SME

Zvládnite v dobrej kondícií prechod z tepla do zimy

Pôjde to, ak si doprajete viac pohybu a vitamínov.

(Zdroj: Fotolia.com)

Využite sezónne potraviny

Jeseň je bohatá na sezónnu ponuku zdravých potravín, ktoré podporia vašu imunitu. Doktorka Eva Smíšková odporúča zaradiť do jedálneho lístka najmä:

Tekvicu, lebo má v sebe vysoký obsah draslíka a málo sodíka, okrem toho obsahuje falvonoidy, vitamíny A,C a vlákninu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kapustu, ktorá je pravou vitamínovou bombou, nájdete v nej vitamíny B, C, E a celé spektrum dôležitých minerálnych látok a stopových prvkov, ak je kapusta kvasená, obsah vitamínov sa v nej ešte viac zvyšuje, okrem toho v nej nájdete aj probiotiká, dôležité pre zdravé trávenie.

SkryťVypnúť reklamu

Kel, lebo je bohatým zdrojom vitamínu C a kyseliny listovej a zároveň má protizápalové účinky.

Koreňovú zeleninu ako mrkva, zeler, petržlen a kaleráb, tieto plodiny úžasne zasýtia a zároveň majú detoxikačný účinok na ľudské telo, sú bohatým zdrojom vitamínov A, C, rôznych minerálnych látok a stopových prvkov.

Cviklu pre jej obsah vitamínov B a E, zároveň je bohatou zásobárňou železa a antioxidantov, pomáha pri anémii, onkologických ochoreniach a je vhodným prostriedkom na detoxikáciu.

Gaštany pre ich obsah vitamínov B a E a vysokú energetickú hodnotu, svojím zložením sú vhodné aj pre celiatikov.

Orechy, lebo sú kvalitným zdrojom bielkovín, zdravých nenasýtených tukov, rôznych vitamínov, ako sú napríklad vitamíny B a E, stopových prvkov ako železo, zinok a fosfor.

SkryťVypnúť reklamu

Vymeňte šaláty za teplé jedlo

Čím je vonku chladnejšie, tým viac teplej stravy sa nám žiada. Studené zeleninové šaláty, vďaka ktorým sme možno aj v lete zhodili nejaké to kilečko, je vhodné nahradiť teplejším zdravím variantom. Doktorka Eva Smíšková radí nahradiť surovú zeleninu pečenou, dusenou alebo grilovanou.

Výbornou tepelnou úpravou je dusenie v pare, pri ktorom si zelenina zachová výživné látky aj sýtu farbu. Ďalšou zdravou alternatívou sú zeleninové polievky. Nemusíte ich zahusťovať múkou, lepším zahusťovadlom je rozmixovaná zelenina alebo rozvarená cibuľa.

Môžete vyskúšať napríklad veľmi chutnú tekvicovú polievku. Na jej prípravu sa používa oranžová tekvička hokaidó, ktorú netreba šúpať, lebo jej šupka je veľmi chutná a obsahuje veľa výživných látok. Stačí ju poriadne umyť, vydlabať mäkké vnútro plné semienok a nakrájať na kocky, ktoré opečiete na cibuľke s maslom a zalejete vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko podusíte, tekvicu vložíte do mixéra, osolíte, ochutíte muškátovým orechom a rozmixujete na krém. Na dochutenie pridáte sladkú smotanu a nasucho opražené tekvicové semienka, prípadne trochu skvelého tekvicového oleja, ktorý má úžasnú arómu a je plný vitamínov.

Hrušky po francúzsky

Jesenné ovocie je tiež bohatým zdrojom antioxidantov. Jablká a hrušky sa dajú konzumovať nielen v surovom stave, ale môžete ich aj upiecť, pokvapkať medom a posypať škoricou. Môžete ich použiť aj v kombinácii s mäsom alebo so syrom.

Rafinovaný recept na hrušky s kozím a plesňovým syrom nájdete v knihe Francúzky vedia žiť od Mireille Guilianovej, v ktorej nájdete množstvo skvelých gurmánskych typov na jeseň aj na ostatné ročné obdobia. Hrušky pokrájate na štvrtky, pokvapkáte citrónovou šťavou a poukladajte na štvorčeky vystrihnuté z papiera na pečenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posypete kozím syrom a syrom s modrou plesňou, osolíte, okoreníte, ochutíte estragónom, zabalíte do papierových štvorčekov a necháte zapiecť pri teplote 180 stupňov.

Vyberte sa na vzduch

Čím viac bude ubúdať prirodzeného denného svetla, tým viac únavy budete pravdepodobne pociťovať. Aby ste neupadli do typického jesenného útlmu, je dôležité sa pravidelne hýbať.

Najlepšie na čerstvom vzduchu, ak to počasie dovolí. Telo prekrvíte a okysličíte oveľa výdatnejšie, ako keby ste cvičili doma alebo v posilňovni. Okrem toho podporíte produkciu serotonínu, dôležitého neurotransmitera, ktorý prispieva k pocitom pohody a šťastia.

