Zážitkom býva už samotné stavanie stanu, príprava jedla, večery strávené v kruhu rodiny, priateľov. V kempe majú ľudia k sebe bližšie, pociťujú zvláštnu súdržnosť.
Bez problémov nadväzujú rozhovory s neznámymi, vytvárajú si priateľstvá. V porovnaní s klasickou dovolenkou strávenou v hoteli či v penzióne, je stanovačka lacnejším, ale o to vzrušujúcejším variantom. Pravda, netreba zabúdať na nevyhnutnú výbavu.
V kempovaní zaostávame
Medzi najväčších milovníkov kempovania patria Holanďania, Belgičania a Francúzi. Sú schopní nájsť najzastrčenejší kemp, vedia sa dokonale zžiť s prostredím, do stanu nemajú problém ísť s bábätkami.
Slováci radšej stavia na istotu. Alebo sme menej odvážni? „Nemáme vybudovanú silnú tradíciu v kempovaní. Pre spomenuté národy je to bežná súčasť života. My skôr uprednostňujeme okopávanie hriadok či grilovačku v chate.
O téme s odborníkom:
Radí Soňa Mäkká,
šéfredaktorka portálu Hiking.skAj naši českí susedia pristupujú ku kempovaniu ako k aktívnemu spôsobu trávenia voľného času. Vidieť to na počte kempov a ich vybavení v ich krajine,“ myslí si Soňa Mäkká, šéfredaktorka portálu www.hiking.sk.
Pri výbere dovolenky radšej staviame na istotu. „Slovák si radšej našetrí viac peňazí a vyberie sa na klasickú dovolenku do zahraničia. Skôr uprednostní komfortné ubytovanie, než by šiel stanovať. Prípadne na Slovensku zvolí penzión či ubytovanie v súkromí.“
Čiastočne to súvisí aj s nedostatkami v podobe nerozvinutej ponuky kempovania na Slovensku. „Mnohé veľké kempy sú zdevastované a nefunkčné či prestavané na chatovú oblasť, ako napríklad kedysi známy kemp na Donovaloch. Existujúce kempy sú často bez zázemia, ktoré by ocenila napríklad rodina s deťmi,“ konštatuje Soňa Mäkká.
Pred prvou stanovačkou treba zvážiť, či:
• je vhodný stan s predsienkou, kde si odložíme topánky, prípadne vlhké veci, ak prší, neznečistíme si priestor vnútri stanu, v dostatočne veľkej predsieni sa dá variť.
• je okrem spacieho vaku dôležitá karimatka, pri jej výbere zvažujme výhody a nevýhody nafukovacích a penových podložiek, pokiaľ ide o spací vak, môžeme sa rozhodnúť pre syntetický alebo páperový, podľa klimatických podmienok, v ktorých ho budeme používať,
• skladací stôl a stoličky výrazne zlepšia komfort pri varení a oddychu,
• v noci dobre padne čelová alebo malá prenosná lampička, na posedenie vonku lampáš na stôl a repelentná sviečka,
• ak máme dosť miesta v aute, pribalíme si veľkú podložku pod stan, spodnú látku stanu nám ochráni pred poškodením.
Tri otázky pre odborníka
Odpovedá Soňa Mäkká, šéfredaktorka portálu Hiking.sk - posledná zastávka pred cestou do hôr.
Stanovanie si ľudia spájajú s nedostatkom pohodlia. Je to až také hrozné?
Často je to iba strach z neznámeho. O pohodlie by som sa neobávala. Dnes si môžeme vybrať z kvalitných stanov, spacích vakov, nafukovačiek. Stanovanie môže byť úplne komfortné.
Treba sa však nastaviť na odlišné fungovanie. Týka sa spôsobu spania, stravovania, obliekania alebo hygieny. Získavame však oveľa viac. Staneme sa súčasťou okolitého prostredia. Počúvame cvrlikanie cvrčkov, spev vtáčikov, žblnkot potoka. Obloha nad hlavou nám poskytne nádherné divadlo.
Môžeme sa ňou kochať, kým nám nebude zima a potom vhupnúť do látkového domčeka. Po pár nociach zistíme, že dýchame bez zapchatého nosa, čo ocenia najmä tí, ktorí doma trpia suchým vzduchom. A možno sa nám okrem nosa prečistí aj hlava.
