SME

Ako je to so sacharidmi? Treba ich vylúčiť z jedálneho lístka?

Môžeme ich jesť, ak chceme chudnúť? Je lepšie prijímať ich len ráno, oddelene od bielkovín alebo ich radšej úplne vylúčiť z jedálneho lístka?

(Zdroj: Fotolia.com)

Koľko sacharidov potrebujeme

Podľa všeobecnej lekárky Evy Smíškovej je potravinová pyramída, podľa ktorej sa odporúča prijímať sacharidy ako hlavný zdroj energie v dennej dávke okolo dvesto až tristo gramov prežitok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ak si k tomu dáme ešte nejaké sladkosti alebo ovocie navyše, ľahko sa dostaneme aj na štyristo gramov denne, a to je už zbytočne veľa,“ upozorňuje a dodáva, že pre normálne fungovanie ľudského organizmu bohato stačí sto až stopäťdesiat gramov sacharidov denne.

„Takéto množstvo sa dá dosiahnuť pri strave založenej prevažne na kombinácii zeleniny a kvalitných bielkovín,“ odporúča.

SkryťVypnúť reklamu

Má opodstatnenie „delená strava“?

„Bielkoviny a sacharidy potrebujú na trávenie odlišné enzýmy, ich delením si uľahčíme tráviace procesy a môžeme zrýchliť metabolizmus,“ tvrdí Eva Smíšková.

Pri takzvanej „delenej strave“ navyše viac rozmýšľame o tom čo vlastne konzumujeme, väčšinou si dávame viac záležať na kvalitnom výbere potravín.

Sacharidy a tuky

Ak vás zaujíma, z čoho sa viac priberá, tak podľa Evy Smíškovej sú to jednoznačne sacharidy. A to aj napriek tomu, že tuky majú oveľa vyššiu energetickú hodnotu.

Nezvyšujú však produkciu inzulínu a nevyvolávajú vlčí hlad, ktorý nás núti okamžite zjesť všetko, čo vidíme. Okrem toho tuky nás dokážu plnohodnotne nasýtiť a dodávajú jedlu dobrú chuť, vďaka čomu sa naša psychika cíti uspokojená a nevyžaduje si ďalšie „dojedanie“.

SkryťVypnúť reklamu

Eva Smíšková odporúča prijímať tuky najmä v čistej prírodnej forme. Rozhodne nepatrí k fanúšikom nízkotučných výrobkov. „Pri ich konzumácii si často neuvedomujeme, že aby mali svoju konzistenciu, vzhľad a chuť, sú doplnené rôznymi škrobmi, ochucovadlami a konzervantmi, ktoré nie sú veľmi zdravé,“ upozorňuje.

Tuky odporúča prijímať v kombinácii s kvalitnými bielkovinami a zeleninou. Ich kombinácia so sacharidmi, najmä s tými jednoduchými, je nebezpečná na priberanie.

„V prírode sa takáto kombinácia vôbec nevyskytuje, je to výmysel nás ľudí,“ tvrdí Eva Smíšková. „Vtedy si telo ako primárny zdroj energie vezme sacharidy a tuky putujú rovno do tukových zásob.“

Pozor na ovocné šťavy

Či už vo forme džúsu, alebo čistého „freshu“ ovocné šťavy sú vždy nabité jednoduchými sacharidmi. A nič na tom nezmení ani to, keď si ich riedime vodou. Tak či tak naše telo dostane inzulínový „nášup“ a hladina cukru vystrelí smerom nahor.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa niektorých lekárskych štúdií dokonca pitie ovocných štiav zvyšuje riziko cukrovky druhého typu. Preto ak chcete schudnúť, je lepšie ich vôbec nepiť. Určite je lepšie dodržiavať pitný režim čistou vodou a bylinkovými čajmi.

Prečo ich príroda stvorila?

Sacharidy sa kedysi nazývali „uhľohydrátmi“. To preto, lebo sú zložené z molekúl vody a uhlíka, vlastne ide o „hydratovaný“ alebo „vodou napustený“ uhlík.

V prírode zohrávajú zásadnú úlohu pri výmene energie. Počas fotosyntézy rastliny viažu uhlík z kysličníku uhličitého, ktorý získavajú zo vzduchu, vodu zo vzduchu a pôdy a energiu zo slnečného žiarenia.

