SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián
reklama

Zacvičte s bolesťou chrbta

Bolesť v oblasti krčnej, hrudnej a driekovo-krížovej chrbtice trápi čoraz viac ľudí. Týmto ťažkostiam možno predchádzať pravidelným cvičením.

(Zdroj: Fotolia.com)

Bolesť chrbta môže mať viacero príčin. Mnohé z nich sú najmä dôsledkom nášho životného štýlu. Podceňujeme dôležitosť pravidelného pohybu a správneho držania tela pri státí a sedení, žijeme v permanentnom strese či dlhodobo pociťujeme úzkosť.

Jednou z najlepších foriem prevencie bolesti chrbta je primeraná a pravidelná pohybová aktivita. „Pre zdravý chrbát je pohyb nevyhnutný. Aktivujú sa pri ňom svaly, kĺby aj platničky chrbtice. Tým sa zlepšuje ich výživa a udržuje správna funkcia. Dôležité je však cvičiť správne a začať skôr, ako prídu ťažkosti.

Pohybové aktivity by sme si mali vyberať optimálne k našim fyzickým možnostiam a záujmom. Najideálnejšie sú také, ktoré zaťažujú celé telo rovnomerne, zlepšujú kondíciu, svalovú silu, elasticitu a koordináciu. Neskôr si môžete vybrať, na čo sa v tréningu zameriate.

Slovo odborníka
K téme sa vyjadruje Daniela Biščová, fyzioterapeutka
daniela-biscova_foto_r3634.jpg

Ak si vyberiete šport, ktorý zaťažuje telo jednostranne, nezabúdajte na kompenzačný tréning, strečing a poraďte sa s odborníkom. V prípade, že máte chronické bolesti chrbta, kĺbov alebo svalov, poruchu držania tela alebo chcete konzultovať vybrané cvičenie, poraďte sa s fyzioterapeutom, ktorý vás usmerní a pomôže s obnovením vášho zdravia,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Daniela Biščová.

Ktoré cvičenia sú teda vhodné ako prevencia bolestí chrbtice? Jednou z možností sú takzvané body and mind pohybové aktivity, ktoré sa zameriavajú na obnovenie plnej funkčnosti ľudského tela.

Pravidelným cvičením pri nich dochádza k posilneniu oslabených svalov, natiahnutiu skrátených svalov či k zlepšeniu pohyblivosti kĺbov. V rámci nich sa rovnaká pozornosť venuje aj získaniu psychickej pohody, pretože stres je jedným z tých faktorov, ktoré sú za bolesť chrbtice často zodpovedné.

Ide teda o pomalé cvičenia, ktorých úlohou je aktivovať hlboký stabilizačný systém, naučiť sa lepšie vnímať vlastné telo a správne dýchať. Do tejto kategórie patria napríklad pilates, joga, PortDeBras a FlyFit.

PILATES

Prvé pilates štúdio vzniklo v dvadsiatych rokoch minulého storočia v New Yorku. Založil ho Joseph Hubertus Pilates so svojou manželkou. Už vtedy vytvoril niekoľko stoviek cvičení, ktoré sa postupne zdokonaľovali až do terajšej podoby.

pilates.jpg

Aktuálne sa pilates zameriava na rovnomerné posilnenie všetkých svalových skupín, hlboké svaly brucha a chrbta nevynímajúc. Aj tie sú súčasťou stredu tela (power house), ktorý je jedným z dôležitých princípov pilatesu.

Prečo si ho vybrať?

Odpovedá inštruktorka Jana Höherová:

„Je to dômyselná metóda pracujúca s hlbokým stabilizačným systémom a duševným formovaním. V sústave cvikov je zaradený program na precvičenie chrbta, zameraný na uvoľnenie, svalovú dysbalanciu a pevnosť. Zapájajú sa hlboké a povrchové svalové skupiny v spolupráci s dýchaním. Pri správnom a pravidelnom cvičení sa uvoľňujú skrátené svaly, nastaví sa držanie tela do vzpriamenejšej polohy, zvýši sa kondícia, ktorá sa prejaví napríklad tým, že človek nepociťuje pri dlhšom sedení bolesť ani stuhnutosť. Pilates odporúčam cvičiť tri až štyri razy týždenne. Časom si cviky človek osvojí a vie si zacvičiť krátku zostavu aj v práci či v škole. Dôležité je vnímať pilates ako životný štýl, filozofiu, ktorú keď zaradíme do života, vtedy prináša výsledky i radosť.“

JOGA

Cieľom jogy je pomôcť človeku prežiť kvalitný život dosiahnutím harmónie medzi telom a mysľou. Lenže aj v joge platí: sto ľudí, sto chutí. Preto sa dnes stretávame s mnohými tradičnými i modernými štýlmi jogy, môžeme si vyberať zo statických alebo dynamických foriem podľa toho, čo nám vyhovuje najviac.

joga.jpg

Cieľ ktoréhokoľvek druhu jogy je vždy rovnaký, len technika jeho dosiahnutia sa líši. Súčasťou najznámejších štýlov cvičenia, napríklad hatha jogy, sú tradičné asány (pozície), dýchanie, mantry, relaxácia a meditácia.

Prečo si ju vybrať?

