Leto sa pomaly, ale určite blíži k svojmu koncu a pre deti sa opäť začne ďalší školský rok. Počas prázdnin sa skôr venovali všetkým zábavám, ktoré leto so sebou prináša, ako opakovaniu si toho, čo sa naučili v predošlom roku. Pomaly ich však treba pripraviť na to, že od septembra začínajú pre nich povinnosti.
Ľudská pamäť
Naša pamäť je záhadná. Máme ju všetci, no predsa ju nikto z nás nevyužíva naplno. Dokážete si napríklad vybaviť spomienky z predškolského veku? Ak nie, vôbec sa neľakajte.
Vedci z Harvardskej univerzity totiž zistili, že deti do šiesteho roku jednoducho viac zabúdajú. Schopnosť formovať svoje spomienky závisí od štruktúr v mozgu, ktoré sa vyvíjajú medzi šiestym a osemnástym mesiacom života.
Hlavnou časťou ľudskej pamäte je krátkodobá pamäť umožňujúca vybavovať si zážitky v rámci dní a týždňov. Neskôr dochádza k rozvoju aj dlhodobej pamäti, ktorá ukladá spomienky v rámci niekoľkých mesiacov či natrvalo.
Výskumy posledných rokov odhalili, že to, čo rozhoduje o úspešnosti detí v školskom vzdelávaní nie je IQ, ale veľkosť ich pracovnej pamäte.
Je to tá časť pamäte, v ktorej sa odohráva väčšina psychologických procesov, napríklad riešenie aktuálnych problémov.
Deti s oslabenou pracovnou pamäťou mávajú tendenciu vynechávať písmená alebo celé slová z viacerých úloh, často niektorú preskočia či často nechápu kontext, pretože neudržia v pamäti význam začiatku vety skôr, ako dôjdu na jej koniec.
Hry ako pomoc pri rozvoji pamäte
„Ideálnym spôsobom, ako detskú pamäť postupne rozvíjať, sú stolové hry. Vynikajúce je aj pexeso, pri ktorom sú nútené pamätať si obrázky a určiť ich správne miesto. Zároveň je dôležitý výber hry, pri ktorých hrajú veľkú úlohu farby,“ hovorí Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha.
Na cvičenie pamäte pomáha dokonca aj strava. Niektoré štúdie dokazujú, že deti, ktoré neraňajkujú, majú horší prospech, sú nepozorné a ťažšie sa učia. Doprajte im preto na raňajky ovocie a zeleninu, celozrnné pečivo či obľúbené cereálie.