Ako vzniká?
Za kvasinkovú infekciu sú zodpovedné baktérie Candida albicans, ktoré sa vyskytujú v tele ženy úplne bežne a prispievajú k vytvoreniu normálneho vaginálneho prostredia.
Ak však dôjde vplyvom niektorých faktorov k ich premnoženiu, vzniká problém v podobe vaginálnej mykózy. Príčin, prečo sa tak stane, môže byť niekoľko.
V letných mesiacoch je to hlavne kúpanie v chlórovanej vode, nosenie mokrých plaviek či nevhodného športového oblečenia.
Na vaginálnu mykózu sú náchylnejšie ženy, ktoré majú oslabený imunitný systém alebo sa nevhodne stravujú, teda jedia priveľa rýchlych sacharidov, ako sú biely cukor a biela múka.
Kvasinky tiež spôsobuje stres, dlhodobá psychická záťaž, nesprávna hygiena, tehotenstvo, cukrovka či užívanie antibiotík.
Príznaky nepustia
S vaginálnou mykózou sa občas stretne každá žena. Sú aj také, ktoré s ňou bojujú opakovane, a preto nie je ťažké odhaliť ju podľa typických symptómov.
Medzi hlavné patria svrbenie, pálenie, začervenanie v oblastí genitálií a biely hrudkovitý výtok, ktorý nezapácha. Výnimočná nie je ani bolesť v podbrušku, napríklad pri vykonávaní malej potreby alebo pri pohlavnom styku.
Spôsob liečby
Ak ste si istá, že ide o vaginálnu mykózu, môžete začať so samoliečbou. V lekárni je dostupných viac antimykotík, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Sú k dispozícii vo forme krémov, kapsúl či čapíkov.
Nepríjemné symptómy zvyčajne zmiznú do troch až štyroch dní. V prípade, že samoliečba nebola úspešná, navštívte svojho gynekológa.
Ordináciu lekára treba vyhľadať aj keď sa vaginálna mykóza objavuje pravidelne alebo je žena tehotná. Obzvlášť v prvých troch mesiacoch gravidity môže byť nebezpečná.
Výskyt kvasinkovej infekcie netreba brať na ľahkú váhu ani u dievčat, ktoré ešte nedosiahli plnoletosť.
Tipy na prevenciu
Nepreháňajte to s hygienou, ale ani, naopak, umývanie intímnych partií nepodceňujte. Vyhnite sa používaniu parfumovaných mydiel a sprchových gélov, ktoré narúšajú prirodzené pH pošvovej mikroflóry. Pokojne použite napríklad detské mydlo, prípadne sprchový gél na intímne partie s neutrálnym pH 5,5.
Po kúpeli či sprche intímne oblasti dokonale vysušte uterákom.
V období menštruácie pravidelne meňte vložky alebo tampóny, vyhnite sa používaniu tých, ktoré sú parfumované. Platí to aj pre obľúbené slipové vložky, vlhčené obrúsky a dokonca i toaletný papier.
Nenoste tesné oblečenie. Pozor si dajte aj na voľbu športového oblečenia, hlavne ak ho máte pri športovaní dlhšie na sebe. Noste spodnú bielizeň z prírodných materiálov, syntetické látky sú absolútne nevhodné. Tango nohavičky sú síce sexi, ale v nejednom prípade sú za vznikom gynekologických problémov.
Nebezpečenstvo predstavujú aj mokré plavky a chlórovaná voda v bazénoch. Je dôležité, aby intímne oblasti neboli dlhodobo vystavené vlhkosti. Po pobyte v bazéne sa dôkladne osprchujte.
Dajte si pozor na príjem rýchlych sacharidov, ktoré spôsobujú výkyvy krvného cukru a prekysľujú organizmus. Patria sem hlavne cukrovinky, zákusky, koláče, čokoláda, biele pečivo atď. Treba sa vyvarovať aj niektorým druhom ovocia, ktoré obsahujú veľa cukru, ako sú banány alebo hrozno. Okrem sacharidov obmedzte aj príjem plesňových syrov a alkoholických nápojov.
V prípade, že máte oslabený imunitný systém, urobte všetko preto, aby sa to zmenilo. Sústreďte sa hlavne na zvýšenie príjmu probiotických baktérií, ktoré sa nachádzajú vo viacerých druhoch mliečnych výrobkov, napríklad v jogurtoch a kefíroch. Prípadne stavte na probiotiká z lekárne.
Za premnožením kvasiniek Candida albicans môže byť tiež používanie nevhodného lubrikačného gélu.
