Cvičenie je pre život dôležité. Pomáha uvoľňovať psychické napätie, ale najmä, udržuje naše telo v dobrej kondícií a zdraví.
Keď sa stanete matkou, rutina bežného dňa sa radikálne zmení a takmer všetok čas venujete dieťaťu a domácnosti.
Ak ste popritom zamestnaná, môže sa stať, že zrazu na seba nemáte čas. A neskôr zistíte, že to malo dopad na vašu postavu a ženskosť.
Možno vám nasledujúcim výrokom brnkneme na nervy, ale... Ak sa chce, tak sa dá. Svoje pohybové aktivity môžete zosúladiť s detskými hrami a programom vašich najmenších.
Ak sama sebe venujete aspoň pár minút denne, pocítite to v mysli aj na tele. Privstaňte si, vyhraďte si aspoň 10 minút počas dňa na intenzívne cvičenie a zapojte aj deti – v závislosti od veku ako „cvičebnú pomôcku“ či sparingpartnerov. Ponúkame niekoľko stratégií, ako zabudnúť na výhovorky a začať sa hýbať.
1.Cvičenie je záväzok, s ktorým by mala pomôcť rodina
Ste len človek a nemôžete tu byť pre všetkých v každej chvíli. Z času na čas si vypýtajte pomoc. Ak sú pre vás zdravie a kondícia dôležité, povedzte to aj vašim blízkym a požiadajte ich o spoluprácu.
Keď sa manžel vráti z práce, môže postrážiť deti, zatiaľ čo vy si pôjdete zabehať. Alebo, ak máte možnosť, požiadajte o stráženie rodičov či svokrovcov, ktorí sa o deti budú starať pravidelne, keď vy budete behať či cvičiť vo fitnescentre.
S podporou rodiny a blízkych to ide oveľa jednoduchšie.
2.Cvičenie je samozrejmosť ako čokoľvek iné
Pohybovú aktivitu si plánujte pravidelne a urobte si z nej bežnú dennú rutinu ako je, napríklad, umývanie zubov či učenie sa s deťmi.
Cvičenie a pohyb by mali byť len ďalšou aktivitou, ktorá vás čaká a s ktorou počas dňa rátate. Cvičebný plán si zapisujte týždeň vopred do kalendára.
Nevynechali by ste pracovné stretnutie ani vyzdvihnutie dieťaťa zo školy. Preto neignorujte ani termíny na cvičenie.
3.Prijmite fakt, že každý deň je iný
Napriek precíznemu plánovaniu sa niekedy môže stať, že deň sa nevyvŕbi tak, ako ste pôvodne zamýšľali. Akceptujte to a pohrajte sa s hodinami či minútami, aby ste splnili čo najviac bodov zo zoznamu.
Ak na cvičenie neostane čas, netrestajte sa, harmonogram si aktualizujte.
Stane sa, že vám zostane len 10 minút na seba a niekedy sa pošťastí, že máte celú hodinu. Využite všetok čas naplno.
4.Buďte kreatívne
Slovné spojenie „nedostatok času“ nemá byť výhovorkou. Znamená len, že času je menej a preto treba využiť fantáziu a robiť, čo sa dá.
Množstvo mamičiek ťaží z prítomnosti svojich malých detí a zapája ich do cvičenia. Ak máte doma bábätko, skúste ho zobrať do rúk a použiť jeho váhu pri cvičení. Z pohybu sa bude tešiť.
So staršími deťmi si môžete zabehať alebo s nimi cvičiť doma. Deti sa zo skákania tešia, je to pre ne zábavná aktivita, ktorou u nich zároveň budujete vedomie o pozitívnych účinkoch pohybu. A možno budú aj lepšie spať.