Rodičia prvú stanovačku s deťmi odsúvajú. Platia vekové obmedzenia?
Myslím, že keď je v pohode rodič, nakazí ňou aj dieťa. Na prvú stanovačku by som nevolila veľmi vzdialenú destináciu.
Ak sa dieťatku nebude v stane páčiť, môžeme odcestovať domov. Na zoznamovanie so stanom odporúčam letné teplé noci, keď dieťa môže spať v tom istom, v čom aj doma.
Naše dieťa doma spáva v detskom spacom vaku. Samozrejme, všetko závisí aj od povahy dieťaťa. To naše je na časté výlety a prespávanie v cudzom prostredí zvyknuté.
Čo si počať v stane, keď začne pršať?
Ak máme kvalitný stan, kratší dážď neprekáža. Môžeme dohnať spánkový deficit alebo lúštiť krížovky. Pri dlhšom daždi nastáva problém s vysokou vlhkosťou, ktorá sa do stanu dostane, aj keď sa snažíme tomu predísť. Spací vak prestáva izolovať teplo, mokré veci neschnú.
Ďalším problémom je, ak nemáme dostatočne veľkú predsienku na varenie. Pri predpovediach nestáleho počasia je preto lepšie voliť kemp s kuchynkou, prípadne klubovňou.
Ak sa rozhodnete podniknúť prvú stanovačku, vedzte, že:
• nepohodlie zoceľuje,
• improvizácii sa medze nekladú, okrem toho zbystruje myseľ,
• treba počítať s dažďom, aj napriek optimistickej predpovedi,
• ak vás naštve plynový varič, od hladu isto nezomriete,
• bez raňajšej kávy sa zemeguľa točiť neprestane,
• po zistení, že zvládate nepohodu, vás partner bude vnímať pozitívnejšie,
• ak zistíte, že stanovačka nie je pre vás, dajte si ešte jednu šancu – započúvajte sa do trilkovania vtáčikov, žblnkotu potôčika,
• ak ani vtáčí spev nepomohol, „zabaliť to“ môžete kedykoľvek.
Tipy na stanovačku:
Camping Duchonka
Nachádza sa v brezovo-borovicovom hájiku s výhľadom na priehradu. Turistické i cykloturistické chodníky sú skvelou príležitosťou na aktívnu dovolenku. V kempe okrem iného nájdete detské ihrisko, tenisové kurty, požičovňu vodných bicyklov, minigolf. Štvorčlennú rodinu s deťmi do desať rokov stojí denný poplatok zhruba 7 eur. Kontakt: Duchonkacamping.sk
Camp Bítov
Víťaz ankety Kemp roku 2013, ktorú každoročne vyhlasuje česká stránka Dokempu.cz. Rozprestiera sa v zátoke Vranovskej priehrady, v lesnatom údolí. Celá oblasť je známa ako „moravský Jadran“. Kemp má vlastný akvapark s plaveckým aj relaxačným bazénom a s detskými atrakciami. Celodenné vstupné do akvaparku stojí 70 Kč, deti do troch rokov majú vstup voľný. Bližšie informácie na Camp-bitov.cz
Camping Belá – Nižné Kamence
Nachádza sa v krásnej prírode severného Slovenska. Vďaka pestrej ponuke služieb pravidelne získava ocenenia. Deti ocenia park a minizoo. Samozrejmosťou je požičovňa stanov, bicyklov, grilov. Denný poplatok pre štvorčlennú rodinu s deťmi do 15 rokov je okolo 16 eur. Kontakt: Campingbela.eu
Camping Hôrka
Nachádza sa na Zemplínskej šírave. Ohniská s posedením, jazda na koni, plážový volejbal sú samozrejmosťou. Milovníci nenáročnej turistiky hravo zvládnu prechádzku na Viniansky hrad. Cena pre štvorčlennú rodinu s deťmi do 10 rokov je približne 13 eur. Viac na: Campinghorka.sk
Rijocamping – Stará Lesná
Tatranské prostredie, celodenné alebo viacdňové túry s možnosťou zabezpečenia horského vodcu. Detské ihrisko, požičovňa kuchynských potrieb. Cena pre štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi je okolo 18 eur. Podrobnejšie na: Rijocamping.eu
Foto: Fotolia.com
Autor: Dana Miháliková