V niektorých prípadoch sú za vznik gynekologických problémov zodpovedné aj maličkosti, ako je napríklad hygiena po použití toalety. Utierať sa treba od genitálií smerom dozadu, aby sa črevné patogénne látky nedostali do intímnych partií.
Ak už vaginálnou mykózou trpíte, vyhnite sa pohlavnému styku a preliečiť by sa mal aj partner, hoci sa uňho nemusia vyskytovať žiadne zo symptómov vaginálnej mykózy.
Posilnite imunitný systém
Ak nemáte dostatočne vybudovanú obranyschopnosť, môže byť liečba vaginálnej mykózy behom na dlhé trate. Preto sa snažte zamerať na posilnenie imunity.
Základom je zdravá a vyvážená strava. Jedzte hlavne dostatok čerstvej zeleniny. Na nezaplatenie sú tiež kyslá kapusta, cesnak či cibuľa, ktoré sú prírodnými bojovníkmi aj proti plesňovým ochoreniam.
Okrem toho v jedálnom lístku preferujte celé zrná (ovsené vločky, špalda, pohánka, quinoa, amarant, panenské oleje (olivový), orechy a semená (ľanové, chia semiačka).
Nezabúdajte na kvalitné mliečne produkty, ktoré sú zdrojom probiotických kultúr. Jedlá dochucujte vhodnými koreninami, ako napríklad pažítkou, oreganom alebo škoricou.
Čo ešte imunitnému systému okrem správnej stravy prospieva? Sú to pravidelný pohyb, schopnosť zvládať stres, dostatok spánku, pravidelný relax, otužovanie a srdečný smiech.
3 otázky pre odborníka
Odpovedá gynekológ Peter Uharček
Vaginálna mykóza sa často objavuje v lete a súvisí hlavne s pobytom v bazéne, teda s chlórovanou vodou a nosením mokrých plaviek. Existuje nejaká účinná prevencia?
Prezliekanie sa do suchých plaviek po kúpaní je možno nepohodlné, ale najmä v prípade, že plavky sú z materiálu, ktorý schne pomaly, je to najlepšia prevencia. Teplo a vlhko treba eliminovať na minimum. Chlórovaná voda môže tiež za určitých okolností narúšať prirodzené prostredie v pošve, preto pri kúpaní možno ako prevenciu aj mimo menštruácie použiť vazelínové tampóny, ktoré obmedzujú prístup vody do pošvy.
Čo sa týka celkovej voľby oblečenia, kvasinky sa množia v teple a vlhku, preto sa treba vyhýbať nepriedušnej spodnej bielizni z umelých vláken. Najlepšou voľbou sú priedušné bavlnené nohavičky klasického strihu. Ak sa mykózy objavujú často, treba prispôsobiť aj strih nohavíc a voliť najmä voľnejšie strihy alebo sukne.
V ktorých prípadoch by mala žena vyhľadať lekára?
Ak sa kvasinková infekcia opakuje, žena ju zvyčajne už vie rozoznať od iného závažnejšieho ochorenia. Vtedy väčšinou postačí, ak zájde do lekárne a kúpi si antimykotikum, ktoré nie je viazané na lekársky predpis. V prípade, že má pacientka pocit, že jej uvedená liečba nezabrala, treba vyhľadať lekársku pomoc. Lekár zvyčajne urobí natívny ster, pod mikroskopom stanoví presného pôvodcu ochorenia, a nasadí cielenú liečbu, prípadne urobí odber na kultivačné vyšetrenie.
Niektoré ženy tento problém podceňujú a to i v prípade, že sa mykóza objavuje opakovane. Aké problémy si môžu privodiť?
Polovicu všetkých gynekologických chorôb predstavujú zápalové ochorenia, ktoré súvisia aj so zmenou mikroflóry v pošve. Môžu byť neškodné, bez trvalých následkov, no niekedy spôsobujú vážne komplikácie. Výskyt takzvanej čistej mykózy je v súčasnosti menej frekventovaný. Na mykotickou infekciou postihnutú sliznicu pošvy často útočia aj iné baktérie a dochádza k zmiešaným infekciám. Preto sa pri samoliečbe voľno predajným antimykotikom stáva, že po preliečení sa zápal vráti, respektíve sa subjektívne ťažkosti len zmiernia, pretože terapia nepôsobila na pridružené baktérie. Tieto môžu spôsobiť dočasnú alebo trvalú neplodnosť spôsobenú nepriechodnosťou vajíčkovodov v dôsledku zápalových zmien, komplikácie počas tehotenstva, opakované potraty, predčasné pôrody, poruchy menštruačného cyklu, bolestivú menštruáciu a bolesť počas pohlavného styku.
Autor: Miroslava Miková