Ochorenie postihuje najmä sietnicu. „Pri diabetickej retinopatii dochádza pôsobením vysokých hladín cukru v krvi k poškodeniu drobných ciev na sietnici, čo vedie buď k presakovaniu tekutiny do tkaniva, alebo upchatiu ciev a vzniku ischémie, teda nedokrvenosti,“ vysvetľuje oftalmologička Jana Štefaničková.
Diabetická retinopatia je u ľudí vo veku 25 až 75 rokov najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách vrátane Slovenska,“ upozorňuje lekárka. Rozhodujúce je včasné podchytenie ochorenia, diabetici by preto mali absolvovať preventívne očné vyšetrenie aspoň raz za rok.
Prvé príznaky
Diabetická retinopatia je zákerná najmä preto, že postupuje nenápadne. Postihnutého nič nebolí, pokles videnia môže nastať až v neskorších štádiách, keď je už poškodenie sietnice výrazné.
Keďže väčšina diabetikov II. typu sú seniori, zhoršeniu zraku nevenujú dostatočnú pozornosť, pretože ho považujú za normálny sprievodný jav starnutia.
„K prvým príznakom patrí hmlisté videnie, poruchy adaptácie na svetlo a tmu, znížený farbocit. Pri ich spozorovaní treba veľmi rýchlo navštíviť lekára a absolvovať vyšetrenie očného pozadia v mydriáze, to znamená pri širokej zrenici, aby bolo možné vyšetriť čo najväčšiu plochu sietnice,“ hovorí oftalmologička.
Strata zraku
Osobitným prípadom ochorenia je takzvaný diabetický edém makuly. „Hovoríme o ňom vtedy, keď dochádza k poškodeniu ciev v makule, to znamená v oblasti sietnice, ktorá je zodpovedná za ostré videnie.
Keď je makula opuchnutá, nefunguje správne a pacient pozoruje najmä rozostrené hmlisté videnie,“ vysvetľuje doktorka Štefaničková a dodáva, že edém makuly je najčastejšou príčinou straty zraku u diabetikov.
Liečba diabetickej retinopatie
K rizikovým faktorom patrí predovšetkým zvýšená hladina cukru v krvi, ale aj vysoký krvný tlak, porucha metabolizmu tukov či fajčenie. Dôležité je teda upraviť hladinu glukózy v krvi, stabilizovať krvný tlak, dodržiavať adekvátny diétny režim a zdravú životosprávu. Liečba, ktorá by dokázala postihnuté oko vyliečiť, však neexistuje. Ako hovorí oftalmologička, ochorenie sa dá stabilizovať, v niektorých prípadoch je možné aj zlepšiť videnie.
Liečba laserom
„Najdlhšie používanou a veľmi účinnou metódou je laserkoagulácia sietnice,“ hovorí doktorka Štefaničková. „Pomocou laseru vieme utesniť presakujúce cievy, pri proliferatívnej diabetickej retinoptii zasa vyradiť časť periférnej sietnice a zlepšiť tým zásobovanie centrálnej časti kyslíkom.“ Je to nebolestivý zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne podľa rozsahu poškodenia, či už v jednom alebo vo viacerých sedeniach.
Injekčná liečba
Spočíva v aplikácii blokátorov cievneho endotelového rastového faktora alebo kortikoidov do oka. Zákrok prebieha na operačnej sále . Blokátory cievneho endotelového rastového faktoru znižujú presakovanie tekutiny z vlásočníc a tým zmenšuje opuch, pomáha tiež pri zabraňovaní rastu nových ciev na sietnici. Aplikujú sa každých 4 až 8 týždňov. Kortikoidy zmenšujú opuch sietnice, ich účinok sa využíva najmä pri diabetickom edéme makuly,“ vysvetľuje doktorka Štefaničková.
Chirurgicky
„Metóda sa odborne nazýva Pars plana vitrektómia. Počas výkonu sa z oka chirurgicky odstráni sklovec a patologický obsah, zároveň sa ošetrí sietnica,“ objasňuje oftalmologička.