Mozog vekom starne a denne nám v ňom odumrie niekoľko desiatok tisíc buniek. Najnovší výskum hovorí o tom, že ak okrem toho často ponocujete, proces starnutia zrýchľujete.
Výsledky štúdie britských a francúzskych vedcov, uverejnené v odbornom časopise Occupational and Enviromental Medicine dokazujú, že vek mozgu si spomínaným spôsobom života môžeme skrátiť o viac ako šesť rokov. Navyše, podľa expertov, ponocovanie hrá významnú rolu pri demencii.
Prirodzený biorytmus človeka je naprogramovaný na to, aby cez deň bolo telo aktívne a v noci odpočívalo. Viac ako desať rokov prehodeného prirodzeného režimu dňa môže spôsobiť skutočne fatálne následky.
Okrem starnutia mozgu a neskôr možnej demencie, otočený rytmus môže u žien spôsobiť aj rakovinu prsníka. Pomerne časté sú u ľudí s prehodeným denným režimom aj srdcovo-cievne komplikácie. Hrozí infarkt či porážka, ale aj obezita. Navyše, je dokázané, že kvalita spánku za svetla je oveľa nižšia ako v noci.
Pomôže disciplína a prevencia
Najjednoduchším spôsobom, ako sa vyhnúť týmto nepriaznivým vplyvom je prestať ponocovať a správne si cez deň rozvrhnúť prácu.
V prípade, že máte zamestnanie, v rámci ktorého musíte pracovať aj v noci, doktor Philip Tucker, ktorý sa podieľal na výskume, pre BBC.com povedal, že je nevyhnutné chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, ktoré by mali zahŕňať aj psychotesty. Tie dokážu včas odhaliť riziko vzniku vážnejšieho ochorenia mozgu.
Vedecký tím ukázal vplyv ponocovania na myseľ na vzorke 3000 ľudí vo Francúzsku. Išlo o dobrovoľníkov, ktorí v noci pracujú a cez deň spia.
Súčasťou výskumu bolo absolvovanie testu na pamäť, rýchlosť myslenia a kognitívne schopnosti. Test navyše potvrdil, že keď skúmaná skupina ľudí prestala s ponocovaním, mozog sa postupne obnovil a po piatich rokoch vrátil do normálu.
Chcete si overiť, či je váš režim správny?
Briti majú na BBC.com pomôcku.