SME

K štíhlej postave sa môžete dopracovať aj bezbolestne

Technológií, ktoré sľubujú zoštíhlenie bez invazívneho chirurgického zákroku, stále pribúda. Čo od nich môžeme očakávať?

(Zdroj: Fotolia.com)

Neinvazívne a miniinvazívne

Na rozdiel do klasickej invazívnej liposukcie, pri ktorej sa poruší koža na mieste, cez ktoré sa odsáva tuk, pacient potrebuje po zákroku špeciálnu bielizeň a musí počítať s dlhším časom hojenia, počas ktorého môže mať bolesti a opuchy, do módy čoraz viac prichádzajú miniinvazívne a neinvazívne metódy zoštíhlenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Neinvazívne metódy slúžia na dotvarovanie kriviek pri menších tukových zásobách na určitých miestach na tele,“ vysvetľuje plastický chirurg Martin Paciorek, ktorý má praktické skúsenosti s viacerými technológiami a dodáva, že neinvazívna liposukcia je vhodnou alternatívou najmä pre ľudí, ktorí sa obávajú chirurgického zákroku.

SkryťVypnúť reklamu

Extrémne zoštíhlenie na počkanie sa však pri nej nekoná. Napríklad účinnosť neinvazívnej kryolipolýzy býva asi tridsaťpercentná, to znamená, že vám zmizne len tretina objemu na mieste, kde bola vykonaná.

Preto treba ošetrenie opakovať viackrát, kým dosiahnete požadovaný efekt.

Viditeľne účinnejšie sú miniinvazívne metódy, napríklad laserová SlimLipo liposukcia, ktoré dokážu jedným ošetrením zlikvidovať väčšie množstvo tuku.

K téme sa vyjadruje:

Martin Paciorek, plastický chirurg z kliniky Yesvisage

Podobne ako pri klasickej liposukcii sa tiež tuk priamo odstraňuje z tela, len šetrnejším spôsobom. Účinnosť zákroku väčšinou súvisí s jeho cenou. Čím je efekt viditeľnejší, tým viac zaplatíte.

Pri lacnejších verziách síce ušetríte, ale keďže efekt nebude až taký radikálny, budete musieť zákrok podstúpiť viackrát.

SkryťVypnúť reklamu

Ste vhodnou kandidátkou?

Ak potrebujete výrazne schudnúť, žiadny typ liposukcie vás nevytrhne z biedy. Nejaké tie tukové vankúšiky síce spľasnú, ale inak budete naďalej pôsobiť robustným dojmom.

Preto sa tieto typy zákrokov odporúčajú skôr ľuďom, ktorí nepotrebujú veľa zhodiť, ale ich tuk napriek všetkej snahe viditeľne odoláva na určitých problematických miestach.

S pribúdajúcim vekom má napríklad čoraz väčšiu tendenciu ukladať sa okolo pása. Môže sa vám podariť zhodiť nadváhu, ale vytŕčajúce bruško vám aj tak zostane.

Alebo ak patríte medzi mladšie ročníky, môžete mať podobný problém na stehnách. V prípadoch, keď žiadne diéty ani cvičenie nepomáhajú, je liposukcia vhodným riešením na doladenie lokálnych disharmónií.

Ideálnymi kandidátmi na ňu sú ľudia, ktorí nemajú výraznú nadváhu, ale potrebujú sa zbaviť tvrdohlavo odolávajúcich tukových vrstiev na určitých miestach – na bruchu, podbradku, v bokoch, na stehnách, ramenách.

SkryťVypnúť reklamu

Treba však aj povedať, že u niektorých môže liposukcia fungovať aj ako skvelá motivácia pri chudnutí.

Zrazu sa zbavia napríklad tukových vankúšikov na bruchu a to ich povzbudí, aby vytrvali v cvičení a ozdravovaní jedálneho lístka. Takouto cestou môže, aj keď nepriamo, liposukcia pomôcť aj pri celkovom zoštíhlení.

Môžete si vybrať:

Laser

K miniinvazívnym metódam zoštíhlenia patrí laserová liposukcia SlimLipo. Ide o najšetrnejšiu a najmodernejšiu liposukčnú metódu, akú v súčasnosti ponúka estetická medicína.

Hlavným dôvodom jej obľúbenosti je dvojaký efekt. Okrem toho, že vám zmizne tuk, laser zároveň pôsobí na pokožku, ktorá sa vypne, spevní a po zákroku priľne k telu, takže odpadá riziko kožných previsov, pre ktoré by inak museli pacienti podstupovať ďalšie chirurgické zákroky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tuk sa odstraňuje z tela tak, že laser vnikne po podkožia mikrorezom, ktorý sa zacelí do 24 hodín, takže nie je potrebné žiadne šitie.

Zákrok zvyčajne trvá dve až tri hodiny, ošetrované partie sú znecitlivené a samotný priebeh málo invazívny, takže na druhý deň môžete ísť do práce. Pred zákrokom je potrebná konzultácia s lekárom.

