Ak chcete v domácnosti udržať poriadok, musíte mať dostatok úložného priestoru. Platí to najmä pre menšie byty, kde nie je priestor na samostatnú miestnosť na sklad alebo šatník. Záchranou v takýchto prípadoch sú vstavané skrine. Ak sú dobre navrhnuté, za úhľadné dvere – či už zasúvacie, alebo klasické s pántmi – ukryjete množstvo vecí. Poradíme vám, ako si vstavanú skriňu zorganizovať a čo by ste v nej mali a nemali skladovať.
Výška, hĺbka, dvere
Rozhodujúci je výber miesta, kde bude vstavaná skriňa stáť. Ideálne je umiestnenie medzi dvomi reálnymi stenami a od podlahy až po strop. Využijete tak celý priestor a ušetríte materiál na bočné steny i vrchnú dosku, čo sa určite odzrkadlí na cene. Ak nemáte takéto ideálne miesto, ešte viac oceníte flexibilnosť vstavaných skríň, pretože na mieru sa dajú vyrobiť takmer do akéhokoľvek priestoru. Väčšina firiem, ktoré vstavané skrine predávajú, má plánovací softvér alebo skúsených predajcov, ktorí vám s návrhom pomôžu.
Okrem výšky je dôležité zvoliť si aj správnu hĺbku skrine. Limitujúcim faktorom je opäť priestor, no ak ho máte dostatok, odporúča sa hĺbka 60 cm. Taká je ideálna skriňa, dosť hlboká na pozdĺžne vešanie i ukladanie skladaného oblečenia. V hlbšej skrini môže byť problematické na veci vzadu dočiahnuť a pri vešiakoch budete mať zase zbytočne veľa miesta nazvyš.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Ak nemáte dostatok priestoru, pracovať sa dá aj s hĺbkou od 35 až 40 cm. Oblečenie však budete musieť vešať priečne, preto na jeden rad vešiakov počítajte so šírkou aspoň 50 cm. Zimné kabáty či bundy však do takejto skrine nevmestíte a problémom môžu byť aj zložené pánske tričká. Plytká skriňa je ideálna skôr pre dámy alebo deti.
Pri oboch variantoch si nechajte rezervu na vodiace lišty na posuvné dvere, ktoré zaberú aj 10 cm. Ak si zvolíte klasické dvere s pántmi, musíte zase počítať s dostatkom priestoru pred skriňou na ich otváranie.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Vnútorné vybavenie
Vstavané šatníky sú splneným snom poriadkumilovných ľudí. Kedysi boli v skriniach len police a tyč na vešiaky, dnes existujú špeciálne úložné riešenia na jednotlivé druhy odevov i doplnky. Každý si môže namiešať kombináciu podľa vlastnej potreby a finančných možností.
Základ je vešanie, ktoré sa v šatníkovej hantírke rozlišuje na dlhé a krátke. Dlhé vešanie je určené na kabáty či dlhé dámske šaty a mali by ste si naň vyčleniť minimálne 120 cm z výšky skrine. Krátke vešanie slúži na odevy vrchnej časti tela (košele, blúzky, tričká, svetre, krátke šaty, nohavice...) a od nich sa odvíja aj potrebná výška. Napríklad na pánsku košeľu počítajte s výškou 100 cm, na dámsku blúzku postačí aj 80 cm. Pri plánovaní si rozmyslite, ktoré oblečenie chcete vešať na ramienka a odmerajte si jeho dĺžku. Pomôže vám to pri plánovaní.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Rovnakú otázku si položte aj pri policiach. Do akej výšky na seba budete oblečenie ukladať, chcete ho skladať na plocho alebo na seba do komínčekov? Podľa toho si určíte šírku i výšku políc – ideálne 25 až 30 cm. Ak plánujete do políc umiestniť úložné škatule pre lepšie rozdelenie a manipuláciu s vecami, nastavte si výšku police podľa nich, aby ste zbytočne neplytvali priestorom. Ak je skriňa hlbšia, nechajte si medzi policami väčšie rozstupy, aby ste sa pohodlne dostali aj na oblečenie uložené úplne vzadu. Na horných policiach je vhodné držať veci v škatuliach, aby ste k nim mali ľahší prístup.
Praktické sú aj vysúvacie zásuvky či drôtené koše. Skladujte v nich napríklad spodnú bielizeň alebo menšie doplnky. Výška zásuviek býva okolo 15 cm, ak si dávate robiť skriňu na mieru, môžete si ju prispôsobiť podľa potreby.
Väčšina predajcov šatníkových skríň už dnes ponúka rôzne komponenty, ktoré uľahčia organizáciu a prehľadnosť. Napríklad výsuvný vešiak na nohavice, kravaty, deliace police, pohyblivé kontajnery so zásuvkami, špeciálne podnosy na šperky či hodinky, ale aj držiaky na topánky, žehličku alebo vysávač a, samozrejme, vnútorné osvetlenie. Počítajte však s tým, že si za ne priplatíte. Najdrahšie sú práve výsuvné doplnky príjemné na manipuláciu.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.
Von zo šatníka
Na záver ešte niekoľko pravidiel, ako veci v šatníku správne skladovať. Neodporúča sa vešať kabáty a iné zvrchníky do rovnakej skrine, kde máte uložené spodnú bielizeň a veci, ktoré si obliekate priamo na kožu. Oblečenie zvonka totiž obsahuje nečistoty.
Preto by ste v šatníku nemali skladovať ani špinavú bielizeň či, nebodaj, topánky. Ak nemáte na výber a priestorové možnosti vám inak nedovolia, použite aspoň uzatvárateľné plastové škatule alebo obaly na topánky. V šatníku takisto nemá čo robiť vysávač plný prachu a nečistôt.
Viac informácií a inšpiráciu hľadajte tu.