Žiarlivosť je zhluk emócií, ktoré nám neprinášajú práve najlepší pocit. Spúšťa sa, keď zaznamenáme ohrozenie vzťahu. Ak ju nedokážeme spracovať a správame sa agresívne, môže byť pre nás veľmi deštruktívna. Ale má aj svoju kladnú stránku, ktorú keď objavíme, môžeme ju využiť vo svoj prospech.
Pripomienka lásky
Niektorí chorobní žiarlivci používajú ako výhovorku lásku k partnerovi. Ospravedlňujú ňou svoje správanie a nezvládnutie deštruktívnych emócií.
Možno je lepšie držať sa od takýchto ľudí čo najďalej, ale v jednom im treba dať za pravdu - žiarlivosť bez lásky neexistuje.
Ak z času na čas pocítite chvenie žalúdka či nervový tlak, ktorý môže byť definovaný ako žiarlivosť, zároveň si pripomínate, že vám partner nie je ľahostajný a že ho skutočne máte radi.
Žiarlivosť kladie dôraz na to, čo si ceníte – váš vzťah. Nezabudnite to dať svojmu partnerovi najavo. Ale bez zbytočných scén.
Posilňovač komunikácie
S partnerom by ste sa mali rozprávať o všetkom. Najmä o svojich pocitoch. Ak si navzájom hovoríte, ako sa máte radi, prečo by ste si nepovedali aj o tom, čo vás trápi a prečo na seba žiarlite?
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.
Zaregistrujte sa a nájdite skutočný vzťah
Seriózne zoznámenie
Kľúčom k správne fungujúcemu vzťahu je neustála komunikácia. Problémy sa nevyriešia, ak ich zabalíte do škatuľky a necháte ich pariť sa hlboko vo vašom vnútri. Mohla by vám z toho vybuchnúť hlava aj partnerstvo.
Pasívna agresivita je horšia ako slzy. Dusením emócií vytvoríte bublinu, ktorá bude rásť aj z najväčších banalít a výbuch môže zabolieť vás aj partnera.
Ak vám niečo prekáža, prezraďte mu to diplomaticky alebo s malou dávkou humoru. Ak nemáte opodstatnené podozrenie, nie je dôvod na paniku.
Mentálne afrodiziakum
Vedomie, že je váš partner príťažlivý aj pre iné osoby, vo vás môže vyvolať náhly nával vzrušenia. Zrazu sa vám otvoria oči a vidíte ho opäť príťažlivého.
Pripomínate si všetko pozitívne, čo na ňom máte radi. Rivalita voči osobe, ktorá príťažlivosť vašej polovičky zachytila, vo vás môže vyvolať túžbu získať si to, čo je vaše naspäť a ukázať, komu tento fešák či fešanda patrí.
Prirodzene z toho môže vyplynúť aj sexuálna túžba, ktorú dajte partnerovi najavo hneď, ako sa vrátite domov.
Motivácia
Pracuje váš manžel v jednej kancelárií s krásnou fit kolegyňou, ktorá sa zdravo stravuje a pravidelne chodí do práce na bicykli? Ide vás od hnevu roztrhnúť a manžel si to z času na čas odnesie?
Možno je čas zamyslieť sa nad sebou. Žiarlivosť niekedy plynie aj z toho, že ľudia sú nespokojní sami so sebou. Hnev zo svojich neúspechov prenášajú na druhých, najmä ak sa v blízkosti pohybuje osoba, ktorá ich v niečom prevyšuje.
Tá sexy kolegyňa vám nenaložila pár kíl na stehná navyše, ani nenakúpila do chladničky bôčik a zemiakové placky. Ak vás prepadla žiarlivosť, najprv sa zamyslite, či ste so sebou spokojná a či realizujete svoje ciele tak, ako ste si vysnívali.
Ak nie, poriadne zaberte, nájdite si koníčky, naplňte svoj život niečím pozitívnym. Eliminujete množstvo času, ktorý trávite premýšľaním nad hlúposťami.
Znamenie neistoty
Žiarlivosť môže poukazovať aj na hlbšie problémy, ktoré vás ťažia. Počúvajte svoj rozum aj dušu a skúmajte, čo vám vravia vaše pocity.
Váš problém môže mať pôvod v detstve, možno ste kedysi zažili pocit menejcennosti a tento komplex ste si preniesli aj do dospelosti. V dospelom veku sa váš hendikep môže odzrkadľovať v partnerstve, najmä ak je váš partner uprednostňovaný pred vami a na jeho pohodu sa kladie väčší dôraz.
Ak niečo podobné zažívate, popremýšľajte, ako partnerovi prezradiť, čo sa deje alebo požiadajte o pomoc odborníka, ktorý vám pomôže negatívne pocity odbúrať. V prvom rade svoj problém riešte.