Kavitácia

Pri tejto neinvazívnej metóde sa využívajú ultrazvukové vlny, pomocou ktorých prichádza k deštrukcii tukových buniek a vyplaveniu tuku do medzibunkového priestoru. Potom lymfatický systém vylúči odbúraný tuk a toxíny von z tela.

Tento proces sa však neudeje zo dňa na deň, preto viditeľný výsledok prichádza postupne. Na jeho podporu sa odporúča absolvovať po zákroku lymfodrenbáž.

Pokožka nie je po zákroku vôbec narušená, v mieste ošetrenia môže byť len krátkodobo začervenaná či prehriata. Nedochádza k žiadnemu krvácaniu, nevznikajú modriny, nerovnosti a jazvy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na tento typ zákroku netreba špeciálnu prípravu ani lekárske vyšetrenia, preto ho ponúkajú nielen centrá estetickej medicíny, ale aj niektoré salóny krásy.

Kryolipolýza

Je založená na podobnom princípe ako kavitácia, len s tým rozdielom, že namiesto ultrazvuku prichádza k deštrukcii tukových buniek zmrazením.

V oboch prípadoch sa odporúča ošetrenie absolvovať viackrát, aby bol efekt výrazný. Kým sa uvoľnené tuky vyplavia pomocou lymfatického systému z tela, ubehne približne šesť týždňov.

Zdravotné kontraindikácie

Nie je vhodné podstupovať liposukciu, ak:

  • trpíte kožnou infekciou

  • máte výrazné jazvy v mieste plánovaného zákroku

  • užívate lieky na zriedenie krvi

  • ste diabetik

  • mávate opakované pľúcne embólie

  • máte nestabilnú váhu a dúfate, že liposukcia vyrieši váš problém

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • vplyvom nadváhy stratila vaša koža elasticitu, čo síce nie je veľkou zdravotnou prekážkou, ale môže to byť estetickým problémom po vykonaní zákroku

  • kavitácia a kryolipolýza sú kontraindikované s chorobami srdca, vysokým krvným tlakom, kovovými implantátmi v tele, tehotenstvom, cievnymi ochoreniami, aterosklerózou, chorobami pečene a obličiek, rakovinou a epilepsiou, trombózou a poruchami zrážanlivosti krvi

Úloha lymfy

Lymfatický systém hrá pri všetkých typoch liposukcie zásadnú úlohu. Čím lepšie funguje, tým sa ošetrené miesto pri invazívnejších metódach rýchlejšie hojí, ľahšie miznú opuchy a skôr prichádza viditeľný efekt zoštíhlenie.

Pri neinvazívnych zákrokoch prichádza k uvoľneniu tuku z tukových buniek do medzibunkového priestoru. Tuk sa z medzibunkového priestoru odplavuje lymfou, preto je zdravý lymfatický systém predpokladom dobrého výsledku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na jeho podporu sa po liposukcii odporúča lymfodrenážna masáž a zvýšený pitný režim.

Ručná lymfodrenáž býva účinnejšia ako strojová. Žiadny stroj totiž nedokáže plnohodnotne nahradiť citlivé ruky skúseného terapeuta.

3 otázky na odborníka

Odpovedá plastický chirurg Martin Paciorek, Yesvisage.sk

Môže neinvazívna alebo miniinvazívna liposukcia pomôcť pri celkovom chudnutí? Aké sú vaše skúsenosti z praxe?

Áno, väčšina našich klientov výsledok liposukcie takpovediac nadchne a „nakopne“ k ďalšej práci na sebe. Pri následných kontrolách vidíme, že sú zrazu úplne iní, sebavedomejší a viac motivovaní.

Čo sa udeje, ak na nejakom mieste stratíme tukové bunky, ale po čase priberieme na hmotnosti? Ukladá sa potom tuk intenzívnejšie na iných miestach?

Liposukcia nie je metóda chudnutia, nepovie telu „už nikdy nepriber“. Ak bude mať človek po zákroku vysoký príjem kalórií, ktorý bude presahovať jeho energetický denný výdaj, bude naďalej priberať. Len v mieste, kde bol liposukcia vykonaná, priberie menej. Teda nie je to tak, že by si telo po liposukcii urobilo z ničoho nič zásobu tuku inde a intenzívnejšie než pred liposukciou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké by mali byť realistické očakávania ľudí, ktorí sa rozhodnú pre liposukciu?

Ak sa rozhodnú pre klasickú liposukciu, pri ktorej fyzicky odsávame tuk, určite by si mali uvedomiť, že ide o chirurgický, nie kozmetický zákrok. Aj keď sa odsáva len cez trojmilimetrovú ranku. Ďalej si treba uvedomiť, že akákoľvek liposukcia, či už invazívna, alebo neinvazívna, nie je prostriedok na celkové schudnutie, ale je určená len na odstránenie lokálnych tukových vankúšikov, úpravu kontúr a tvaru tela. Ale na to, aby si človek celkovo udržal štíhlu postavu, musí aj upraviť životný štýl.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 523
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 598
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 383
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 206
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 580
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 261
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 492
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu