V takom prípade by ste mali zvýšiť pozornosť, asi s vašim dychom nie je všetko v poriadku. Náš mozog má tendenciu potláčať vnímanie zápachu vytváraného vlastným telom. My to necítime, ale naše okolie to vníma. Napriek tomu nás na to zväčša neupozorní, radšej obmedzí bližšiu komunikáciu a zdvorilo mlčí.
Dajte zbohom zápachu
Zápach z úst sa v lekárskej terminológii označuje pojmom halitóza. Na jeho vzniku sa podieľa množstvo faktorov, ktoré častokrát priamo súvisia s našim zdravotným stavom.
Dôvodov na pôvod zápachu môže byť viacero: zápal mandlí, vredy v dutine, odlučovanie slizničnej výstelky nosa, či nevyvážený jedálniček. Možnými vinníkmi sú aj poruchy obličkových, pečeňových funkcií a cukrovka.
Ako riešiť problém s halitózou?
Niekoľko užitočných rád, ktoré sa oplatí dodržiavať, aby sme zápachu vedeli predchádzať:
Raňajkujte. Stravujte sa vyvážene.
Dodržiavajte pitný režim. Najvhodnejšia je voda a/alebo nesladený čaj
Metódy starých materí radia kloktať ústnu dutinu odvarom z petržlenu a klinčekov alebo žuť petržlenovú vňať.
Poslednou a najpodstatnejšou radou je pravidelné dodržiavanie dentálnej hygieny.
Kto sú vaši pomocníci?
Ústna voda
Dentálna hygiena je alfou omegou pri eliminácii zápachu z úst a mala by byť súčasťou nášho každého dňa. Vo výbave by nám určite okrem zubnej kefky a pasty nemala chýbať ústna voda. Zneškodňuje baktérie, ktoré nám zostali po vyčistení zubov a je vhodná na preplachovanie úst po jedle.
Zubná niť
Účinnou pomôckou v starostlivosti o medzizubné priestory je zubná niť. Vyberte si takú, ktorá vám vyhovuje svojou štruktúrou a hrúbkou.
Medzizubné kefky
Dokonale vyčistený chrup zaručí pravidelné používanie medzizubných kefiek. Váš stomatológ, či dentálny hygienik vám poradia, aké veľkosti medzizubných kefiek potrebujete a tiež vás naučia ich používať. Nezabúdajte, dentálna hygiena nie je v dnešnej dobe luxusom, ale priam nevyhnutnosťou. Vlastný chrup aj v dôchodkovom veku a zdravé zuby bez parodontitídy vám za to určite stoja.
Zdroj: Naturprodukt