Chlad a mínusové teploty nás nútia sa teplejšie obliecť, ako však „ošatíme“ našu pleť, ktorá je celý čas vystavená priamemu kontaktu s vonkajším prostredím?
Podľa Ivety Hasovej zima znamená z hľadiska dermatológie hneď tri extrémy. „Na jednej strane vietor, mráz a vysoká vlhkosť ovzdušia vonku, na druhej strane prekúrené interiéry a suchý vzduch, a nakoniec tretí extrém, slnenie v zasneženom vysokohorskom prostredí.“
Môžeme pociťovať napnutú, vysušenú pleť, svrbenie či dokonca pálenie. Pleť je na dotyk drsnejšia a náchylnejšia na tvorbu trhliniek. Nie je to nič nezvyčajné.
„Naše telo má za normálnych podmienok vytvorený veľmi funkčný systém zabezpečujúci pleti dostatok vlhkosti a ochranný hydrolipidový film.
Ak je však pokožka vystavovaná spomínaným extrémnym situáciám bez toho, aby sme jej venovali náležitú starostlivosť, tento ochranný obal sa naruší a pokožka stráca svoje prirodzené vlastnosti ako pružnosť, jemnosť, hladkosť povrchu,“ vysvetľuje odborníčka a upozorňuje, že pozor by si mali dávať najmä ľudia trpiaci rozšírenými cievkami či ekzémom.
Správna starostlivosť je základ
Extrémne podmienky, ktorým je pleť v zimných mesiacoch vystavená, si vyžadujú inú starostlivosť ako v iných obdobiach roka. Potrebuje ochranu i regeneráciu.
„Správny výber prípravku musí rešpektovať vek, typ pleti, miesto aplikácie, citlivosť a individuálne potreby,“ vysvetľuje Iveta Hasová a odporúča v zime používať mastnejšie produkty typu voda v oleji.
„Tukové zložky chránia pleť ako kožuch. Na povrchu pleti vytvoria ochranný film brániaci vysušeniu, ktorý má aj tepelnoizolačný účinok. Nezabúdajte ani na nočnú regeneráciu, počas spánku dosahuje metabolická a tým aj regeneračná aktivita svoje maximum,“ zdôrazňuje dermatologička.
Tipy dermatologičky
Ruky
Nielen pleť, ale aj naše ruky sú vystavované extrémnym teplotným rozdielom a podmienkam. Kontakt s čistiacimi prostriedkami či opakované umývanie poškodzujú obranný plášť pokožky na rukách a na chlad reagujú oveľa citlivejšie. V zimnom období je preto veľmi dôležitá pravidelná starostlivosť o pokožku rúk vo forme ochranných krémov a zábalov. Vhodné sú parafínové zábaly, ktoré poskytujú aj odborné kozmetické salóny.
Pery
Zima, to sú aj boľavé popraskané pery. Deti si ich s radosťou oblizujú a problém sa ešte prehlbuje. Nielen pery sú poškodené, ale zmenené je aj okolie pier. Nikdy preto nezabudnime perám vytvoriť ochrannú bariéru balzamom či ochrannou tyčinkou. Dnešná starostlivosť o pery obsahuje okrem zabezpečenia vlhkosti aj vitamíny – antioxidanty A a E a med. Med je jednou z najsilnejších prírodných hydratačných látok. Pôsobí antisepticky a obsahuje minerály, stopové prvky a v malom množstve vitamíny skupiny B, C, D, E a flavonoidy. Med ako kozmetický prostriedok využívali už v starom Egypte, kráľovná Kleopatra si na pleť nanášala medovú masku. Ak teda nemáte po ruke žiadny prípravok modernej doby, vyskúšajte overené rady starých mám a ubolené pery si natrite medom.
Slnenie počas zimy
Zima, to je aj vysnívaná lyžovačka a opaľovanie sa. Niekedy sa chceme opáliť zámerne, inokedy si ani neuvedomíme, že slniečko šteklí a my skončíme prinajlepšom s boľavým červeným nosom či s pigmentovými škvrnami. UV žiarenie pôsobí najintenzívnejšie medzi 11. a 13. hodinou. Pri pobyte na horách sa zvyšuje intenzita uvedeného efektu v závislosti od nadmorskej výšky. So vzrastajúcou výškou potenciál stúpa. Na horách sa intenzita UV žiarenia zvyšuje jeho odrazom od čerstvého snehu, preto sú správna voľba opaľovacieho krému a pravidelné nanášanie dôležité.
Nie je to len o krémoch
Platí pravidlo, že v zime treba chrániť oblečením, čo sa dá. Nezabúdajte v chladnom počasí na šál, čiapku a rukavice.
Pleť trpí najmä dehydratáciou, okrem kozmetických prípravkov je potrebné dodávať jej vodu a živiny aj zvnútra vhodnou životosprávou a pitným režimom.
