať z múrikov alebo liezť na strom.
Okrem vyššie spomínaných opatrení sa však môžete pokúsiť ich vychovávať k zodpovednosti za svoje konanie a tiež pustiť ich do kontaktu s možnými následkami, aby si uvedomili riziko a zámerne sa mu vyhýbali.
Výbornou aktivitou na niektorých školách je dopravná výchova, ktorá prispieva k bezpečnosti detí v cestnej premávke.
Ďalším významným krokom môže byť rozvoj motoriky detí, napríklad prostredníctvom športu či tanca. Okrem toho, že to prospeje ich zdraviu, fyzicky zdatné deti sa úrazom pravdepodobne vyhnú ľahšie.
Čo vtedy, ak musíte zostať doma s dieťaťom?
V prieskume ING Životnej poisťovne takmer polovica opýtaných rodičov uviedla, že ich dieťa utrpelo v živote minimálne jedenkrát úraz vyžadujúci si lekárske ošetrenie.
Štatistika ÚVZ zasa hovorí, že najčastejším úrazom sú zlomeniny (23,7 %) a pomliaždeniny (23,4 %) a zaujímavý je tiež údaj, že takmer 40 % prípadov si vyžaduje hospitalizáciu v dĺžke dva a viac týždňov. Aj keď vážne úrazy môžu byť vyslovene náhodné, celkovo nie sme voči nim takí bezmocní, ako by sa mohlo zdať.
Ak je rodič zamestnaný, má od prvého dňa nárok na čerpanie nemocenskej dávky. Podmienkou je absencia príjmu, čiže jeho zamestnanie (ktoré nemôže dočasne vykonávať) preňho predstavuje jediný zdroj obživy. Nemocenskú dávku dostane od štátu aj vtedy, keď nedávno ukončil zamestnanie. Ochranná lehota je v tomto prípade len 7 dní (výnimkou je tehotenstvo s ochrannou lehotou 8 mesiacov, ale to už je iná téma). V prípade opatery o dieťa, ide o tzv. ošetrovné (OČR alebo ľudovo „óčeerka“), na ktoré máte nárok, ak sa staráte o chorého člena rodiny alebo o dieťa do 10 rokov. Ošetrovné môžete čerpať len počas 10 dní, kedy vám Sociálna poisťovňa nahradí niečo viac ako polovicu strateného príjmu. Čo však so zvyšným obdobím, ak nemáte poruke rodičov či svokrovcov, aby za vás prevzali domáce opatrovanie?
Ak necháme bokom dovolenku (tej máte obmedzený počet dní a ak sú deti choré viackrát za rok, rýchlo sa vám minie), potrebujete vykryť 20 dní. Zákonník práce ponúka možnosť sprevádzať člena rodiny na vyšetrenie u lekára počas 7 dní v roku. Pediater vám vystaví potvrdenku, že ste boli v ordinácii a musíte zvyšok dňa zostať s dieťaťom doma. Za tento čas dostanete plnú náhradu mzdy. Zostávajúce necelé dva týždne vám neostáva nič iné, ako využiť neplatené voľno (a navyše zaplatiť zo svojho zdravotné odvody). Celkový príjem v tomto mesiaci vám tak klesne na menej ako polovicu, čiže na účte vám „pristane“ len približne polovica z každej desať eurovky, na ktorú ste bežne zvyknutí.
Ako požiadať o ošetrovné:
Detský lekár vám vystaví žiadosť o ošetrovné (dvojdielne tlačivo Sociálnej poisťovne, ktoré má k dispozícii). Prvý diel si necháte v práci vypísať a potvrdiť, následne do podpíšete a odošlete do Sociálnej poisťovne podľa miesta bydliska (väčšinou v najbližšom okresnom meste). Druhý diel vám potvrdí lekár pri skončení OČR a znovu ju posielate do Sociálnej poisťovne.
Ako zdokladovať sprevádzanie k lekárovi:
Počas každej zo 7 návštev u pediatra s dieťaťom si pýtajte potvrdenie s odporúčaním zostať s dieťaťom po zvyšok dňa doma. Doklady odovzdajte zamestnávateľovi čím skôr (zákon hovorí do 3 dní).
Ako zaplatiť zdravotné odvody
Ak si beriete neplatené voľno, musíte sa na pobočke svojej zdravotnej poisťovne prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a zaplatiť odvody. Z mesačného preddavku 56,35 eur platíte pomernú časť podľa počtu dní, kedy nepracujete. V posledný deň neplateného voľna sa nezabudnite v poisťovni odhlásiť.
Zdroj: ING Životná poisťovňa