Jeho nedostatok v tele môže vyvolávať depresívne nálady alebo poruchy spánku, ktorým sa môžete preventívne vyhnúť, ak sa aspoň párkrát do týždňa vyberiete von a rozhýbete sa. Podľa kondičného trénera Juraja Németha treba prispôsobiť formu pohybu svojej kondícii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre menej zdatných:

Pešia turistika v nenáročnom teréne a vo vychádzkovom tempe. Ak nepatríte k veľkým športovcom, pobyt v prírode si môžete spestriť aj cvičením či-kungu alebo vyskúšať tai-či. Tieto cviky sú určené na celkovú harmonizáciu a ozdravenie, pochádzajú z Číny, kde ich cvičia najmä starší ľudia, ale po celom svete majú aj veľa mladých prívržencov. Sú vhodné napríklad aj pre rekonvalescentov, ktorí sa zotavujú po chorobe a nechcú zaťažovať organizmus prudkým vyčerpávajúcim pohybom. Pokojnou formou cvičenia, ktoré sa hodí do prírody, je aj strečing. Stačí si zobrať podložku a ponaťahovať sa, napríklad niekde na lúke.

Pre ľudí s priemernou kondíciou:

Vyskúšajte napríklad power walking, ktorý je výbornou alternatívou ku klasickému behu. V podstate ide o chôdzu v rezkom aeróbnom tempe, ktorú si môžete spestriť napríklad tak, že si do rúk vezmete ľahké činky. Takýmto spôsobom prekrvíte a vyformujete nielen spodnú, ale aj hornú časť tela. Klasický beh alebo power walking si môžete doplniť aj posilňovaním v prírode. Stačí si do ruksaku zobrať TRX, čo sú popruhy, ktoré sa dajú pripevniť napríklad na stromy, expandery alebo švihadlo a nájsť si vhodné cviky s týmto pomôckami na internete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre milovníkov adrenalínu:

Ak ste dostatočne zdatní a odvážni, môžete vyskúšať lezenie po skalách alebo adrenalínovú jazdu na horských bicykloch. Skôr než začnete, je vhodné informovať sa o bezpečnostných pravidlách pri týchto športoch u niekoho, kto sa v nich vyzná. Pre začiatočníkov je vhodné vybrať sa do terénu s niekým skúsenejším. Netreba zabúdať ani na to, že adrenalínové športy nie sú náročné len na kondíciu, ale aj na pohybovú koordináciu a schopnosť sústredenia. Ak vám niektorá z týchto vlastností chýba, zvoľte radšej nejakú inú, menej náročnú formu pohybu.

Predýchajte sa

Pobyt v jesennej prírode môžete spojiť s dychovými cvičeniami, ktoré výdatne okysličujú telo, zlepšujú schopnosť sústrediť sa, odbúravajú stres a čistia myseľ. Dýchajte najprv cielene do brucha, potom do hrudníka a napokon spojte brušný dych s hrudným. Využite pritom plnú kapacitu pľúc, dôraz klaďte na výdych. Pri výdychu vytlačte všetok vzduch z tela von.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K téme sa vyjadrujú:

  • Eva Smíšková, všeobecná lekárka

  • Juraj Németh, kondičný tréner

Zohrejte sa v saune

V lete sa prirodzene viac potíme, čím sa naše telo výdatne čistí. S príchodom chladnejšieho počasia môžeme tento mechanizmus nahradiť pobytom v saune, ktorý má nielen detoxikačné a regeneračné účinky, ale môže byť aj istou formou otužovania.

„Pri prudkom striedaní tepla s chladnou vodou posilňujeme imunitný systém a stávame sa odolnejšími voči rôznym ochoreniam,“ dodáva kondičný tréner Juraj Németh. Pobyt v saune je vhodné kombinovať s masážou, čím podporíme uvoľnenie a regeneráciu svalstva po cvičení.

Med pre zdravie a krásu

Med je prírodný antioxidant, má silné antibakteriálne účinky. Pomáha aj proti niektorým vírusom a plesniam, je výborným zdrojom energie pred cvičením. Pravidelná konzumácia medu zlepšuje funkciu tráviacej sústavy, čím prispieva k udržaniu zdravia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šálka teplého mlieka s medom vám pomôže zaspať, ak ste príliš rozrušení a neviete sa upokojiť. Alebo si môžete vymiešať med s jogurtom a naniesť na tvár ako prírodnú výživnú masku. Medová sviečka krásne aromatizuje izbu a navodí príjemnú atmosféru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 734
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 301
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 259
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 4 801
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 772
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 058
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 829
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 080
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  2. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  3. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  4. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  5. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  6. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  7. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  8. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 13 990
  2. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 10 407
  3. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 8 416
  4. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 8 299
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 954
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 116
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 983
  8. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 3 856
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťZatvoriť reklamu