SME

Ako byť zdravá aj na jeseň

Udržte si pevné zdravie v jesennom období tým, že posilníte svoju imunitu a ozdravíte jedálny lístok.

(Zdroj: Fotolia.com)

Pomôžte si stravou a pohybom

Aby sme ľahšie a hlavne zdravšie zvládli sychravé jesenné počasie, je dôležité udržať si aktívny životný štýl a zdravo sa stravovať.

Všeobecná lekárka Eva Smíšková odporúča vyberať si čerstvé sezónne produkty: „Jeseň je plná plodov zo záhrad, ktoré sú nabité vitamínmi prospešnými pre našu imunitu. Treba jesť veľa kyslej kapusty, cviklu, tekvicu, všeobecne veľa zeleniny a miestneho ovocia.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho odporúča využiť každú voľnú chvíľku počas denného svetla na pohyb vonku. Takto ľahšie zvládneme úbytok energie spojený s čoraz kratšími dňami a dlhšími nocami. A na čo by sme si mali dávať pozor?

SkryťVypnúť reklamu

„Dlhé večery a chladné počasie nás často zvádzajú na konzumovanie väčšieho množstva energeticky bohatých jedál či posedenia pri poháriku,“ upozorňuje Smíšková. „Celkovo sa menej hýbeme, tak ani nezbadáme, ako nám pri tom pribúdajú kilogramy.“

Očkovať alebo neočkovať?

Názory na očkovanie proti chrípke sú medzi lekármi rôzne. Doktorka Eva Smíšková nepatrí medzi jeho veľké fanúšičky.

„Keď sa ma niekto opýta na očkovanie, vždy odpovedám takto: ja ani väčšina mojich kolegov sa neočkujeme,“ tvrdí.

Zároveň však dodáva, že očkovanie proti chrípke odporúča pacientom s výrazne zníženou imunitou alebo tým, ktorí trpia na nejaké zdĺhavé ochorenie – cukrovku, ochorenie obličiek alebo srdca. Tým by totiž mohla chrípka spôsobiť vážnejšie komplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zvládnuť nachladnutie, nádchu a kašeľ

Nádcha či kašeľ nie sú vážnymi ochoreniami, no dokážu paralyzovať naše každodenné fungovanie a poriadne nás potrápiť.

Ak sa im chceme vyhnúť, je okrem iného dôležité posilniť imunitný systém.

Podľa imunológa - alergiológa Miloša Jeseňáka je budovanie efektívnej imunity súčasťou moderného zdravého životného štýlu, „k dobre fungujúcej imunite prispieva dostatok odpočinku, športová aktivita, pobyt na čerstvom vzduchu, pravidelná strava bohatá na prirodzené vitamíny a vlákninu.

V rizikových obdobiach ju možno však efektívne podporiť rôznymi výživovými doplnkami.“

Zradné nachladnutie

Najčastejšie vírusové ochorenie horných dýchacích ciest nás zvyčajne potrápi dva- až päťkrát do roka, deti častejšie. Zväčša trvá týždeň až desať dní. Prejavuje sa nádchou, bolesťou v krku, kašľom, ale aj bolesťami svalov, hlavy a celkovou únavou.

SkryťVypnúť reklamu

U detí sprevádza nachladnutie aj zvýšená teplota či horúčka. Vírus sa šíri vzduchom alebo kvapôčkami obsahujúcimi vírus. Chorý môže iných nakaziť najmä prvé tri dni ochorenia. Je preto dôležité umývať si ruky, nedotýkať sa zbytočne tváre a nezdržiavať sa na miestach, kde je veľa ľudí.

Aká je aktuálne najúčinnejšia liečba nachladnutia? Podľa Miloša Jeseňáka žiadna liečba nie je stopercentne úspešná, „ale správna kombinácia dobre zvolených prípravkov dokáže pomôcť. Počas akútnej infekcie možno použiť fytofarmaká, výživové doplnky z liečivých rastlín, prípadne ich skombinovať napríklad s beta-glukánmi, vitamínom C a zinkom.

Dôležitá je hygiena nosa. Pri infekcii v ústnej dutine a hrdle možno odporúčať lokálne antiseptické prípravky, ako aj imunomodulačné látky podporujúce imunitný systém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba dodržiavať pitný režim, prípravky na znižovanie teploty, keď vystúpi nad 38,5, a pokoj. Ak človek trpí na virózu s príznakmi únavy, slabosti, bolesťami kĺbov a svalstva, treba sa liečiť doma a fyzicky sa šetriť.“

Antibiotiká vám lekár predpíše, len ak nachladnutie prerástlo do bakteriálnej infekcie. Dlhšie trvajúce ochorenie si vyžaduje návštevu lekára a podrobnejšie vyšetrenie.

Nádcha

Zápal vnútri nosa sa prejavuje upchatým nosom, svrbením, kýchaním, podráždenou sliznicou, sekrétom z nosa a zatekaním hlienov.

