SME
reklama

Ako byť zdravá aj na jeseň

Udržte si pevné zdravie v jesennom období tým, že posilníte svoju imunitu a ozdravíte jedálny lístok.

(Zdroj: Fotolia.com)

Pomôžte si stravou a pohybom

Aby sme ľahšie a hlavne zdravšie zvládli sychravé jesenné počasie, je dôležité udržať si aktívny životný štýl a zdravo sa stravovať.

Všeobecná lekárka Eva Smíšková odporúča vyberať si čerstvé sezónne produkty: „Jeseň je plná plodov zo záhrad, ktoré sú nabité vitamínmi prospešnými pre našu imunitu. Treba jesť veľa kyslej kapusty, cviklu, tekvicu, všeobecne veľa zeleniny a miestneho ovocia.“

Okrem toho odporúča využiť každú voľnú chvíľku počas denného svetla na pohyb vonku. Takto ľahšie zvládneme úbytok energie spojený s čoraz kratšími dňami a dlhšími nocami. A na čo by sme si mali dávať pozor?

„Dlhé večery a chladné počasie nás často zvádzajú na konzumovanie väčšieho množstva energeticky bohatých jedál či posedenia pri poháriku,“ upozorňuje Smíšková. „Celkovo sa menej hýbeme, tak ani nezbadáme, ako nám pri tom pribúdajú kilogramy.“

Očkovať alebo neočkovať?

Názory na očkovanie proti chrípke sú medzi lekármi rôzne. Doktorka Eva Smíšková nepatrí medzi jeho veľké fanúšičky.

„Keď sa ma niekto opýta na očkovanie, vždy odpovedám takto: ja ani väčšina mojich kolegov sa neočkujeme,“ tvrdí.

Zároveň však dodáva, že očkovanie proti chrípke odporúča pacientom s výrazne zníženou imunitou alebo tým, ktorí trpia na nejaké zdĺhavé ochorenie – cukrovku, ochorenie obličiek alebo srdca. Tým by totiž mohla chrípka spôsobiť vážnejšie komplikácie.

Ako zvládnuť nachladnutie, nádchu a kašeľ

Nádcha či kašeľ nie sú vážnymi ochoreniami, no dokážu paralyzovať naše každodenné fungovanie a poriadne nás potrápiť.

Ak sa im chceme vyhnúť, je okrem iného dôležité posilniť imunitný systém.

Podľa imunológa - alergiológa Miloša Jeseňáka je budovanie efektívnej imunity súčasťou moderného zdravého životného štýlu, „k dobre fungujúcej imunite prispieva dostatok odpočinku, športová aktivita, pobyt na čerstvom vzduchu, pravidelná strava bohatá na prirodzené vitamíny a vlákninu.

V rizikových obdobiach ju možno však efektívne podporiť rôznymi výživovými doplnkami.“

Zradné nachladnutie

Najčastejšie vírusové ochorenie horných dýchacích ciest nás zvyčajne potrápi dva- až päťkrát do roka, deti častejšie. Zväčša trvá týždeň až desať dní. Prejavuje sa nádchou, bolesťou v krku, kašľom, ale aj bolesťami svalov, hlavy a celkovou únavou.

U detí sprevádza nachladnutie aj zvýšená teplota či horúčka. Vírus sa šíri vzduchom alebo kvapôčkami obsahujúcimi vírus. Chorý môže iných nakaziť najmä prvé tri dni ochorenia. Je preto dôležité umývať si ruky, nedotýkať sa zbytočne tváre a nezdržiavať sa na miestach, kde je veľa ľudí.

Aká je aktuálne najúčinnejšia liečba nachladnutia? Podľa Miloša Jeseňáka žiadna liečba nie je stopercentne úspešná, „ale správna kombinácia dobre zvolených prípravkov dokáže pomôcť. Počas akútnej infekcie možno použiť fytofarmaká, výživové doplnky z liečivých rastlín, prípadne ich skombinovať napríklad s beta-glukánmi, vitamínom C a zinkom.

Dôležitá je hygiena nosa. Pri infekcii v ústnej dutine a hrdle možno odporúčať lokálne antiseptické prípravky, ako aj imunomodulačné látky podporujúce imunitný systém.

Treba dodržiavať pitný režim, prípravky na znižovanie teploty, keď vystúpi nad 38,5, a pokoj. Ak človek trpí na virózu s príznakmi únavy, slabosti, bolesťami kĺbov a svalstva, treba sa liečiť doma a fyzicky sa šetriť.“

Antibiotiká vám lekár predpíše, len ak nachladnutie prerástlo do bakteriálnej infekcie. Dlhšie trvajúce ochorenie si vyžaduje návštevu lekára a podrobnejšie vyšetrenie.

Nádcha

Zápal vnútri nosa sa prejavuje upchatým nosom, svrbením, kýchaním, podráždenou sliznicou, sekrétom z nosa a zatekaním hlienov.