Odpovedá inštruktorka Katarína Horváthová:

„Súčasťou jogy sú rôzne cvičenia na uvoľnenie chrbta, ale aj posilňovacie cviky určené na spevnenie, ako aj spinálne cvičenia. Posilňujú hlboké svaly chrbta, ale aj vonkajšie svaly a zlepšujú držanie tela. Uvoľňovacie cvičenia pomáhajú uvoľniť stuhnuté a skrátené svaly. Účinné sú aj spinálne (pretáčavé) cviky, ktoré uvoľňujú stabilizačné svaly, ale musia sa zladiť s dychom, ktorý je pre jogu dôležitý pri všetkých cvikoch. Odporúčam jogu cvičiť dva až tri razy týždenne. Človek, ktorý chodí pravidelne cvičiť, zvládne potom niekoľko cvikov na uvoľnenie chrbta vykonať aj doma. Treba dodržiavať zásady cvičenia, aby si náhodou neuškodil.“

FLYFIT

Pri tomto cvičení sa využívajú špeciálne siete, čo umožňuje, aby sa okrem prvkov pilatesu, jogy, kalanetiky, strečingu, silového i kardio tréningu, mohli vykonávať aj ľahké akrobatické prvky.

flyfit.jpg

Jednou z obľúbených pozícií je vis dolu hlavou. V rámci lekcií FlyFitu sa pozornosť venuje nielen posilneniu celého tela, ale aj relaxácii a celkovému uvoľneniu.

Prečo si ho vybrať?

Odpovedá inštruktorka Kristína Opálenská:

„FlyFit je funkčný tréning, pri ktorom pracujú všetky svalové skupiny, čiže dochádza k výraznému zosilneniu chrbtových svalov aj tých najmenších. Vzpriamený chrbát sa stane samozrejmosťou. FlyFit zvyšuje pohyblivosť chrbtice, a tak pomáha predchádzať zraneniam. Veľké množstvo cvikov súvisí s udržiavaním rovnováhy, pri tom sa posilňuje stred tela, čo výrazne napomáha vzpriamenému držaniu postavy. Najväčším prínosom cvičenia v špeciálnych závesných sieťach je, že sa môžeme zavesiť do pozície dolu hlavou, v ktorej sa stavce odľahčia. V tejto polohe dokážeme chrbtové svaly ponaťahovať najintenzívnejšie. Ak má človek sedavé zamestnanie a nevenuje sa iným športovým aktivitám, odporúčam cvičiť FlyFit aspoň tri razy týždenne. Ideálne je kombinovať tento druh cvičenia s plávaním.“

PORTDEBRAS

PortDeBras je určený hlavne pre tých, ktorí majú radi tanec, pretože toto cvičenie je spojením tanca, strečingu a posilňovania. Obsahuje aj prvky z jogy a pilatesu.

portdebras.jpg

Veľký dôraz sa kladie na techniky, ktoré sa podieľajú na odstránení svalovej nerovnováhy, zlepšení pohyblivosti kĺbov a držania tela. Autormi tohto body and mind cvičenia sú ruský tanečník Vladimir Snezhik a španielsky fyzioterapeut Julio Papí.

Prečo si ho vybrať?

Odpovedá inštruktorka Helena Ballová:

„Pohyb pri PortDeBras je vedený pažami, čo vás automaticky núti, aby ste zlepšili držanie tela a pracovali na vnútorných svaloch, čím podporujete svoj stabilizačný systém. Správne používanie vnútorných svalov, o ktorých často ani neviete, pomáha predchádzať a postupne i odstraňovať bolesti chrbta a celého pohybového aparátu. Počas hodiny sa plynulo striedajú posilňovacie prvky so strečingom. Preto treba rátať s tým, že sa poriadne zapotíte. Hudba na začiatku naštartuje, ale aj prehlbuje zážitok z pohybu. Aj psychické uvoľnenie počas hodiny pozitívne ovplyvňuje výsledky z cvičenia. Ako pri každom cvičení je dôležitá pravidelnosť, to znamená, že PortDeBras treba cvičiť aspoň dva razy týždenne. Je vhodný aj ako doplnok k pilatesu, joge a iným formám body and mind.“

Foto: Fotolia.com, FAMILYGYM

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Všetkým lepí pred voľbami
  2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 053
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 548
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 117
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 683
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 779
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 203
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 784
  8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 511
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia

Prečo je nutné učiť deti trpezlivosti.


a 2 ďalší 15 h
Viera Hincová je psychologička, ktorá sa venuje problematike ľudí na autistickom spektre. Sama žije s Aspergerovým syndrómom.

Ženy to dokážu oveľa lepšie maskovať.


18. sep
Lenka Svoradová a Mária Jaššová

Rozhovor o zvládaní emócii v škole.


23. sep

Morava, Miláno či Amsterdam? Spoznajte bezpečné miesta v Európe, ak ste na cestovateľské dobrodružstvá pripravená len vy sama.


22. sep
reklama

Blogy SME

  1. Martina Paulenová: Prečo môžu moje deti spať v šatách s volánikmi
  2. Martina Paulenová: Akú stratégiu zvoliť pri prechádzke s dieťaťom?
  3. Larisa Vitányiová: Ako sa vedome snažím viac zženštiť, hoc už som žena
  4. Danica Chames: O dôležitosti selfíčok (a iných záberov z dovoleniek)
  5. Martina Paulenová: Ako som pri varení špenátu zistila, že dokážem viac, než som si myslela
  6. Jozef Varga: Bol som kvartálny alkoholik ... ako s tou pliagou bojovať ?
  7. Monika Bošková: Moja záhrada. Od projektu po realizáciu
  8. Lukáš Zeleník: Od kašľu k nádoru
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 516
  2. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 51 364
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 255
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 36 361
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 960
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 572
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 660
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 263
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu