Toxického prostredia sa zbavíme, ak žijeme ekologickejšie a správame sa voči životnému prostrediu priateľskejšie a priaznivejšie. Informácií je však strašne veľa aj v prípade ekologizácie bývania. Čo urobiť prvé? Alebo, čo bezpodmienečne dodržiavať, ak chceme mať zdravý domov? Zozbierali sme niekoľko tipov, ktoré vám spríjemnia a osviežia bývanie a možno pomôžu aj vášmu zdraviu.
Malé chemické laboratórium v pohodlí domova
Starostlivo sledujeme, čo vkladáme každý deň do úst, či je niečo organické, bio, bez glutamanu a podobne. Veď to poznáte. Akosi však zabúdame na samotné telo, ktoré vystavujeme toxínom a chemikáliám každý deň aj na mieste, kde sa cítime bezpečne a pohodlne, u nás doma.
Pestovať zdravie musíme nielen sebe, ale aj prostrediu, v ktorom žijeme. Priemerná domácnosť je „zanesená“ vyše 400 chemikáliami, niektoré sú toxické, iné nikdy neboli testované a ich vplyv na zdravie je neznámy, zato rovnako rizikový.
Krátkodobý kontakt s toxickou látkou nemusí mať na naše zdravie žiadny dopad. No s takým veľkým počtom neznámych látok naokolo podstupujeme určité riziko, ktoré by sme mali znižovať ako sa dá.
Príliš veľa plastu
Plastové predmety ohrozujú naše zdravie potenciálnym obsahom karcinogénov. Fľaše z plastu by sme nemali používať opakovane a plastové predmety by sme zas mali držať čo najďalej od mikrovlnnej rúry a vecí či predmetov sálajúcich teplo.
Najväčšími nepriateľmi sú výrobky z polyvinylchloridu, polykarbonátu či polystyrénu. Ak môžete, uskladňujte suroviny v sklenených či keramických nádobách alebo ich tam premiestnite.
Ani antibakteriálne nie je bezpečné
Nálepka s nápisom „antibakteriálne“ môže pôsobiť ako správa o večnej a jedinej spáse proti špine. Mydlá alebo prostriedky na umývanie riadu sa nám v tejto verzii môžu zdať ako dobrý nápad.
Háčik je však v tom, že väčšina výrobkov tohto typu obsahuje látku triklosan, ktorá vyvolala vo svete množstvo dohadov o bezpečnosti a účinkoch na zdravie.
Prvým dôvodom pre obavy je fakt, že triklosan pri strete s chlórom, ktorý sa vo vode bežne nachádza, sa môže zmeniť na chloroform, ktorý je odborníkmi klasifikovaný ako karcinogén. Názory o množstve a škodlivosti vzniknutého chloroformu sa však vo vedeckých kruhoch líšia.
Väčšie starosti vyvolávajú zistenia, že triklosan bojuje nielen proti zlým baktériám, ale aj tým, ktoré naše telo potrebuje. Tým ohrozuje bunky na povrchu aj vnútri tela. Aj preto sa triklosan často spája s pojmom rakovina.
Využívanie antibakteriálnych mydiel je nielen potenciálnym škodcom zdravia, ale je tiež zbytočné. Vedci z Univerzity v Michigane dokázali, že obyčajné mydlo je rovnako účinné a odstraňuje rovnaké množstvo baktérií, ale bez spomínaných rizík.
Prizrite sa lepšie kozmetike
Súčasťou každej ženy sú kozmetické prípravky. Mnoho z nich sa domnieva, že čo si na seba každý deň aplikujeme je s našim telom jedna ruka. Môže to však byť veľký omyl. Nie každý prípravok je stopercentne naturálny bez prídavkov chemikálií.
Často svoje zdravie ohrozujeme nanášaním krémov, rúžov, očných liniek a podobne, ktoré obsahujú olovo, formaldehyd, ortuť, triklosan a množstvo ďalších karcinogénnych látok.
Pripravte svojej kozmetickej taštičke čo najskôr malú revíziu a pozorne si prečítajte zloženie výrobkov v nej. Najlepšie urobíte, ak sa podobných produktov zbavíte a v drogérií si budete vyberať prírodnú kozmetiku.
Nechceme z vás robiť deti kvetov a nútiť žiť bez kozmetiky. Rozumnejšou voľbou však budú nákupy produktov na prírodnej báze, ktoré neubližujú vášmu zdraviu ani životnému prostrediu.
Maličkosti pre čistejšie bývanie
Aj zdanlivo nenápadné zmeny dokážu zlepšiť kvalitu prostredia, v ktorom žijete.
OBUV – až 80 percent nečistôt, ktoré sa objavia za dverami donášame práve topánkami. Dovnútra nimi vnášame zem, rôzne druhy pesticídov či prach. Zamedzte ich rozširovaniu a nechajte obuv tesne pri vchode.
OKNÁ – vetrajte. Vždy, keď vám to dovolí počasie či rozpočet na kúrenie. Vzduch v interiéri môže byť až päťkrát viac znečistený ako ten v exteriéri.
ČISTIČE – všade je príliš veľa chémia a niekedy je príroda účinnejšia ako všetky toxické bomby v plastových fľašiach, ktoré skrývame pod drezom. S nečistotami bojujte najprv napríklad s citrónom, čistiacou sódou alebo bikarbónou či octom.
PRACH – namiesto sprejov alebo umelých vláken, ktoré prach len roznesú po okolí používajte utierky z mikrovláken, ktoré účinne prach zachytávajú a odstraňujú.