Ranné cvičenie má množstvo benefitov a pozitívne vplýva na náš mentálny aj fyzický stav. Naučíme sa skoro vstávať a ľahšie zvládať povinnosti, ktoré na nás čakajú. Ranný pohyb je pohladením pre dušu už len vďaka pocitu, že sme deň začali produktívne a nestrácame čas.
Získate viac voľnosti
Ak si „odmakáte“ potrebné hneď na začiatku dňa, zvyšok času si môžete robiť čo chcete. Nemusíte myslieť na to, že máte po práci spinning alebo na to, ako sa zas budete v špičke tlačiť vo fitnescentre s ostatnými.
Cvičenie by sa malo stať rovnakou no radostnejšou povinnosťou ako práca či umývanie riadu. Malo by byť neodkladnou súčasťou vášho dňa. Absolvujte ho čo najskôr a večer si doprajte oddych.
Nebudete o tom hovoriť, budete to skutočne robiť
K téme ranného cvičenia sa vyjadril pre portál Womenshealthmag.com doktor Cedric Bryant, šéf vedeckého výskumu American Council of Exercise.
Tvrdí, že ak budete cvičiť ešte predtým, ako začne deň, vaše šance, že sa pohyb stane pravidelnou súčasťou života, pôjdu nahor. Ak vstanete a prvé, čo urobíte, bude cvičenie, je veľká šanca, že vo svojom úsilí vytrváte.
Príliv energie
Od rána a od toho, ako vstanete, závisí zvyšok vášho dňa. Najlepšie urobíte, ak sa hneď v úvode „napumpujete“ energiou.
Pravidelný pohyb zrýchľuje krvný obeh, posilňuje svalstvo a zvyšuje výkonnosť. Fyzickou aktivitou do tela dostávate kyslík a živiny, čím podporujete zdravé fungovanie kardiovaskulárneho systému.
Telo pracuje na plné obrátky a vďaka tomu sa nabíja energiou, ktorá sa dokáže udržať počas celého dňa. Pracovné aj rodinné povinnosti budete vykonávať s oveľa väčším entuziazmom.
Štart pre mozog
Aktivita mozgu súvisí so spomínaným „pumpovaním“ energie. Jeho činnosť je podporovaná cvičením z dlhodobého aj krátkodobého hľadiska. Môže byť efektívnou náhradou šálky kávy.
Zistilo sa, že už 30 minút po cvičení mozog vykazuje vyššiu aktivitu a schopnosť pamätať si. Pohyb na mozog pôsobí aj dlho potom. Vďaka fyzickej aktivite sa zvyšuje jeho kapacita. Bude vám to jednoducho lepšie myslieť.
Zbavíte sa pažravosti
Vedci z Brigham Young University zostavili štúdiu o vplyve pohybu na chuť do jedla. Prizvali si dve skupinky žien – s obezitou a s normálnou váhou, ktoré pozorovali počas dvoch dní.
V prvý deň ženy cvičili 45 minút na bežeckom páse a potom sa pozerali na 240 obrázkov. Na 120 obrázkoch bolo zobrazené jedlo, na ďalšej polovici kvety (aby si overili správnosť reakcií).
Výskumníci následne sledovali úroveň aktivity žien počas dňa a množstvo skonzumovaného jedla. Na druhý deň, o týždeň neskôr, im zase ukázali obrázky, no bez cvičenia. Opäť ich sledovali po zvyšok dňa.
Zistili, že obe skupiny žien skonzumovali menej počas dňa, keď cvičili a ich mozog reagoval na jedlo slabšie ako v deň, keď sa nehýbali.
Doktor James LeCheminant z výskumného tímu však dodáva, že nie je ustanovené, v ktorej časti dňa je najlepšie cvičiť. No ak niekto zápasí s nadváhou a chce si upraviť stravovanie, ranný pohyb je najlepšou voľbou.