Výsledkom tohto procesu je tvorba uhľohydrátov, čiže sacharidov a odpadového produktu – kyslíka, ktorý zase dýchajú zvieratá a ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sacharidy a ľudské telo

Ľudský organizmus čerpá energiu z troch základných zdrojov – z tukov, bielkovín a sacharidov. Bez určitých esenciálnych tukov a bielkovín sa naše bunky nedokážu regenerovať, ale sacharidy na prežitie nevyhnutne nepotrebujeme.

Vylúčiť ich však úplne z jedálneho lístka nie je vhodné, lebo sú cenným zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov. Ak máte sklony k priberaniu alebo patríte k cukrovkárom, je vhodné prijímať sacharidy formou zeleniny.

Presne toto robia aj kulturisti, ktorí potrebujú mať vyrysované telo bez tukových zásob. Prípadne v istých fázach prijímajú sacharidy aj z ovsených vločiek, niektorých celozrnných obilnín alebo z hnedej ryže.

Šport a kreativita

Zvýšenú potrebu príjmu sacharidov často pociťujú športovci a ľudia s kreatívnymi profesiami. To preto, lebo svaly a mozog ich využívajú ako rýchly zdroj energie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napríklad bežci a cyklisti potrebujú sacharidy na zvyšovanie výkonnosti. Ľuďom, ktorí intenzívne duševne pracujú, zase pomáhajú zvyšovať koncentráciu.

Večera bez sacharidov

Väčšina odborníkov na výživu neodporúča prijímať potraviny bohaté na sacharidy večer. Sacharidová večera blokuje spaľovanie tukov, a to po západe slnka, keď sa naše telo pripravuje na spánok, naozaj nepotrebujeme.

Obložený chlieb a cestoviny nie sú v tomto čase dobrou voľbou. Je lepšie dať si dusenú zeleninu alebo šalát a k tomu rybu, chudé mäso, mozarellu, tofu alebo za hrsť orechov.

4 otázky pre odborníka

Odpovedá všeobecná lekárka Eva Smíšková:

Má podľa vás rozdelenie sacharidov na „zdravé“ a „prospešné“ nejaké opodstatnenie?

Má ja nemá. V konečnej fáze trávenia a metabolizmu sacharidov ide stále o tú istú glukózu, ktorá rozhojdá produkciu inzulínu. Len s tým rozdielom, že v prípade bieleho pečiva sa to udeje rýchlejšie ako po nesladených cereáliách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je pravda, že zo sacharidov sa priberá?

Určite áno. Nejde ani tak o ich energetický potenciál, ako skôr o metabolicko-hormonálnu reakciu na úrovni inzulínu a glukagénu, ktorú sacharidy vyvolávajú. Po „uložení“ glukózy do buniek svalov a pečene, aby sa mohla uskladniť vo forme glykogénu, dochádza k poklesu hladiny cukru v krvi a k túžbe prijať ďalšiu energiu. To v praxi znamená, že po požití sacharidov máme po krátkom čase zase hlad alebo túžbu konzumovať niečo sladké.

Je vhodné jesť sacharidy len ráno? Pomáha to udržať si štíhlu postavu?

Ak sa bežných sacharidov, ako sú ovocie, cereálie, chlieb, nedokážeme vzdať, tak určite je lepšie prijímať ich ráno a dopoludnia, lebo takto máme šancu, že ich dokážeme spáliť pri telesnej aktivite a neuložia sa nám do zásob, v horšom prípade tukových.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na ako dlho sa dajú sacharidy úplne vysadiť zo stravy a čo to urobí s telom? Nechýbajú nám potom nejaké dôležité minerály a vláknina? Je pravda, že pri obmedzení sacharidov trpia obličky?

Telo má približne 2000 kalórií uložených vo forme dostupného zásobného glykogénu, ktorý vie okamžite použiť ako zdroj energie. Bez sacharidov sa nevedia zaobísť hlavne mozgové bunky a červené krvinky, ale náš organizmus dokáže pri ich nedostatku aktivovať tukové zásoby, aby žiadny orgán netrpel nedostatkom energie. Ak neprijímame v strave nadmerné množstvo bielkovín, naše obličky by nemali byť preťažené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 437
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 613
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 394
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 443
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 039
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 627
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 074
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu