Nastavte si režim a buďte na seba prísna
Zo začiatku vás môže zlákať nekontrolovateľná voľnosť, vďaka ktorej môžete spať dlho do poludnia, obedovať o tretej či večerať o desiatej a zaľahnúť až nadránom.
Napriek tomu, že to na okolie nijak nevplýva, môže to negatívne pôsobiť na váš telesný a duševný stav, schopnosť koncentrácie a v konečnom dôsledku aj pracovné výsledky. Poriadok je dôležitý aj v tom, ako trávite deň, kedy vstávate a chodievate spať.
Vytvorte si svoj vlastný rytmus a vstávajte v rozumnom čase, vymedzte si čas na prácu aj oddych, aby vás to neunavilo a zároveň bavilo. Oddeľujte pracovný čas od voľného.
Vytvorte si pracovný priestor
Domáce prostredie nabáda k oddychu. Ak chcete, aby práca z domu prebiehala efektívne, vytvorte si svoju kanceláriu priamo v pohodlí domova. Čas a priestor, ktorý práci venujete je len váš. Preto ho aj zvyšok rodiny musí rešpektovať.
Aby sa vám pracovalo dobre a mohli ste sa naplno sústrediť, neuškodí, ak si svoj pracovný stôl zveľadíte. Práca si vyžaduje poriadok. Okolie počítača vymedzte len na predmety súvisiace s prácou.
Môže sa stať, že sa na stôl dostanú nechcené rušivé elementy ako hračky, oblečenie, tanier so zvyškami jedla a podobne.
Udržujte si na stole čistotu, eliminujte množstvo káblov a vytvorte si triediaci systém. Potrebné je aj kvalitné osvetlenie a ergonomicky rozmiestnený nábytok. Venujte pozornosť svojej chrbtici a vyberte si správnu stoličku.
Efektivite pomôžu aj objekty „krásy“, ktoré prácu spríjemnia, skrášlia pracovný stôl a dodajú vám inšpiráciu. Umiestnite si naň napríklad kvet, fotografiu rodiny či priateľov alebo motivačné krédo.
Neuzavrite svoj život do jednej miestnosti
Ak máte „home office“, už nezažívate presun z domu do práce a naopak. Všetko absolvujete na jednom mieste – doma, a môže sa stať, že sa tu zaseknete. Možno na jednej strane pociťujete úľavu z toho, že sa nemusíte nútene baviť s kolegami a máte dostatok priestoru sami pre seba a aj ticho, aby ste sa dokázali sústrediť.
Hrozí však, že by ste sa spoločensky úplne odmlčali. K životu potrebujete ľudí a komunikáciu, z času na čas preto kontaktujte aj kolegov, aby ste zistili, čo je nové a aby ste nepreťali pracovné vzťahy.
Práca z domu ponúka flexibilitu, čo môže viesť k tráveniu večerov pri pracovných povinnostiach a zanedbanie priateľov či rodiny. Napriek tomu, že ste v stave, keď môžete pracovať kedykoľvek, nevenujte všetok čas len zamestnaniu a ostaňte spoločenskí.
Jesť a piť
Rozhodený režim následkom voľnejšieho pracovného režimu sa najčastejšie odráža na čase strávenom v posteli a aj na spôsobe stravovania.
Pri práci v kancelárií máte na obed vymedzený čas a jesť idete vtedy, keď všetci ostatní. Doma to však robiť nemusíte. Napriek tomu sa snažte udržať si stravovací aj pitný režim, nevynechávajte raňajky a doprajte si čas na výdatný obed.
Aj keď máte chladničku na pár krokov, držte sa od nej ďalej a ovládnite nutkanie vyjedať ju. Na stôl si položte nakrájané ovocie alebo oriešky. Ste doma, možností máte neúrekom.
Aj doma je vzhľad dôležitý
Úľavou počas práce z domu môže byť aj fakt, že sa nemusíte tak precízne starať o svoj vzhľad. Veď...kto vás uvidí? No zanedbanie výzoru je krokom k zanedbaniu celej vašej osobnosti.
Po zobudení absolvujte všetky činnosti, ako keď sa pripravujete do práce. Raňajky, ústna hygiena, úprava účesu.
Nemusíte si však nanášať mejkap, aspoň si vaša pleť oddýchne a ani nasadiť opätky a sako. Pohodlie je viac než dovolené, ale nesmie vám vziať čaro osobnosti.
Hybnou silou je pohyb
Ste doma, pracujete, okolo seba máte všetko, čo potrebujete, práca odsýpa a šéf je spokojný. Napriek tomu, že už nesedíte v kancelárií, ale doma, stále trávite väčšinu dňa v sede.
Z času na čas sa natiahnite. Ráno sa nikam nemusíte ponáhľať, máte množstvo času na cvičenie alebo si môžete ísť zabehať.
Po obede sa trochu prejdite, aby ste sa vyhli popoludňajšiemu otupeniu s plným žalúdkom. Ste pánom svojho času, môžete ho využiť naplno vo svoj vlastný prospech.
Vyhľadávajte nové vedomosti
Ak pracujete doma, máte automaticky viac času. Tak na prácu ako aj na voľnočasové aktivity. Môžete sa nerušene venovať nielen povinnostiam, ale aj radostiam a z času na čas vyhľadať nové možnosti ako sa vzdelávať.
Nájdite si novú záľubu alebo sa začnite učiť jazyk, na ktorý sa už dlho chystáte. Môžete sa učiť samostatne alebo za pomoci lektorov.
Čo na to váš šéf
Aby práca z domu bola efektívna a šéf vás nechal pracovať samostatne, musí vám plne dôverovať. Pri žiadosti o možnosť pracovať doma si vyjasnite všetky podmienky.
Buďte s kolegami aj so šéfom stále v kontakte, aby vedel, že ste sa na prácu nevykašľali. Aj on potrebuje istotu a pocit, že vás zamestnanie baví.
Koľko Slovákov pracuje z domu?
Zamestnávatelia po kríze v rokoch 2008-2009 začali čoraz viac šetriť a v rámci toho zavádzať šetrný befeit – home office. Zamestnanci pracujúci z domu dokážu urobiť viac práce v kratšom čase, preto je to výhodná pracovná forma pre obe strany a z roka na rok počet ľudí pracujúcich z domu narastá.
Portál Platy.sk v roku 2013 urobil prieskum, na základe ktorého zistil, že benefitom práce z domu disponuje až 9% zamestnancov, pričom v roku 2010 to bolo 6%. Vo väčšej miere je práca z domu využívaná medzi mužmi (11%), pričom ženy z domu pracujú menej (7%).
Oblasť, ktorá svojich zamestnancov najčastejšie posiela pracovať z domu je IT. Ďalšou oblasťou práce, kde je tento benefit vo veľkej miere poskytovaný sú telekomunikácie, marketing, reklama, žurnalistika či ekonomika. Benefit využívajú najmä mladí ľudia vo veku 25-34 rokov (12%), staršia generácia vo veku nad 55 rokov ho využíva len v menšej miere (4%). Najviac ľudí pracuje z domu v Bratislavskom kraji (15%).