„Alfou a omegou sú tekutiny, pokožka totiž pracuje ako špongia. Ak telu nedodáte dostatok tekutín, organizmus potrebnú vlahu vysaje z kože a pleť zostáva suchá a zvädnutá,“ vysvetľuje dermatologička Iveta Hasová a odporúča po zime pleť zregenerovať hydratačnými a výživnými maskami alebo rôznymi medicínsko-kozmetickými ošetreniami.“
Zájdite si na masáž
V chladnom počasí je veľmi príjemné uvoľniť sa a zrelaxovať pri masáži. Masérka a terapeutka Tímea Vargová odporúča najmä masáže s rôznymi olejmi, ktoré dokážu odbúrať nahromadené napätie a stres.
„Odporučila by som aj medovú detoxikačnú masáž, ktorá využíva liečivé účinky medu,“ dodáva. „Pomocou pumpovacích pohybov sa pri tejto masáži vysávajú staré usadeniny a toxíny z telesných tkanív.“
Budete sa cítiť ako znovuzrodená. Na zlepšenie krvného obehu, posilnenie imunitného systému a pri opuchoch je vhodná lymfodrenážna masáž.
6 tipov pre vašu pleť v zime
Vyberte si vhodnú starostlivosť v podobe výživnejšieho krému, ktorý pleť ochráni.
Nezabúdajte na nočnú regeneračnú starostlivosť.
Dôležitý je pitný režim a hydratácia zvnútra v kombinácii so zdravou životosprávou.
Chráňte si oblečením čo najviac pokožky. Rukavice, šál a čiapka by mali byť samozrejmosťou.
Zbytočne neprekurujte interiér, vetrajte a zvlhčujte ovzdušie v interiéri.
Doprajte si výživné a regeneračné masky, a vhodné odborné ošetrenie pleti.
Výživný kúpeľ
V zimnom období je pre pleť lepšia kratšia sprcha než kúpeľ. Čím viac budete pokožku máčať v teplej vode, tým viac sa bude stenčovať jej ochranný film a vy ju budete nechtiac vysušovať.
Ak máte neodolateľnú chuť na relaxačný kúpeľ, pridajte doň výživné látky, aby ste zabránili vysušeniu. Tímea Vargová má na to osvedčený recept: „Do napustenej vane s vodou pridáme jeden až tri litre mlieka, dve až tri lyžičky medu a dve až tri lyžice olivového oleja.“
Po kúpeli by ste sa nemali veľmi utierať, iba zľahka presušiť. Pokožka bude zvláčnená a vyživená.
Trápia vás afty a zápaly ďasien?
Ako im predísť a zbaviť sa ich čo najrýchlejšie?
Otázka pre stomatológa Libora Michnu zo stomatologickej kliniky Artdentistic, Artdentistic.sk
Afty trápia veľké percento populácie, môže nimi trpieť až každý štvrtý človek. Najčastejšími príčinami sú genetické predispozície, trauma, infekcie, stres a iné. Liečba je len symptomatická a napriek množstvám štúdií a výskumov nepoznáme liek, ktorý by poskytol úplnú úľavu. Proti bolesti môžu pomôcť malé dávky kortikosteroidov alebo výplachy tetracyklínom, ktorý musí predpísať lekár. Bežne sa používajú aj výplachy s obsahom chlorhexidínu. Určite neuškodí vitamín B. V každom prípade netreba robiť paniku, aj keď afta veľmi bolí, zmizne po niekoľkých dňoch bez stopy. Problémom však je, že u väčšiny ľudí sa zvykne vrátiť podobne ako herpes.
Najčastejšie ochorenie ďasien, takzvané gingvitídy, teda zápaly ďasien, môžu vznikať z rôznych príčin. Prejavujú sa krvácaním ďasien alebo zvýšenou citlivosťou zubov. Pokiaľ je zápal spôsobený zubným plakom, často stačí zlepšiť hygienu a problém sa vyrieši. Pokiaľ nie, treba vyhľadať zubného lekára. Tu platí dvojnásobne – čistota pol života.
Krémujte aj telo
Čím je väčšia zima, tým viac je potrebné hydratovať aj celé telo. Inak sa vám môže stať, že suchá koža vás bude svrbieť a bude nepríjemne napätá.
Masérka a terapeutka Tímea Vargová odporúča používať telové krémy na báze rastlinných olejov, vhodné sú napríklad olivové alebo avokádové oleje, prípadne bambucké maslo, ktoré pokožku dokonale hydratuje a vyživuje. Skôr než telo natriete, je potrebné ho umyť.
V zime je vhodné zvoliť jemné čistiace gély a mydlá, ktoré pleť nevysušujú a zachovávajú jej prirodzenú vlhkosť.