Dnešný svet rúca princípy vzťahov aj dogmy, ktoré hovoria, že by sme mali s jedným partnerom prežiť celý život. Pribúda rozchodov aj vzťahov bez manželského sľubu, menia sa pravidlá. Už nie sme spolu v dobrom aj v zlom, ani spolu nezdieľame všetok čas a najmä financie.
Zbohom sme dali i mýtu, ktorý predurčoval mužovi finančné zabezpečenie rodiny a žene starostlivosť o domácnosť a deti. Vzťahy podliehajú individuálnym potrebám a rozpadajú sa na oveľa banálnejších problémoch ako tomu bolo v minulosti. V podstate s rozchodom počítame už dopredu.
Hlavným dôvodom prečo sa vyhýbame manželskému sľubu je totiž hrozba rozvodu a s tým súvisiace súdy, rozdeľovanie majetku a ďalšie nepríjemnosti. Zdieľať s niekým oficiálne celé svoje ja vrátane majetku je totiž pre niektorých v dnešnej dobe neprijateľné.
Oficiálne veľa, neoficiálne ešte viac
Podľa Štatistického úradu bolo v roku 2013 na Slovensku rozvedených 10 946 manželstiev.
Nakoľko ale stúpa módnosť partnerstiev bez oficiálneho zväzku, ťažko povedať koľko partnerov alebo rodín sa v skutočnosti rozpadlo.
Rozvod je druhou najstresujúcejšou situáciou v živote človeka, rozchod a odlúčenie partnerov je hneď za ním, na treťom mieste.
Psychická bolesť, ktorá takéto emočné zaťaženie sprevádza môže byť skutočne obrovská a závisí aj od dôvodu rozchodu. Ak je za ním napríklad partnerova nevera, podvedená a opustená žena, navyše ak zostáva sama s deťmi, je na tom psychicky určite oveľa horšie ako muž, ktorý prežíva sladké chvíle s novou partnerkou.
Veľkú úlohu po rozchode zohráva aj zvyk na partnera, činnosti, ktoré sme spolu robili, spoloční známi, organizácia každodenného života i trávenie voľného času.
Neistá budúcnosť
Po rozchode vyvstáva otázka, či stretneme ešte v živote lásku a či ďalší partner bude lepší ako ten predošlý. Vzťah často nevidíme z nadhľadu a až po čase ho dokážeme vyhodnotiť. Otázkou teda zostáva, či boli skutočne príčiny také vážne a neexistovalo riešenie a východisko zo situácie.
Veľmi veľkú úlohu totiž v rozporoch zohrávajú naše nespracované emócie a ego. Partnerstvo totiž chápeme nie ako spoluprácu ale ako boj o trón a vládu nad druhým partnerom. Takéto správanie je však v prvom rade prejavom strachu a práve „despotickí vládcovia“ vo vzťahoch prežívajú rozchod veľmi ťažko.
Fungujúci vzťah je predovšetkým o práci na sebe, trpezlivosti, úcte, prispôsobovaní, ústupkoch a ďalších náročných činnostiach, ktoré nie je každý ochotní podstúpiť.
Typy ľudí, ktorí prežívajú rozchod ťažšie:
Nesamostatní jedinci so sklonmi k závislosti na druhom človeku
Ľudia, ktorí si veľmi zakladajú na tradičných rodinných hodnotách a na partnerstve
Nezamestnaní ľudia, a ľudia, ktorí majú problém s finančným a pracovným zázemím
Partneri s malými deťmi
Ľudia, ktorí majú problém s rozhodovaním
Ako sa vyhnúť zbytočnej bolesti
Veľmi smutnou skutočnosťou sú samovraždy motivované rozchodom alebo partnerskými problémami. Každý z nás by mal byť schopný samostatného života a fungovania. Základom je teda pracovať na sebe už počas vzťahu.
Ak na sebe spozorujeme známky nesamostatnosti a závislosti je najvyšší čas niečo robiť. Je to prevencia nielen nepríjemného rozchodu , ale aj nutná súčasť ľudskej dôstojnosti v živote a vzťahu.
Láska je jedna vec a závislosť na partnerovi druhá. Rozdielna hĺbka citov a prežívania u partnerov je bežnou praxou, preto sa môže stať, že partnera milujeme, zatiaľ, čo jeho láska dávno vyprchala, prípadne zahorela k niekomu inému. Ľudovo povedané zlomené srdce potrebuje na liečenie čas.
Neexistujú žiadne lieky, ktoré by vám lekár na lásku predpísal. Musí prebolieť. Najlepším lekárom je činnosť, ktorá vás vytrhne zo sebadeštruktívneho ľutovania a prehrávania si zložitých situácií v mysli.
Hľadáte partnera?
Zoznámte sa na dvaja.sme.sk,
serióznej zoznamke od SME.
Prihláste sa hneď, je to jednoduché
Seriózne zoznámenie
Pomáha vytýčiť si v živote nový cieľ a zamerať na neho svoje myšlienky i energiu. Po rozchode totiž môžeme pociťovať stratu zázemia a nestabilitu, či dokonca zmyslu života. Nový cieľa nám to pomôže prekonať.
Veľa ľudí rieši napäté situácie, stres a rozchod športom. Je to vynikajúca alternatíva. Šport nás nielen odpúta od pochmúrnych myšlienok, ale aj príjemne unaví a má pozitívny vplyv na našu psychiku a organizmus. Mení ľudí k lepšiemu.
Ľudia závislí na vzťahoch však majú tendenciu zamieňať jednu závislosť za druhú a môžu športu zasa nezdravo podľahnúť. Problémom je akýkoľvek neprimeraný postoj ku všetkému.
Pomáha aj spoločnosť, návšteva rôznych podujatí, či len obyčajné stretnutia s kamarátmi a známymi. Nezaťažujte ich však nekonečným ponosovaním na bývalého partnera, skúste ich využiť na odreagovanie a nie topenie sa v nespracovaných emóciách. Na dôverné rozhovory sú blízki kamaráti, či kamarátky. Dnes už je veľmi vyhľadávanou aj odborná pomoc psychológov a terapeutov, ktorí majú na zvládanie takýchto situácii tie najlepšie techniky a sú veľmi efektívnym riešením.