Asfaltová cesta
Ak sa pustíte do behu po asfaltovej ceste, pravdepodobne bude vaša trasa viesť uličkami mesta. V tom prípade si v prvom rade dajte pozor na premávku a mp3 prehrávač so slúchadlami nechajte doma.
Prostredie mesta je dosť rušné na to, aby udržalo vašu pozornosť a odpútalo ju od myšlienok na to, ako dlho beháte a koľko ešte vládzete.
Tvrdý povrch je agresívnejší voči kĺbom, preto sa obrňte kvalitnou obuvou. Dobrá obuv je samozrejmosťou na každom povrchu, po ktorom beháte.
Ak vaša trasa vedie popri hustej premávke, nezabudnite si na seba dať aj reflexné prvky, ktoré vás zviditeľnia. Snažte sa byť pred vodičmi videní a ak usúdite, že viditeľnosť je na ceste horšia, oproti idúcemu autu zamávajte a po tom ako vás minie, mu zamávajte znova na znak „dobrej spolupráce“.
Ak nebežíte sami, na cestách bežte za sebou. Ak je to možné, vezmite si so sebou aj doklady a telefón pre prípad núdze. Ak bežíte chodníkom, držte sa na pravej strane a pozorujte okolie, aby ste si navzájom s ostatnými športujúcimi či chodcami nezavadzali.
Beh pre ženy
Veľký seriál o behaní
Začíname
Tri kroky k úspešnému štartuČo na seba
Čo si obuť a obliecťAko správne behať
Ako dýchať a udržať tepovú frekvenciuČo jesť?
Bežecký jedálny lístokAko nestratiť motiváciu
7 tipov ako bojovať s nechuťouVytrvalosť, tempo, rýchlosť
Chcete schudnúť alebo budovať kondičku?Ako vybehať kilá?
Ako schudnúť a nevybehať dušu
Celý seriál Beh pre ženy >>
Cesty a cestičky
Asfaltová či betónová cesta nemusí viesť centrom mesta. Na beh sú ideálne rôzne trasy pri riekach či vodných nádržiach, ktoré vedú mimo najrušnejších častí a sú každodenne využívané na športové či oddychové účely.
Je pravdepodobné, že ak sa na podobnú trasu vyberiete, počas behu tam stretnete množstvo iných bežcov, cyklistov, korčuliarov či mamičky s kočíkmi alebo majiteľov psov. Opäť platí pravidlo maximálnej pozornosti, aby nedošlo k nehode.
Takéto trasy sú často jednoducho označené číslami na zemi. Vďaka tomu si viete odmerať približnú vzdialenosť, ktorú ste odbehli. Ak ste v minulosti mali problém s kĺbmi alebo vytknutým členkom, uprednostňujte mäkšie povrchy.
Pri rozhodovaní, či je lepší asfalt alebo betón, voľte jednoznačne „asfaltku“. Betón je najtvrdší povrch, aký si pre beh môžete vybrať. Je až desaťkrát tvrdší ako asfalt, preto sa mu radšej vyhýbajte. Alebo čo najviac povrchy striedajte. Výhodou takýchto trás je rovný terén bez prekážok či ľahká dostupnosť.
Bežecké dráhy
Ak hľadáte miesto, na ktorom si spoľahlivo môžete odmerať odbehnutú vzdialenosť, vyberte sa na dvor najbližšej školy. Tam zaručene nájdete bežeckú dráhu. Niektoré dráhy sú upravené veľmi profesionálne a ich povrch sa môže líšiť.
Dráhy môžu byť antukové či škvarové a sú k nohám omnoho šetrnejšie. Antukové u nás nájdete častejšie ako škvarové. Tie sú skôr zriedkavosťou, no obe sú na beh vhodné najmä v peknom počasí. Ak ste s behaním práve začali, je to ideálne miesto, na učenie sa správnym technikám.
Pozornosť zamerajte len na beh a váš výkon. Nebudete rušení žiadnymi autami, chodcami či nepredvídateľnými predmetmi na zemi. Školy nechávajú bežecké dráhy prístupné verejnosti aj mimo vyučovania. Sú vhodné najmä na tréning rýchlosti a vytrvalosti.
Pokiaľ je vašim zámerom beh si užívať a udržiavať si dobrú kondíciu či dokonca chudnúť, behajte po dlhších trasách ako napríklad po prírodných cestách či špeciálne vybudovaných bežeckých tratiach v meste a jeho okolí.
Les a príroda
Prírodné lesné či poľné cesty sú šetrné ku kĺbom vďaka minimálnej tvrdosti a beh po nich spríjemňuje rozmanitosť okolia. Popri športovaní zároveň relaxujete.
Je to povrch, ktorý by ste mali na beh voliť najčastejšie, no pri nevhodnom počasí, napríklad po daždi, vhodný nie je, keďže býva rozmočený a nerovný. Nerovnosti môžu pri štipke nepozornosti zapríčiniť bežcom zranenie či podvrtnutie členka.
Do zoznamu týchto povrchov patria aj trávnaté plochy, ktoré sú tiež mäkké a šetrné k telu, no je problematické nájsť trávnatú plochu dostatočne dlhú na beh a bez nerovností. Väčšiu pozornosť si behanie po tráve vyžaduje aj kvôli nebezpečenstvu šmyku.
Výhodou je práca so svalmi, ktorú musíte pri tomto druhu behu vynaložiť, čím posilňujete svalový aparát na viacerých miestach. Tráva je vhodná pre bežcov s lepšou kondíciou.
Piesok
Na Slovensku si po piesku príliš nezabeháte. Ak sa však nachádzate v zahraničí blízko pláží, beh po piesku je vhodný z hľadiska minimálnej záťaže na kĺby a intenzívnej záťaže lýtok a srdcovo – cievneho systému.
Nie je však piesok ako piesok. Najvhodnejší pieskový povrch na behanie je ten, ktorý je suchý, pevný a rovný. Drobné zrniečka piesku behanie sťažujú a telo nadmerne unavujú. Vo všeobecnosti piesok nie je vhodný na dlhší beh. Voľte ho ako spestrenie. Jeho výhodou je možnosť behu na boso a príjemné prostredie.
Bežecký pás
Väčšina bežcov preferuje beh vonku, no niekedy to počasie nedovolí alebo sa jednoducho nachádzate v posilňovni, tak pás využijete.
Ak máte bežecký pás doma, čas vám rýchlejšie uplynie pri počúvaní hudby či pozeraní televízie. Scott Douglas vo svojej Malej červenej knihe o behaní radí, aby sme robili čokoľvek, čo donúti mozog prestať rozmýšľať v zmysle: „Dvanásť minút? Mám pocit, akoby som tu bol hodinu.“
Mimo domova a na páse je dobrým riešením hudba. Podľa Douglasa „existujú dôkazy v prospech behania s hudbou v rýchlejšom tempe, približne 180 úderov za minútu, takže hudba je zosynchronizovaná s typickou behovou frekvenciou.“
Zároveň radí ignorovať displej a určovať svoju rýchlosť podľa toho, ako sa v tomto umelom prostredí cítite. Pás je dobrým doplnkom behu vďaka mäkkému a hladkému povrchu, no jeho negatívom je nuda a zároveň získavanie nesprávnych návykov pri behu. Práve preto by mal byť bežecký pás len doplnkovým tréningom a prím by malo hrať behanie vonku.
Ak si chcete merať trasu behu, poslúžia vám, napríklad, tieto nástroje:
Hodinky so zabudovaným GPS
Merajú tep, odbehnutý čas aj vzdialenosť.
Mobilné aplikácie
Stiahnutie je jednoduché a funkčnosť zabezpečená vďaka GPS navigácií v telefóne.
Odporúčané aplikácie:
Run with Map My Run
RunKeeper
Runtastic
Nike+ Running
Endomondo
Google Earth
V programe je zabudovaný nástroj na meranie trasy, po ktorej plánujete bežať.