Zvážte svoje možnosti
Väčšina žien do života zapája pohyb, aby znížila svoju hmotnosť alebo si udržala optimálnu váhu.
Šport zlepšuje kondíciu a pomáha aj ľudskej psychike. Má pozitívny vplyv na sebavedomie každého z nás.
Názor odborníka:
K téme sa vyjadruje Saša Machanová, osobná trénerka, Trenernadosah.sk
Ak vám ide o optimalizáciu telesnej váhy, najprv sa zamyslite nad tým, čo si môže vaše telo dovoliť.
Aj keď by ste sa už najradšej napasovali do tých pekných džínsov v skrini, musíte byť trpezlivé.
Lepšie je začať pomaly a ak ste doteraz neboli aktívnym športovcom, privykajte telo na pohyb postupne.
Osobná trénerka Saša Machanová však upozorňuje aj na dôležitosť stravy: „Nesmieme zabúdať, že ak je našim cieľom schudnúť, okrem pohybu je potrebná aj úprava stravy, ale žiadne diéty.
Vždy odporúčam prvé hodiny vedené odborníkom. Je rozdiel, ak chce niekto schudnúť 30 kg a niekto len nadbytočné dve kilá.
Záleží na kondícií, ako aj na zdravotnom stave. Je zbytočné preceňovať sa, skôr si ublížime, ako pomôžeme.“
Ktorý je ten správny?
„Pohyb by sa mal navoliť tak, aby vám vyhovoval a nebude vás nudiť, ani demotivovať. Tanec, rýchla chôdza či tréningy v posilňovni s trénerom,“ hovorí trénerka.
Tí, ktorí majú problémy s naštartovaním pohybovej aktivity, by mali voliť skupinové športy. Ako súčasť skupiny budú nútení absolvovať tréningy a „netrhať partu“.
Členovia športujúcej skupiny sa tak vzájomne budú motivovať. Premyslite si, čo by vás zaujímalo. Ak ste pokojný typ, ktorý rád relaxuje, vyskúšajte jogu, pilates, jazdu na koni, plávanie, prácu v záhrade či turistiku.
Ak prekypujete energiou a radšej by ste vyskúšali niečo dynamické, dajte sa napríklad na zumbu, box, behanie, tanec, tenis či skákanie na trampolíne.
Podľa Saši Machanovej je „...pohyb dôležitá súčasť chudnutia, ale skôr ide o to, aby bol pravidelný. Aj 30 minút cielenej chôdze každý druhý deň urobí svoje.“
Aplikácie, ktoré vám sprehľadnia chudnutie:
Prehľad stravovania
(poskytujú odhad množstva kalórií, ktoré počas dňa môžete prijať, výživové hodnoty a počet kalórií, ktoré ste skonzumovali, ale aj celkový progres vášho chudnutia v závislosti od váhy)
MyFitnessPall
Noom Coach
Éčka v potravinách
Piť vodu (pripomína dodržiavanie pitného režimu)
Prehľad pohybu
(aplikácie ponúkajú návody na rôzne druhy cvičení, v posilňovni či doma, dokážu vypočítať vzdialenosť, ktorú ste prešli či odbehli a koľko kalórií ste pri tom odhadom spálili)
Runtastic Timer
RunKeeper
Pedometer
Fitness – Home & Gym Workouts
Koľko kalórií spálite pri vašich obľúbených športoch za hodinu?
Step aerobic 800 kcal./hod.
Bicyklovanie 500 – 1000 kcal./hod.
Plávanie 800 kcal./hod.
Steper 600 kcal./hod.
Chôdza 360 kcal./hod.
Tanec 600 – 800 kcal./hod.
Jazda na koni 200 – 600 kcal./hod.
Jogging 550 kcal./ hod.
Skákanie na trampolíne 400 kcal./hod.
Zumba 500 kcal./hod.
Kickbox 600 kcal./hod.
Joga 180 kcal./hod.
Futbal 400 kcal./hod.
Turistika 350 kcal./hod.
Posilňovanie 200 kcal./hod.
Práce v záhrade 350 kcal./hod.
Upratovanie 200 kcal./hod
Bez správnej stravy to nejde
Ak chcete schudnúť, je to takmer nemožné, ak nezmeníte svoje stravovacie návyky. „Vždy hovorím, že strava je 70% a zvyšok cvičenie, ale je to začarovaný kruh. Ak nedodržiavate stravu a cvičíte, kilá idú podstatne pomalšie dole, ak vôbec. Strava a pohyb je jeden celok,“ upozorňuje osobná trénerka.
S kontrolou stravy začnite už počas nákupov. Starostlivo si prečítajte obsah a výživové hodnoty každej potraviny, ktorú sa neskôr chystáte spracovať. Aj o stravovaní sa môžete poradiť s trénerom či výživovým poradcom, ktorý vás zasvätí do základov a ďalej si aj vďaka asistencii pohybu poradíte sami.
Vo všeobecnosti v živote platí, aby sme si kládli menšie ciele a postupne sa prepracovali k požadovanému výsledku. To isté platí aj o chudnutí.
Napredujte k reálnym výsledkom, napríklad zníženie váhy o 1 až 1,5 kila za týždeň. Zásobte sa vlákninou a skonzumované jedlo si zaznačujte do zošita alebo telefónu či tabuľky v počítači.
4 otázky pre odborníka
Odpovedá osobná trénerka Saša Machanová, Trenernadosah.sk
1. Ak chceme chudnúť, čo pri športovaní zásadne dodržiavať?
Základom je správne prevedenie cviku, ako aj dýchanie, to je často podceňované. V neposlednom rade nesmieme zabúdať na pravidelnosť.
2. Je rozdiel vo výbere športu medzi mužmi a ženami? Čo je najlepšie premužov a čo pre ženy?
Je to veľmi individuálne. Treba si zadefinovať cieľ. Ženy chcú väčšinou chudnúť a muži naopak priberať na váhe a svalovej hmote. To sú dva diametrálne rozličné tréningy, ako aj strava.
3. Aké športy si vyberať v chladnejšom počasí?
Záleží od možností. Plávanie, tanečné hodiny, všetko, čo zbytočne neohrozí vaše zdravie. Predsa len, v chladnom počasí je naše telo trochu citlivejšie.
4. Uprednostniť skôr pohyb na čerstvom vzduchu alebo vo fitku? Od čoho tozávisí?
Jednoznačne od počasia a od vás....v dobrom počasí preferujte pohyb na čerstvom vzduchu..okrem nadobudnutia kondície krásne prečistí hlavu.