Typickú jesennú nádchu spôsobujú vírusy, no poznáme aj rôzne iné druhy nádchy, napríklad alergickú, chronickú, endokrinnú, medikamentóznu či emočnú a ďalšie. Hovorí sa, že liečená nádcha trvá sedem dní a neliečená tiež, skutočne neexistuje cesta, ako sa jej rýchlejšie zbaviť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„V prvom rade treba rozlišovať medzi alergickou a nealergickou, napríklad infekčnou nádchou,“ vysvetľuje odborník. Podľa Miloša Jeseňáka možno pri správnej voľbe liekov dospieť k zmierneniu ťažkostí pri alergickej nádche už v priebehu 1 - 2 dní.

„Pri infekčnej nádche tiež možno na základe vhodnej voľby liekov skrátiť jej trvanie a zmierniť príznaky. Vhodné sú napríklad niektoré fytofarmaká, ako extrakty z Pelargonium sidoides, cesnaku, bazy čiernej alebo echinacey, prípadne kombinácia s vitamínom C a zinkom.

Lokálne do nosa roztoky morskej soli alebo minerálne roztoky, ktoré obsahujú ešte aj liečivé zložky – ako napríklad kyselinu hyalurónovú. K dispozícii sú aj prípravky s protivírusovým účinkom na podanie do nosovej dutiny."

Kašeľ

Kašeľ, ktorý sprevádza typické jesenné virózy, je považovaný za akútny a zvyčajne odznie do týždňa. Ak trvá kašeľ dlhšie ako tri týždne, pravdepodobne už nejde o bežnú infekciu, ale treba ísť k lekárovi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odborníka navštívte, aj ak sa váš kašeľ zhorší, sprevádza ho horúčka, zimnicau, vykašliavate hlien zafarbený do žlta či zelena, alebo cítite bolesť na hrudníku a zhoršené dýchanie.

Pri liečbe je rozhodujúci druh kašľa, pri suchom kašli sa používajú lieky na tlmenie kašľa, pri vykašliavaní lieky na uľahčenie vykašliavania.

U koho môže byť priebeh ochorenia ťažší?

Bežné infekcie zvyčajne zvládne zdravý človek do týždňa. Pri súčasnom stresujúcom životnom štýle a ďalších faktoroch si však ochorenie môžeme poľahky predĺžiť. Horší priebeh mávajú i alergici, starší ľudia a malé deti.

Imunológ Miloš Jeseňák vysvetľuje: „Alergici sú vo všeobecne náchylnejší na rôzne formy prechladnutia a infekcie dýchacích ciest vzhľadom na pretrvávajúci zápal v dýchacích cestách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Malé deti, ako aj seniori majú vzhľadom na zmeny v imunitnom systéme vyššie riziko komplikovaného priebehu chrípky či niektorých baktériových infekcií.

Rizikovou skupinou sú ľudia trpiaci na chronické ochorenia. Na druhej strane si treba uvedomiť, že aj vrcholoví športovci pri vysokej tréningovej záťaži majú isté oslabenia v imunitnom systéme následkom nedostatku odpočinku s nárastom chorobnosti.“

2 otázky pre odborníka

Odpovedá alergiológ - imunológ Miloš Jeseňák.

Môžeme chodiť do práce s nádchou a nachladnutím?

Závisí to od toho, aká je to nádcha a či sú prítomné aj systémové príznaky ako teplota, slabosť, únava, bolesť svalov. Potom je viac než potrebná domáca liečba a telesné šetrenie. Klasická bežná nádcha síce zásadne na zdraví neohrozuje, ale na druhej strane ju môže infikovaný jedinec rozšíriť aj medzi kolegov, čo nie je práve „kolegiálne“. Navyše dýchacie cesty po prekonanej bežnej nádche môže napadnúť ďalšia infekcia, ktorá už môže mať vážnejší priebeh, ako aj komplikácie. Jednoducho povedané, mierna nádcha ešte nemusí znamenať nevyhnutnosť PN pri zachovaní zásad hygienického správania a prevencie jej rozšírenia na ľudí okolo nás. Virózy aj s celkovými prejavmi treba doliečiť a vyhýbať sa fyzickej námahe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dá sa vyhnúť reťazovej reakcii v rodine a posúvaniu si vírusového ochorenia medzi členmi rodiny?

V prípade akútneho infekčného ochorenia jedného člena rodiny treba dôsledne dodržiavať hygienu a aspoň čiastočne chorého izolovať od ostatných členov. Zdraví členovia domácnosti môžu podporiť svoju imunitu v tomto období vyššie vymenovanými prípravkami. Vhodným preventívnym opatrením je každoročné očkovanie proti chrípke.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 974
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 597
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 790
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 609
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 284
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 985
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 485
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 112
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 200
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 10 445
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 510
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 282
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 866
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 709
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 023
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 548
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu