Čo má obsahovať preventívna prehliadka
Vyšetrenie zrakovej ostrosti - pozostáva z merania množstva dioptrií každého oka a zo skúšky najlepšieho videnia bez okuliarov a s prípadnými okuliarmi.
Vyšetrenie vnútroočného tlaku a periférneho videnia – je dôležité na zistenie zeleného zákalu (glaukomu), ktorý sa v prvých štádiách prejavuje zvýšením vnútroočného tlaku a zhoršením periférneho videnia.
Vyšetrenie množstva produkcie sĺz – pomocou neho sa dajú zistiť niektoré alergické ochorenia, autoimunitné ochorenia, príčinu opakovaných zápalov spojiviek a povrchu oka a tiež niektoré endokrinologické ochorenia.
Vyšetrenie očného pozadia s rozkvapkaním zrenice – odhalí najčastejšie zmeny na cievach spojené s aterosklerózou, vysokým krvným tlakom, zmeny v oblasti zrakového nervu, ktoré vznikajú pri glaukome a niektorých ochoreniach mozgu, zmeny sietnice a žltej škvrny aj vnútroočné nádory.
Dôležitá je prevencia
Preventívnu očnú prehliadku je vhodné absolvovať raz ročne. Nejde len o korigovanie dioptrií pri nosení okuliarov, ale aj o včasné zachytenie ochorení, ktoré si môžu byť v neskorších štádiách vyžadovať komplikovanú liečbu.
Napríklad sivý, zelený zákal alebo degenertatívne ochorenie rohovky, takzvaný keratokonus, ktoré postihuje mladých ľudí, dvadsiatnikov a tridsiatnikov.
NÁVŠTEVU OČNÉHO LEKÁRA NEODKLADAJTE, KEĎ:
spozorujete akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu
pocítite bolesť, začervenanie či zhoršené videnie bez toho, aby ich zavinilo cudzie teleso v oku či zápal spojiviek z prechladnutia
vždy pri chronických neustupujúcich ťažkostiach, ktoré sa nezlepšujú, ale majú tendenciu postupne sa zhoršovať
Nekúpte sa so šošovkami
Ak používate kontaktné šošovky, vyhýbajte sa plávaniu s nimi. Vo vode prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie a plesne.
Mikroorganizmy sa vďaka kontaktnej šošovke lepšie nalepia na oko a môžu vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi či dokonca slepotou.
Operácie očí
Operácia femtolaserom
Femtolaser odstraňuje dioptrie priamo v rohovke oka bez toho, aby musel chirurg odstrániť jej povrch ako to býva pri operáciách excimerovým laserom. Počas zákroku sa tak nenaruší pevnosť a stabilita rohovky. Ostáva pevná a celistvá. Zákrok prebieha bez nepríjemných zvukov a pachu spáleného tkaniva. Takzvaný femtosekundový laser sa používa na odstránenie mínusových dioptrí, od -3 do -10. Femtosekundový laser v kombinácii s excimerovým odstraňuje dioptrie v hodnotách +3 až -13. Očná lekárka Adriana Smorádková z očnej kliniky NeoVízia tvrdí, že operácie femtolaserom oceňujú aj aktívni športovci s vyššími mínusovým dioptriami, lebo si nevyžadujú dlhý čas na zotavenie: „Tento zákrok umožňuje návrat k tréningom už do desiatich dní.“
Implantácia vnútroočných fakických šošoviek ICL
Tento zákrok dokáže odstrániť akýkoľvek počet dioptrií, je vhodný pre pacientov, ktorí pre extrémne vysoké dioptrie či tenkú rohovku nie sú vhodnými kandidátmi na laserovú operáciu. Vnútroočná fakická šošovka sa implantuje do oka pred vlastnú vnútroočnú šošovku. Vydrží v oku celý život a nevyžaduje si zo strany pacienta žiadnu špeciálnu starostlivosť. Je natrvalo uložená v takzvanej prednej komore oka a plnohodnotne nahrádza okuliare alebo kontaktné šošovky.
Metóda dažďovej kvapky
Počas tejto operácia sa implantuje malá šošovka v tvare dažďovej kvapky do rohovky pomocou femtosekundového laseru. Jemne a šetrne mení zakrivenie rohovky, čím zaisťuje kvalitné videnie na blízko aj na strednú vzdialenosť. „Metóda je určená pre pacientov nad 45 rokov s dioptriami na čítanie do hodnoty +3, koriguje takzvanú presbyopiu, vekom podmienené zhoršenie zraku, ktoré býva časté najmä u ľudí po päťdesiatke, po zákroku už nemusia používať okuliare na čítanie,“ vysvetľuje Miriam Záhorcová, chirurgička, ktorá sa špecializuje na metódu dažďovej kvapky.
Metóda prelex
Rieši poruchy zraku, ktoré si vyžadujú nosenie okuliarov s multifokálnymi sklami. Tieto ťažkosti prichádzajú najmä s vekom, niektorí starší ľudia ich riešia tým, že striedajú okuliare na diaľku s okuliarmi na čítanie. Problém dvojitých dioptrií riešia chirurgovia implantáciou multifokálnych vnútroočných šošoviek. Ide o pätnásťminútový ambulantný nelaserový zákrok, pri ktorom očný chirurg implantuje do oka multifokálnu vnútroočnú šošovku. Po zákroku vidí pacient dokonale na blízko aj do diaľky.
Operácia sivého zákalu
Lekár pri nej zbaví pacienta zakalenej šošovky, takzvaného sivého zákalu, odstráni ju a nahradí umelou. Zákrok sa môže vykonávať femtolaserom, pričom laserový lúč dokonale nahrádza skalpel. Dokáže vyriešiť aj problém s okuliarmi na čítanie, skorigovať videnie na diaľku aj astigmatizmus, čiže chybné zakrivenie rohovky. Príznaky sivého zákalu prichádzajú v podobe zvýšenej citlivosti na svetlo a zhoršeného videnia na diaľku. Starý mýtus, že zákal musí najprv „dozrieť“, aby ho bolo možné operovať dnes už neplatí. Naopak, čím skôr ho pacient podstúpi, tým menšie komplikácie riskuje.
Vedeli ste, že...
... dioptrické chyby môžu spôsobiť okrem problémov s videním aj bolesti hlavy a padanie vlasov? Oko sa totiž extrémne namáha pri zaostrovaní obrazu, čím je dráždené veľké množstvo nervových vlákien. Celý proces vedie na úrovni mozgu k týmto zdravotným ťažkostiam.