Typickú jesennú nádchu spôsobujú vírusy, no poznáme aj rôzne iné druhy nádchy, napríklad alergickú, chronickú, endokrinnú, medikamentóznu či emočnú a ďalšie. Hovorí sa, že liečená nádcha trvá sedem dní a neliečená tiež, skutočne neexistuje cesta, ako sa jej rýchlejšie zbaviť?

„V prvom rade treba rozlišovať medzi alergickou a nealergickou, napríklad infekčnou nádchou,“ vysvetľuje odborník. Podľa Miloša Jeseňáka možno pri správnej voľbe liekov dospieť k zmierneniu ťažkostí pri alergickej nádche už v priebehu 1 - 2 dní.

„Pri infekčnej nádche tiež možno na základe vhodnej voľby liekov skrátiť jej trvanie a zmierniť príznaky. Vhodné sú napríklad niektoré fytofarmaká, ako extrakty z Pelargonium sidoides, cesnaku, bazy čiernej alebo echinacey, prípadne kombinácia s vitamínom C a zinkom.

Lokálne do nosa roztoky morskej soli alebo minerálne roztoky, ktoré obsahujú ešte aj liečivé zložky – ako napríklad kyselinu hyalurónovú. K dispozícii sú aj prípravky s protivírusovým účinkom na podanie do nosovej dutiny."

Kašeľ

Kašeľ, ktorý sprevádza typické jesenné virózy, je považovaný za akútny a zvyčajne odznie do týždňa. Ak trvá kašeľ dlhšie ako tri týždne, pravdepodobne už nejde o bežnú infekciu, ale treba ísť k lekárovi.

Odborníka navštívte, aj ak sa váš kašeľ zhorší, sprevádza ho horúčka, zimnicau, vykašliavate hlien zafarbený do žlta či zelena, alebo cítite bolesť na hrudníku a zhoršené dýchanie.

Pri liečbe je rozhodujúci druh kašľa, pri suchom kašli sa používajú lieky na tlmenie kašľa, pri vykašliavaní lieky na uľahčenie vykašliavania.

U koho môže byť priebeh ochorenia ťažší?

Bežné infekcie zvyčajne zvládne zdravý človek do týždňa. Pri súčasnom stresujúcom životnom štýle a ďalších faktoroch si však ochorenie môžeme poľahky predĺžiť. Horší priebeh mávajú i alergici, starší ľudia a malé deti.

Imunológ Miloš Jeseňák vysvetľuje: „Alergici sú vo všeobecne náchylnejší na rôzne formy prechladnutia a infekcie dýchacích ciest vzhľadom na pretrvávajúci zápal v dýchacích cestách.

Malé deti, ako aj seniori majú vzhľadom na zmeny v imunitnom systéme vyššie riziko komplikovaného priebehu chrípky či niektorých baktériových infekcií.

Rizikovou skupinou sú ľudia trpiaci na chronické ochorenia. Na druhej strane si treba uvedomiť, že aj vrcholoví športovci pri vysokej tréningovej záťaži majú isté oslabenia v imunitnom systéme následkom nedostatku odpočinku s nárastom chorobnosti.“

2 otázky pre odborníka

Odpovedá alergiológ - imunológ Miloš Jeseňák.

Môžeme chodiť do práce s nádchou a nachladnutím?

Závisí to od toho, aká je to nádcha a či sú prítomné aj systémové príznaky ako teplota, slabosť, únava, bolesť svalov. Potom je viac než potrebná domáca liečba a telesné šetrenie. Klasická bežná nádcha síce zásadne na zdraví neohrozuje, ale na druhej strane ju môže infikovaný jedinec rozšíriť aj medzi kolegov, čo nie je práve „kolegiálne“. Navyše dýchacie cesty po prekonanej bežnej nádche môže napadnúť ďalšia infekcia, ktorá už môže mať vážnejší priebeh, ako aj komplikácie. Jednoducho povedané, mierna nádcha ešte nemusí znamenať nevyhnutnosť PN pri zachovaní zásad hygienického správania a prevencie jej rozšírenia na ľudí okolo nás. Virózy aj s celkovými prejavmi treba doliečiť a vyhýbať sa fyzickej námahe.

Dá sa vyhnúť reťazovej reakcii v rodine a posúvaniu si vírusového ochorenia medzi členmi rodiny?

V prípade akútneho infekčného ochorenia jedného člena rodiny treba dôsledne dodržiavať hygienu a aspoň čiastočne chorého izolovať od ostatných členov. Zdraví členovia domácnosti môžu podporiť svoju imunitu v tomto období vyššie vymenovanými prípravkami. Vhodným preventívnym opatrením je každoročné očkovanie proti chrípke.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 518
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 083
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 154
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 674
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 122
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 904
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 791
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu