Ak ste sa konečne „dokopali“ k behaniu a v cieli vidíte svoju štíhlu líniu, držíme vám palce. Nezabúdajte však na povinnosti bežca, bez ktorých skutočne správne nebeháte. Patrí k nim najmä rozcvička pred a po behaní, správny pitný režim či dokonca stravovanie.
Beh pre ženy
Veľký seriál o behaní
Začíname
Tri kroky k úspešnému štartuČo na seba
Čo si obuť a obliecťAko správne behať
Ako dýchať a udržať tepovú frekvenciuČo jesť?
Bežecký jedálny lístokAko nestratiť motiváciu
7 tipov ako bojovať s nechuťouVytrvalosť, tempo, rýchlosť
Chcete schudnúť alebo budovať kondičku?Ako vybehať kilá?
Ako schudnúť a nevybehať dušu
Celý seriál Beh pre ženy >>
Podľa Harvard Gazette sa do roka zraní 30 až 80 percent priemerných bežcov. Je dosť pravdepodobné, že zranenie môže postihnúť aj vás. Buďte preto opatrní a voči svojmu telu zodpovední.
Pripravte telo na šport
Ak celé dni nič nerobíte alebo máte sedavý typ zamestnania, nemôžete náhle telo vystresovať agresívnym namáhavým tréningom.
Po týždni v práci nezačnite šprintovať o život. Ak s behom začínate alebo sa k nemu po dlhej dobe vraciate, začnite pomaly a postupne. Nalaďte svaly na pohyb.
Ideálnymi športmi sú v tomto prípade chôdza, plávanie, korčuľovanie či cyklistika.
Chápte svoje telo
Porozumieť každej časti si žiada skutočný záujem a pozorovanie. Každé vaše kilo sa do kolien počas behu prenáša štvornásobne.
Ak napríklad vážite 65 kíl, pri behaní vaše kolená bojujú so záťažou 260 kíl. Preto je dôležité dbať na správnu techniku, povrch, po ktorom bežíte aj obuv.
Buďte trpezliví a sledujte reakcie tela na každý pohyb.
Vytvorte si rozumný tréningový plán
Ak v tom máte zmätok a bojíte sa, že urobíte chybu, požiadajte o pomoc odborníka. Profesionálny tréner vás naučí, ako sa na beh správne pripraviť, ako behať aj čo robiť po tréningu.
Nemusíte sa báť, že naňho miniete všetky svoje úspory. Naučí vás základy a zostaví vám plán, v ktorom už nebudete takí stratení ako na začiatku.
Všetko, čo budete musieť spraviť je dodržiavať ho. Kým máte niekoho, kto vám poradí, buďte otvorení a veľa sa pýtajte.
Obuv je základ
Okrem iného. Ak je vašim zámerom ísť behať v „číňanoch“, zabudnite na vytúžený cieľ zdravého tela a ducha. Nohy tým len privediete k zraneniu.
Výberu bežeckej obuvi venujte čas a vyberte si takú, ktorá vám vydrží. Investícia môže byť vyššia, ale na nohách nosíme celé telo, tak im doprajme.
Vyberte si pohodlný model, v ktorom sa noha cíti dobre. Nesprávny tvar či nepohodlnosť alebo aj tlak na určitú časť nohy môže spôsobovať zdravotné problémy a bolesti chrbtice.
Všetci behajú. Prečo to robia a ako to mení ich životy? Toľko ľudí, čo behá dnes, ešte nikdy nebehalo. Pokúsili sme sa im porozumieť.Čítajte viac >>
Doprajte si oddych
Súčasťou správneho tréningu je oddych. Nezaťažujte telo zbytočne, počúvajte ho. Ak si žiada deň či dva voľna, dajte mu ho. Rozdeľte si záťaž tak, aby ste telo nevystresovali. Spravte si plán a dodržujte ho. Ak sa však objaví nečakaná bolesť, venujte sa regenerácií.
Príčiny vzniku zranení pri behu
nedostatočné rozohriatie a strečing
preceňovanie svojich schopností ("pretrénovanie")
zlá technika pri behu (nesprávne držanie tela)
nevhodné oblečenie (môže spôsobiť prehriatie organizmu, odreniny)
nevhodná obuv (zvyšuje riziko bolesti holennej kosti, ale aj vznik pľuzgierov či vyvrtnutia členku)
beh po nevhodnom teréne
Zdroj: Adidas.cvicte.sk
Pozrite si spôsob, ako sa správne rozvičiť