Napriek tomu, že nákupy cez internet sú dnes bežnou súčasťou života a o pravidlách bezpečného nakupovania sa píše často, zdá sa, že niektorí používatelia služieb sú voči dobre mieneným radám imúnni.
Určite vo svojom okolí poznáte niekoho, kto takpovediac "sadol na lep" výhodnej ponuke e-shopu a možno sa to stalo aj vám. Kedy, prečo a ako nakupovať cez internet a aké pravidlá dodržiavať pri míňaní peňazí online?
Výhody online nákupu
E-shopy majú, na rozdiel od klasických kamenných predajní, v ponuke široký sortiment za nižšie ceny než kamenné obchody. Dôvody sú jednoduché, a tým hlavným sú nižšie náklady na prevádzku. E-shop nemusí do ceny tovaru premietnuť také náklady ako sú prenájom priestorov, mzdy obsluhy v obchode, tovar nemusí skladovať priamo v priestoroch prevádzky, ale vo veľkoskladoch alebo u dodávateľa. Cena a rozmanitosť ponuky sú hlavné argumenty, na ktoré sa internetoví predajcovia snažia prilákať svojich zákazníkov.
Čo si treba všímať pri nákupe online
Dôvodov, pre ktoré nie je online nákup vždy pozitívnou skúsenosťou, môže byť viacero. Odmysliac si “drobnosti” ako unikátne konfekčné veľkosti, ktoré nemajú s realitou a bežnou praxou nič spoločné, prípadne fotografia, ktorá pridala tovaru vlastnosti, okolo ktorých ani nešiel, na vás čakajú oveľa vážnejšie nástrahy.
1. Vždy si overte údaje o predajcovi a poskytovateľovi tovaru či služby
Predajca je povinný uverejniť na svojej webovej stránke základné údaje presne tak, ako to musí robiť aj prevádzkovateľ kamenného obchodu na vstupných dverách.
Predajca je povinný zverejniť aj minimálne dva kontakty, napr. telefón a e-mail, prostredníctvom ktorých je možné sa s ním skontaktovať.
V prípade ak nakupujete na zľavovom portáli, je dôležité vedieť, že ten je v nákupnom procese len sprostredkovateľom. Zmluvný vzťah vzniká medzi vami a poskytovateľom tovaru alebo služby, ktorý nakupujete na zľavovom portáli. Je preto potrebné overiť si ako prevádzkovateľa zľavového portálu, tak aj samotného poskytovateľa danej služby.
2. Vyskúšajte v obchode, kúpte na internete
Nie je to vždy možné, ale občas sa to dá. Jeden zo skutočne spoľahlivých spôsobov ako si nekúpiť mačku vo vreci, je praktický najmä pri nákupe oblečenia a obuvi. Takýmto spôsobom si overíte, či berlínska modrá je naozaj berlínska modrá a či vám výstrih sedí tak ako slečne na obrázku.
Nakupujte online lacno a bezpečne
Zľavy na všetko od dovoleniek až po kabelky so zľavami až do 90% na zlavy.sme.sk.
Foto: Fotolia.com
3. Je cena tovaru konečná?
Už sa v novom saku vidíte na pondelkovej porade. Nie je čo riešiť, veď je predsa za super cenu! Len aby ste sa neprepočítali. V niektorých prípadoch sa môže cena za doručenie vyšplhať aj na sumu, za ktorú vám to sako naozaj nestojí. Okrem toho cena za tovar často závisí aj na veľkosti, druhu, farby a spôsobe doručenia.
4. Kedy mi tovar doručia?
Skontrolovali ste si, či je váš tovar na sklade? Ak nie je, doručenie sa môže predĺžiť aj na niekoľko týždňov. Ak podobnú informáciu na webe nenájdete, nespoliehajte sa na náhodu. Jeden telefonát na zákaznícku podporu vám môže sen o pondelkovej porade zachrániť.
