Dnes máme nekonečné možnosti vo všetkých oblastiach. Počítače a mobily či GPS zariadenia do auta nám dokážu poslúžiť na rôzne účely.
Okrem tých praktických ich žiarlivci začali využívať oveľa rafinovanejšie – na sledovanie svojho partnera. Nelegálny softvér nie je pre žiarlivcov problém zohnať, k dispozícii sú voľne stiahnuteľné programy na internete a ďalšie možnosti.
Podľa špecialistu na digitálnu bezpečnosť Petra Stančíka programy na sledovanie pomocou elektronických zariadení existujú, „dokážu odpočúvať to, čo sa deje v okolí zariadenia pomocou jeho mikrofónu, zaznamenávať stlačené klávesnice, čiže komunikáciu na počítači, alebo stlačené heslá.
Môžu zneužívať kameru zariadenia, čo je obzvlášť nebezpečné v prípade smartfónu, keďže ten so sebou v súčasnosti ťaháme už všade, aj do spálne, odosielať ľubovoľné dáta zo zariadenia vrátane GPS súradníc, na ktorých sa zariadenie a aj majiteľ nachádzajú.
Dokážu tiež útočníkovi poskytnúť kompletnú kontrolu nad zariadením, samozrejme, všetko na diaľku,“ zdôrazňuje však, že takéto odpočúvanie je podľa legislatívy nelegálne.
„Ak sa nechceme spoliehať na to, že partner sa bude riadiť zákonom, je vhodné svojím konaním možnosť odpočúvania minimalizovať.“
Prečo to robia
Žiarlivosť je prirodzenou súčasťou každého vzťahu. Ak niekoho milujeme, prirodzene sa obávame, že ho stratíme. Nevera sa môže totiž objaviť z rôznych dôvodov.
Partner má k takému správaniu sklony, vzťah prechádza krízou a hľadá útočisko u niekoho iného alebo je jeho sexualita výraznejšia.
Pravdupovediac, komu by sa páčilo, keby si jeho láska za chrbtom vytvárala iné vzťahy, citové, či len čisto sexuálne väzby.
Fakt je však taký, že internet nám prináša aj možnosti relatívne anonymného flirtovania alebo dokonca nadväzovania vzťahov.
Podľa prieskumov v súčasnosti až tretina Slovákov flirtuje cez internet. Elektronické zariadenia máme dnes takmer stále pri sebe, a tak partner ťažko zistí, či ich používame na prácu, zábavu, alebo na neveru. A tak sú žiarlivci v pozore.
Podľa psychológa Martina Milera existujú dva druhy žiarlivosti, „Jeden druh hovorí o neistote partnera vo vzťahu, ktorú projektuje do toho druhého a myslí si, že ho môže podvádzať a chce si to nejakým spôsobom overiť.
Takéto typy však nezvyknú zachádzať s overovaním si svojich pochybností až tak ďaleko, že by partnera sledovali.“ Ďalším druhom žiarlivosti je podľa psychológa chorobná forma, ktorú treba brať vážne a liečiť. Takíto ľudia sú schopní využívať aj nelegálne cesty sledovania partnera.
Otázka pre právničku
Odpovedá Alexandra Rapiová
Je sledovanie partnera pomocou elektronických zariadení legálne?
Možnosti sledovania partnera alebo inej osoby sú dnes vďaka moderným technológiám pomerne rozšírené a sú ľahkou záležitosťou. Nech je už dôvod sledovania akýkoľvek, treba si uvedomiť že ide o zásah do súkromia sledovanej osoby, a spôsob, akým sa sledovanie realizuje, možno naplniť sledovaním skutkovej podstaty rôznych trestných činov.
Zásahy do súkromia sledovanej osoby boli v minulosti schopné naplniť skutkovú podstatu trestného činu porušenia ochrany súkromia v obydlí (§ 194a Trestného zákona s trestnou sadzbou 1 – 4 roky), od r. 2011 je súčasťou Trestného zákona aj skutková podstata trestného činu – nebezpečné prenasledovanie – stalking (§ 360a Trestného zákona, trestná sadzba 1 – 3 roky). Okrem iných podmienok, ktorými sa takýto trestný čin klasifikuje, je okrem iného nutné dokázať aj schopnosť takýmto sledovaním podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu života sledovanej osoby, čo je nutné vyvodiť v každom prípade individuálne. Pri posudzovaní takéhoto správania bude zohrávať dôležitú úlohu forma, akú si stolker zvolí, a pravdepodobne aj dlhodobosť takéhoto zásahu do súkromia. Samozrejme, intenzita, ktorou sa sledovanie realizuje, môže v konečnom dôsledku dokonca prerásť až do trestného činu nebezpečného vyhrážania (§ 360 Trestného zákona, trestná sadzba 1 – 3 roky) a súbežne tak vytvoriť viacero skutkových podstát trestného činu, čím sa, samozrejme,h trestné sadzby pre stalkera zvyšujú.
Okrem trestnoprávnej zodpovednosti zo sledovania stojí za zmienku aj civilná zodpovednosť, ktorá je schopná finančne zaťažiť osobu stalkera predovšetkým nemajetkovou ujmou. Tú môže súd prenasledovanej osobe priznať aj v desiatkach tisícov eur.
Netrpte vo vzťahu
Ako zistíte, či je váš partner chorobne žiarlivý alebo má len obavy? Psychológ Martin Miler odporúča rozhovor s partnerom, „Túto tému treba nejakým spôsobom vo vzťahu otvoriť a uvidíte, aká bude reakcia.
Ak zistíte, že žiarlivosť pramení z vnútornej neistoty partnera a bude ochotný problém riešiť, dá sa predpokladať, že ide o ľahšiu formu.
Pri chorobnom žiarlivcovi takáto diskusia zrejme vôbec neprebehne, pretože je pevne presvedčený, že partner ho podvádza a nie je v kontakte s realitou. Takéto správanie indikuje vážnejší problém, ktorý treba riešiť s odborníkom.“
Chorobná žiarlivosť je rizikovým faktorom vo vzťahu a obeť takéhoto človeka trpí. Môže sa cítiť obmedzovaná, zastrašovaná, týraná, pod tlakom, nezriedka žiarlivci používajú aj fyzické prejavy, teda bitie partnera. Preto je namieste zvážiť zotrvanie v takomto vzťahu.
Ako sa nestať obeťou sledovania pomocou elektronických zariadení
Peter Stančík, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET, Eset.sk
Ak odhliadneme od fyzického odpočúvania, napríklad ak niekto načúva za dverami, a sústredíme sa na komunikáciu prostredníctvom smartfónu alebo PC, je dobré mať na pamäti toto:
Používať na komunikáciu výhradne svoje zariadenia. Na cudzom môže dôjsť ku krádeži hesiel.
Používané zariadenie by malo mať aktualizovaný softvér. Automatickými bezpečnostnými záplatami sa lepia známe bezpečnostné diery.
Na zariadení by mal byť nainštalovaný aktualizovaný antivírusový softvér, ktorý sa postará o škodlivý kód, ktorý by mohol zneužívať bezpečnostné chyby programov alebo používateľovu neopatrnosť. Takéto zabezpečenie dáva dobrý predpoklad na to, aby sa do mobilu alebo do počítača nedostal vírus alebo iný škodlivý kód.
Ak sme si istí, že zariadenie je bezpečné, prichádzajú na rad naše vlastné návyky a obozretnosť. V tomto prípade treba dávať pozor na to, či nás niekto nesleduje pri zadávaní hesla do PC alebo smartfónu.
Používať dostatočne silné heslá.
Nikam ich nerozvážne neukladať, napríklad ich nepísať na papierik.
Používať zabezpečené spojenie a bezpečné siete, do ktorých PC alebo mobil pripájam, napríklad Free WiFi hotspot alebo cudzia WiFi sieť do tejto bezpečnej kategórie patriť nemusia.