Ak dokážete „čítať“ svoje okolie, je pravdepodobné, že si lepšie zarobíte. Na nemeckej univerzite v meste Bonn na to prišli vedci, ktorí na rade dobrovoľníkov skúmali úroveň ich emocionálnej inteligencie (EQ).
Emocionálna inteligencia je schopnosť sledovať a rozpoznávať emócie iných ľudí a zároveň správne prijaté informácie využívať.
Dobrovoľníkom bolo predstavených viacero typov emócií a ich úlohou bolo rozoznať ich. „Priemerná úspešnosť zúčastnených bola 77 percent,“ hovorí vedúci prieskumu Gerhard Blickle, profesor psychológie na univerzite.
„Osoby, ktoré uspeli v 87 percentách prípadov boli považované za úspešné a tie, ktoré uspeli vo viac ako 90 percentách prípadov za veľmi úspešné. Zúčastnení, ktorí rozpoznali menej ako 60 percent prípadov boli považovaní za neschopných efektívne rozoznávať emócie.“
Prieskumníci sa snažili zistiť viac o práci študovaných osôb, ktoré zahŕňali aj základné fakty ako plat či schopnosť vychádzať so svojimi kolegami.
Zistili, že tí, ktorí si viedli vo výskume lepšie boli aj kolegami a vedením ohodnotení ako sociálne zdatní a lepšie zarábajúci ako tí, ktorí zvládli test rozoznávania emócií horšie.
Výskum preto prichádza k záveru, že ľudia, ktorí majú lepšiu intuíciu a vyššie EQ sa ľahšie adaptujú do spoločnosti a sú úspešnejší v plnení pracovných povinností, za čo ich vedenie podniku náležite ocení. Vyplýva z toho, že byť emocionálne inteligentní sa doslova vyplatí.
Ak máte pocit, že sa v tejto oblasti potrebujete zlepšiť, odborníci ponúkajú v tejto oblasti množstvo kurzov, vďaka ktorým si interaktívnymi a praktickými cvičeniami môžete natrénovať schopnosť sebauvedomenia, sebakontroly, empatie, vnútornej motivácie, kontrolu stresu či riadenia vzťahov.