SME

Tekvica je hitom jesene

Vyskúšajte overený recept na polievku alebo prekvapte rodinu tekvicovým falafelom či tradičným americkým koláčom

Sú žlté, oranžové, veľké, malé i všakovakých nečakaných tvarov. S príchodom jesene vtrhli do kuchyne tekvice a priam nabádajú na experimentovanie. Ich sýtooranžová dužina vyzerá na tanieri úžasne a keď sa správne dochutia a okorenia, chutia vynikajúco. Dajú sa pripraviť na sladko i na slano, ako polievka, hlavné jedlo, príloha i dezert.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existuje veľmi veľa druhov, no na spracovanie v kuchyni sa z takzvaných zimných tekvíc najlepšie hodia tekvica obyčajná, muškátová a Uchiki Kuri známejšia pod názvom hokkaidó. Tekvica obyčajná sa tiež vyrezáva a používa ako jesenná dekorácia, ale v kuchyni sa uplatní aj do polievky či ako náplň do koláča. Muškátová tekvica je zase vhodnejšia na pečenie a hokkaidó môžete pripraviť akokoľvek – variť, dusiť, piecť či grilovať. Vyskúšajte to napríklad podľa niektorého z našich troch receptov. Na výber máte polievku, koláč i exotický falafel.

SkryťVypnúť reklamu

Ilustračné foto - Fotolia

Tekvicový falafel

Falafel je tradičná „pouličná“ pochúťka z krajín Blízkeho východu a zo severnej Afriky zvyčajne servírovaná v pita chlebe so zeleninou. Vizuálne sa podobá našim fašírkam, pretože ide o vyprážané guľky, ale falafel je čisto vegetariánska záležitosť. Pripravuje sa z cíceru (niekedy v kombinácii s fazuľami) a špecifickú chuť mu dodáva korenie – rímsky kmín, koriander, sezamová pasta tahini a ďalšie druhy v závislosti od regiónu. My vám prinášame recept na tekvicový falafel.

Na dve porcie budete potrebovať: 500 g tekvice (hokkaidó alebo muškátovej), 200 g zaváraného cíceru, 1 strúčik cesnaku, menšia čerstvá čili paprička (alebo sušená), 1 čajová lyžička mletej rímskej rasce, 3 - 4 vetvičky čerstvej petržlenovej vňate, olivový olej, soľ, trochu strúhanky a slnečnicový olej na smaženie.

SkryťVypnúť reklamu

Tekvicu ošúpte, zbavte vnútornej dužiny a nakrájajte na kocky. Dajte ju na pekáč vyložený papierom na pečenie, pokvapkajte olivovým olejom a pečte v rúre vyhriatej na 180 stupňov Celzia, kým nie je úplne mäkká. Cícer zlejte a poriadne prepláchnite vodou. Dajte ho do mixéra spolu s cesnakom, čili papričkou, rascou a polovicou petržlenovej vňate. Všetko rozmixujte, ale nie úplne dohladka. Pridajte vychladnutú tekvicu a teraz premixujte na hladkú hmotu. Ak sa vám zdá príliš riedka, pridajte trochu strúhanky. Vytvarujte malé guľôčky, ktoré vyprážajte v rozpálenom slnečnicovom oleji.

Tekvicový koláč

Tekvica sa dá pripraviť aj na sladko. Tekvicový koláč alebo „pumpkin pie“ je obľúbený najmä na severoamerickom kontinente a pripravuje sa na sviatky ako Deň vďakyvzdania, Vianoce či Halloween. Američania si prípravu koláča značne uľahčili, v obchodoch sa dajú kúpiť plechovice s tekvicovým pyré. No plnku jednoducho získate aj z upečenej tekvice. Základ je obyčajné maslové cesto podobné našim lineckým koláčikom.

SkryťVypnúť reklamu

Budete potrebovať 250 g hladkej múky, 125 g studeného masla, 50 g práškového cukru, 1 vajce a nastrúhanú kôru z polovice bio citróna. Múku a cukor preosejte na dosku, pridajte na kocky nakrájané studené maslo a prstami ho rozdrobte s múkou na mrveničku. Pridajte vajce, citrónovú kôru a vypracujte hladké cesto. Nemieste cesto príliš dlho, lebo maslo zmäkne. Zabaľte ho do fólie a odložte aspoň na hodinu do chladničky. Medzitým si pripravte plnku. Muškátovú tekvicu zbavte jadierok, rozkrájajte ju na väčšie kusy, poukladajte na plech vyložený papierom na pečenie a dajte piecť do rúry vyhriatej na 180 stupňov Celzia, kým dužina úplne nezmäkne. Nechajte ju vychladnúť a lyžicou vydlabte dužinu a vidličkou ju ešte v miske popučte alebo ju pretlačte cez sitko. Budete potrebovať asi 350 až 400 g čistého pyré, pridajte 200 ml šľahačkovej smotany, 4 lyžice hnedého cukru (alebo javorový sirup a med), 2 rozšľahané vajcia a koreniny: 1 kávovú lyžičku mletej škorice a sušeného zázvoru, štipku mletého muškátového orieška, štipku mletého nového korenia a nastrúhanú kôru z druhej polovice bio citrónu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cesto rozvaľkajte na veľkosť okrúhlej formy s vlnitým okrajom. Popichajte ho vidličkou a predpečte v rúre vyhriatej na 180 stupňov asi 10 minút. Potom na cesto vylejte plnku, teplotu znížte na 160 stupňov a dopekajte ďalších 40 - 45 minút. Koláč je hotový, keď sa ním zatrasiete a plnka sa v strede nehýbe. Nechajte vychladnúť a podávajte napríklad so šľahačkou a javorovým sirupom.

Tekvicová polievka

  • 1 menšia tekvica hokkaidó

  • 2 mrkvy

  • 2 menšie zemiaky

  • 1 cibuľa

  • 2 strúčiky cesnaku

  • 500 ml zeleninového vývaru

  • 1 lyžička mletej červenej papriky

  • muškátový oriešok

  • mleté čierne korenie

  • soľ

  • vylúpané tekvicové semiačka

  • olivový olej

  • tekvicový olej (nemusí byť)

  1. Tekvicu poriadne umyte, prekrojte na polovice, vydlabte lyžicou vnútornú dužinu s jadierkami a nakrájajte na kocky. Ak je tekvica mladá, dozretá a na koži nemá žiadne kazy, nemusíte ju ani šúpať. Mrkvu a zemiaky ošúpte a nakrájajte ich na menšie kúsky.

  2. Na oleji orestujte nadrobno nasekanú cibuľu, pridajte na plátky nakrájaný cesnak a ešte chvíľu restujte. Pridajte tekvicu, mrkvu, zemiaky a všetko za stáleho miešania ešte pár minút restujte na cibuľke. Zalejte zeleninovým vývarom, pridajte lyžičku mletej červenej papriky, soľ a mleté čierne korenie podľa chuti. Varte, až kým nie je zelenina mäkká. Polievku stiahnite z plameňa a tyčovým mixérom rozmixujte dohladka. Vráťte na oheň a nechajte ešte chvíľu prevrieť. Ak sa vám polievka zdá príliš hustá, pridajte ešte trochu vývaru alebo vriacu vodu. Dochuťte soľou a na záver do nej nastrúhajte štipku muškátového orieška.

  3. Na rozohriatej panvici na sucho opražte vylúpané tekvicové semiačka. Polievku servírujte posypanú opraženými semiačkami a pokvapkanú lyžicou tekvicového oleja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu