O čo ide
Trend online cvičenia prišiel do Európy zo Spojených štátov a z Austrálie. Jeho predchodcami boli rôzne DVD s cvičebnými programami. S rozvojom internetu postupne vznikali rôzne webové stránky, ktoré ponúkali fotografie a videá, podľa ktorých sa dalo cvičiť v pohodlí domova.
Ich súčasťou boli často aj články zamerané na zdravú výživu. Odtiaľ bol už len krôčik k individuálnemu online tréningu. Jeho najväčšou výhodou je časová flexibilita.
K téme sa vyjadruje:
Martina Hrončeková, trénerka, Treneri-online.sk
Online tréningové poradenstvo je určené najmä pre zaneprázdnených ľudí, ktorí trávia veľa času v práci a nemajú čas na klasické cvičenie v posilňovni. Alebo pre tých, ktorí bývajú na vidieku a v ich okolí sa nenachádza žiadne vyhovujúce fitnescentrum.
Oceňujú ho aj mamičky na materskej, ktoré si takto môžu zacvičiť doma, kým dieťatko spí a stojí ich to menej, ako keby cvičili s trénerom naživo v posilňovni.
Na Slovensku zatiaľ ponúka online tréning len pár webových stránok, väčšinou zameraných na klasický fitnes, chudnutie a celkové zlepšenie kondície.
Ak nemáte jazykovú bariéru, môžete si vyskúšať online trénera zo zahraničia. V angličtine a nemčine sa dajú nájsť dokonca aj online programy zamerané na jogu, pilates a vytrvalostné športy.
Ako začať
Skôr než sa odhodláte pre online tréning, vyskúšajte si cvičenie pri počítači podľa rôznych fotografií alebo videí. Takto zistíte, či vôbec dokážete cvičiť v domácom prostredí.
A potom sa opýtajte samých seba, či máte dostatok motivácie na to, aby ste sa domácemu cvičeniu venovali pravidelne.
S online trénerom môžete cvičiť aj v posilňovni, vyjde vás to zrejme lacnejšie, ako keby ste tam cvičili s osobným trénerom naživo, túto možnosť však využíva len málo ľudí.
Ak už totiž chodíte pravidelne do fitnescentra, je veľmi pravdepodobné, že tam uprednostníte klasický tréning s osobným poradenstvom.
Výhody online cvičenia
Časová flexibilita – môžete cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek.
Finančná dostupnosť – online cvičenie je lacnejšie ako cvičenie s trénerom naživo.
Pokoj a súkromie – pri cvičení sa na vás nikto nepozerá, ani bezprostredne neposudzuje, tréner vás kontroluje len cez počítač.
Nevýhody online cvičenia
Ťažšie udržanie motivácie – online cvičenie je vhodné len pre ľudí, ktorí sa dokážu odhodlať cvičiť aj bez toho, aby ich niekto osobne kontroloval.
Ťažšie určenie vhodného tempa a tepovej frekvencie – bez osobnej konzultácie tréner ťažšie odhadne váš zdravotný stav a výkonnosť.
Riziko nesprávnej techniky – ak patríte medzi športové antitalenty, možno budete cvičiť technicky nesprávne, lebo vás nebude mať kto naživo skontrolovať.
Zložky online tréningu
Športová diagnostika – podľa osobných údajov, ako sú napríklad vek, výška, hmotnosť a telesné miery, si tréner urobí predstavu o vašej kondícii a zostaví vám na základe toho plán na mieru. Pritom s vami skonzultuje aj vaše očakávania a vysvetlí vám, čo je vo vašom prípade reálne dosiahnuť.
Tréningový plán – obsahuje zoznam vhodných cvičení s ich podrobným opisom, ktorý môže by doplnený názornými fotografiami, na ktorých sú jednotlivé cviky rozfázované, alebo s videami. Dozviete sa, aký počet opakovaní je pre vás pri jednotlivých cvikoch vhodný a ako často by ste ich mali cvičiť, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.
Stravovací plán – bude zostavený podľa toho, či je vaším cieľom nabratie svalovej hmoty, alebo redukcia tuku. Dostanete podrobne rozpísaný jedálny lístok na celé obdobie online cvičenia, ktorý môže byť doplnený vhodnými výživovými doplnkami.
5 otázok pre odborníka
Odpovedá trénerka Martina Hrončeková, Treneri-online.sk
Aké sú špecifiká online tréningu? V čom sa hlavne líši od bežného tréningu?
Online tréning je založený na internetovej a telefonickej komunikácii. Klient dostane touto cestou na základe svojich požiadaviek, zdravotných a časových obmedzení tréningový a stravovací plán šitý na mieru. Na rozdiel od bežného tréningu sa nemusí stretávať s trénerom osobne, ale cvičí podľa svojich časových a materiálnych možností.
Čo všetko obsahuje online tréning?
Máme v ponuke štyri základné programy, podľa toho, do akej miery sa klient chce a môže zlepšiť. Tieto programy sú, samozrejme, potom upravené podľa špecifikácií, ktoré klient uvedie, aby mu tréning čo najviac vyhovoval a priniesol najlepšie výsledky. Podľa typu programu obsahuje plán tréningovú silovú zložku, stravovací plán, ponuku vhodných výživových doplnkov alebo aj plán aeróbnej aktivity či diagnostiku výkonnosti.
Ako prebieha komunikácia s online trénerom?
Mailom, telefonicky alebo prostredníctvom online systému na webovej stránke. Jej výhodou napríklad je, že pre mnohých ľudí je nepríjemné vyjadriť osobne nespokojnosť s tréningom, pri mailovej komunikácii s tým však problém nemajú. Ďalšou výhodou je, že jednému klientovi môže pomôcť súčasne viac trénerov. Nevýhodou je, že tréner nemôže priamo dohliadať na tréning a osobne motivovať klienta.
Je takýto typ tréningu vhodný pre každého?
Dalo by sa povedať, že takmer pre každého. V niektorých prípadoch je totiž nevyhnutné osobné stretnutie a diagnostika fyzického stavu. To sa týka najmä rôznych zdravotných obmedzení. Online tréning je najvhodnejší pre zdravých ľudí, ktorí nemôžu prísť do fitnescentra, či už z časových, alebo osobných dôvodov, alebo v ich fitnescentre nie je kvalifikovaný tréner. Napríklad mamičky na materskej dovolenke si môžu podľa tréningového plánu s názornými fotografiami odcvičiť plnohodnotný tréning aj doma. Alebo zaneprázdnené manažérky, ktoré uprednostňujú domáce cvičenie, aby ušetrili čas. Pomocou online tréningu im vytvoríme tréningové plány na mieru a môžu tak kvalitne napredovať v získavaní formy a kondície. Aj úplné začiatočníčky alebo hanblivé ženy, ktoré sa necítia dobre v posilňovni s pokročilejšími cvičencami, môžu urobiť takýmto spôsobom prvý krok k zlepšeniu postavy.
Ako sa dá udržať motivácia počas online tréningu?
Klienti dostávajú rozpis tréningového plánu spravidla na týždeň a máme skúsenosti, že keď majú zásady cvičenia a stravovania podrobne rozpísané, je pre nich ľahšie dodržiavať ich, ako keď si len sami povedia, že budú, povedzme, dvakrát týždenne cvičiť. Na konci týždňa alebo mesiaca tréningy vyhodnocujeme, čo je tiež istá forma motivácie. Pre výkonnostných športovcov máme v ponuke kontrolu pomocou merača tepovej frekvencie a záznamov z tréningov z GPS zariadení alebo mobilu. To využívame napríklad pri tréningu cyklistov.