5. Nebojte sa pýtať, máte na to právo
Máte doplňujúce otázky k vybranému tovaru alebo službe? Pýtajte sa. Mnohé e-shopy a zľavové portály využívajú takzvaný online-chat, pomocou ktorého sa veľmi rýchlo dozviete odpovede na svoje otázky. Ochota odpovedať a vysvetľovať vám môže veľa napovedať o serióznosti daného predajcu. Každý segment má však svoje ďalšie špecifiká a napríklad pri nákupe dovolenky máte právo vyžiadať si doklad o uzatvorení povinného poistenia cestovnej kancelárie proti insolventnosti.
6. Pozorne si prečítajte nákupné alebo všeobecné obchodné podmienky a reklamačný poriadok
Aj keď ide veľakrát o niekoľkostranové dokumenty, vždy s nimi svojím nákupom vyjadrujete súhlas. Obetovaním niekoľkých minút sa tak môžete vyhnúť prípadným problémom.
Zistite si, či má predajca aj kamennú prevádzku, kde môžete v prípade potreby osobne riešiť reklamáciu, alebo sa všetko rieši na diaľku, kedy všetky náklady spojené s odoslaním tovaru znáša zákazník.
Rovnaký postup platí aj pri nákupoch služieb ako sú zoznamky. Overte si, či je možné službu zrušiť jednoducho a rýchlo. Bohužiaľ, sú aj predvádzkovatelia, u ktorých je možné registráciu a predplatné zrušiť len odoslaním doporučeného listu do sídla v zahraničí. Kým na to prídete, peniaze vám utekajú a vám nezostáva nič iné, ako si zanadávať.
7. Nikdy nikomu nedávajte svoje heslá
Hlavne pri platbe online (cez internetbanking alebo kartou) vkladajte heslá len na overených platobných stránkach bánk, alebo platobných brán. Svoje heslá nikdy nikomu neposielajte e-mailom. Dokonca ani vaša banka ich od vás nikdy nemôže žiadať, okrem prípadu autorizácie pri prihlasovaní sa do vášho účtu.
V poslednom čase ste možno zaznamenali šírenie takzvaného phishingu (je to činnosť, pri ktorej sa podvodník snaží vylákať od používateľov rôzne heslá, napr. práve k bankovému účtu), preto sa neodporúča preklikávať sa na internetbanking z e-mailu. Pokiaľ je vám správa z banky akokoľvek podozrivá, je iná ako tie predchádzajúce, líši sa napríklad v odosielateľovi, v žiadnom prípade neklikajte na odkazy v e-mailoch. To či je e-mail naozaj z vašej banky si radšej overte telefonicky.
8. Na spracovanie osobných údajov a zasielanie propagačných materiálov, vrátane e-mailov, musíte dať súhlas
Chodia vám pravidelné ponuky a informácie o akciách, výhodných ponukách a podobne. Ich doručovanie môžete kedykoľvek zrušiť a poskytovateľ je podľa zákona povinný vaše osobné údaje zo svojej databázy odstrániť a taktiež ukončiť svoje marketingové aktivity smerujúce k vám.
9. Aj tovar či služby zakúpené online je možné reklamovať
V prípade, že chcete internetovému obchodu tovar vrátiť, predávajúci aj kupujúci sa riadia Zákonom o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji § 12 zákona č. 108/2000 Z.z.
V zmysle ustanovenia § 18 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa, vybavenie uplatnenej reklamácie nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Ak uvedená lehota nebude dodržaná, môže spotrebiteľ podať podnet na vykonanie kontroly na inšpektorát SOI podľa sídla poskytovateľa služby. K podaniu spotrebiteľ prikladá kópie dokladov (doklad o zaplatení služby, potvrdenie o uplatnení reklamácie a pod.), informuje SOI.
V prípade reklamácie služby sa posudzuje každý prípad zvlášť, nápomocná vám v tomto môže byť SOI.
Autor: Daniela Holá