Ak ste v práci nenašli pochopenie u šéfa a znepríjemňuje vám to pobyt na pracovisku, ešte to neznamená, že sa psychicky zrútite. Ak máte doma partnera, ktorý vás podrží. Mať chápajúceho partnera je podľa vedcov z Univerzity v Montreale a na Concordia University dôležitejšie ako podpora šéfa.
U osôb zúčastnených vo výskume sa vedci zaujímali o ich rodinný stav, príjem v domácnosti, sociálny status a život, pohlavie, vek, fyzický stav aj úroveň sebaúcty.
Tieto elementy študovali popri stresových faktoroch vyvolaných prácou ako emocionálne vyčerpanie, neschopnosť využívať svoje zručnosti, náročnosť požiadaviek zamestnávateľa či neistá pozícia v práci a hrozba straty zamestnania.
Vďaka výskumu vyšlo najavo, že duševný stav na pracovisku neexistuje vo vákuu, ale je ovplyvnený aj ostatnými súčasťami bežného života a naopak.
Ukázalo sa, že mentálne problémy v práci sa objavujú v menšej intenzite u osôb s rodinným zázemím, deťmi, vyšším príjmom a menším počtom konfliktov v domácom prostredí.
Receptom k tomu, ako sa vyhnúť vyhoreniu je kombinácia spokojného osobného života s pozitívnymi faktormi na pracovisku.
Podpora zo strany zamestnávateľa, istota udržania práce či dokonca príjemné pracovné prostredie sú „motivátormi“ lepších pracovných výkonov a dobre naladenej psychiky.
Čo je syndróm vyhorenia?
Dal by sa prirovnať k horiacej sviečke. Ak zapálite oba konce sviečky, získate tým dvakrát viac svetla. Zároveň však dvakrát rýchlejšie vyhorí.
Syndróm vznikol priamo v spojení s prácou. Je reakciou na chronické emocionálne preťaženie v súvislosti s výkonom profesie s vysokou pracovnou náročnosťou a mnohokrát je spojený aj s nedostatočným ohodnotením.
Súvisí so záťažou, ale tiež dôsledkom zlyhania zvládania nárokov okolia. Je psychickým, fyzickým aj emocionálnym vyčerpaním. Emocionálna stránka zohráva veľkú úlohu, preto je dôležitá citová opora zo strany partnera.