SME

Je prostredie, v ktorom pracujete, pozitívne?

Počas dňa trávime najviac času v práci. Minimálne osem hodín trávime v jednej miestnosti či budove, každý deň s tými istými ľuďmi. Aby sme sa cítili dobre a do práce chodili radi, prostredie okolo nás musí byť príjemné.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Určite ste sami zažili horšie aj lepšie dni v práci. U väčšiny ľudí najviac zavážia medziľudské vzťahy na pracovisku, napriek tomu, že v kancelárií nie je klíma.

Váš fyzický stav je však rovnako dôležitý pre psychiku ako komunikácia s kolegami. Pracovné výsledky môžu ovplyvniť oba elementy. Či ste zamestnávateľ alebo zamestnanec, oba fragmenty dokážete viac či menej ovplyvniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vytvárajte na pracovisku dobrú náladu

A najmä, nekomplikujte si vzťahy s ľuďmi, s ktorými trávite denne viac času ako s partnerom či deťmi. Najdôležitejšia je komunikácia. Aj v prípade, že šípite problém.

SkryťVypnúť reklamu

Neustálou komunikáciou medzi zamestnancami a šéfmi sa zvyšuje aj produktivita celého tímu. Hovorte o práci, ale nezabúdajte sa z času na čas kolegov spýtať aj na to, ako sa majú a čo majú nové. Zdvorilostné rozhovory však neveďte z povinnosti, ale so záujmom.

Aj príležitostný kompliment robí zázraky. Otvorenosť a priateľský prístup môžu mať na vašu prácu len pozitívny dopad.

Tímový duch

Neustále ho budujte. Či už ste zamestnávateľ alebo zamestnanec, všetci pracujete pre jednu značku či klienta, navzájom ste prepojení a výsledky sa týkajú všetkých. Snažte sa preto hrať za tím.

Spoločne diskutujte, vymýšľajte nové nápady a nebojte sa poprosiť kolegov o pomoc. Tým, že ste ich oslovili, im zalichotíte. Otvorene si vymieňajte názory a žartujte. Aj v práci máte právo na zábavu a odľahčenie v návale povinností.

SkryťVypnúť reklamu

Prostredie okolo vás

Je jasné, že vaše pracovné prostredie vytvárajú primárne ľudia a vzťahy. Dôležité však je aj to, kde pracujete, na akom mieste sedíte a ako máte usporiadaný pracovný stôl. Uistite sa, či máte okolo seba dostatok svetla, či vám prúdi do miestnosti vzduch a či sa vám pohodlne sedí. Každý detail zaváži.

K téme sa vyjadruje:

Radovan Mihálek, riaditeľ lízingu BBC 1 Plus v spoločnosti CA Immo

radovan-mihalek_02_r4500.jpg

V práci dýchajte zhlboka

„Pre zdravie zamestnancov je dôležitá najmä kvalita a prúdenie vzduchu, ktorý by mal mať optimálnu vlhkosť a teplotu. Prúdenie vzduchu by malo byť mierne, bez silných vzduchových prúdov, ktoré vytvárajú klasické klimatizačné jednotky. Tie tiež ochladzujú priestor nerovnomerne a pri ich nedostatočnej údržbe dochádza aj k šíreniu škodlivých mikroorganizmov, baktérií a prachu. Tomuto sa dá predísť modernými technológiami, ktorými sú vybavené aj viaceré „zelené“ administratívne budovy,“ hovorí Radovan Mihálek z CA Immo.

SkryťVypnúť reklamu

Zariadenie kancelárie

Celodenné sedenie za počítačom má často za následok zhoršovanie zraku a problémy s chrbticou. Radovan Mihálek upozorňuje: „Z neprimeraného namáhania očí môžu vznikať bolesti hlavy a celková únava - takzvaný Computer vision syndróm. Pri správne nastavenej ergonometrii počítačového pracoviska by mala byť vzdialenosť očí od hornej hrany monitoru približne 60 cm a vzdialenosť očí od klávesnice asi 40 cm. Zaťaženie medzistavcových platničiek pri sedení je takmer desaťkrát väčšie než pri ležaní a dvakrát väčšie než pri státí.“ Vhodný výber kancelárskej stoličky preto výrazne ovplyvňuje pracovnú pohodu a tým aj zdravie a pracovný výkon.

Spríjemnite si pracovné prostredie sami

Spôsobov, akými si spríjemniť čas na pracovisku, je mnoho. Aromaterapeutická vonná lampa s nevtieravou, príjemnou vôňou, počúvanie príjemnej hudby, či rozloženie osobných predmetov na pracovnom stole, môžu dodať priestoru kancelárie osobnejší rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri viacerých takýchto aktivitách je však dôležitá vzájomná dohoda s kolegami, a to najmä pri počúvaní hudby, ktoré môže byť pre mnohých pri práci rušivé. Čoraz častejšie sa objavujú v kanceláriách rôzne hry, ako napríklad stolný futbal, či hokej.

Pokiaľ to pracovné povinnosti dovolia, je veľmi občerstvujúce na 15-20 minút „vypnúť“ a vyvetrať si hlavu s kolegami pri inej ako pracovnej aktivite. Kancelária si tiež môžete zútulniť živými rastlinami, rôznymi dekoračnými predmetmi alebo obrazmi.

ca immo

Otázky pre odborníka

Radovan Mihálek, riaditeľ lízingu BBC 1 Plus v spoločnosti CA Immo

1. Z čoho by mala pozostávať optimálna ekologická a zdraviu prospešná kancelária?

Mnohí z nás trávia v kancelárii celý deň. Sedavá práca v kombinácii s nekvalitným vnútorným prostredím môže mať nepriaznivé účinky nielen na fyzické ale aj na psychické zdravie. Z hľadiska samotného priestoru kancelárie je dôležitá kvalita prirodzeného a umelého osvetlenia, ale najmä mikroklimatické podmienky, ktoré z veľkej miery určuje stavebné riešenie budovy a jej technologické vybavenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Čo by sme z nej naopak mali vylúčiť?

Pri dlhej práci s počítačom nie je vhodné v kancelárii používať žiarivkové osvetlenie alebo lampy s reflexnými plochami. Monitory by nemali byť nasmerované priamo na svetlo, aby človek nemal zdroj svetla priamo vo svojom zornom poli. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kancelárie by mali mať dostatok prirodzeného svetla počas dňa. Malé okná preto nie sú vyhovujúce.

3. Novo navrhované kancelárie sa dnes už stavajú na určitom eko-leveli. Čo však so starými kanceláriami a kancelárskymi budovami? Ako zlepšiť prostredie v nich?

Zlepšenie kvality prostredia v starých kanceláriách sa dá dosiahnuť napríklad pravidelnou údržbou klimatizácie, čistením a výmenou filtrov. Zmenou typu a optimalizáciou rozmiestnenia svietidiel môžeme zasa zabezpečiť menšie namáhanie očí. Prostredie v kancelárii však závisí do veľkej miery aj od nášho správania. Pravidelným a správnym vetraním zabezpečíme výmenu vydýchaného vzduchu, ktorý spôsobuje únavu a bolesti hlavy. Aj v budovách, ktoré majú výmenu vzduchu zabezpečenú vzduchotechnickými jednotkami, čiže čerstvý vzduch sa privádza priamo do kancelárie, sa odporúča poriadne vyvetrať priestory prirodzenou cestou aspoň raz denne. Taktiež je dobré obklopiť sa zelenými rastlinami, ktoré majú upokojujúci efekt a pomáhajú aj s elimináciou toxínov. Poriadok na pracovnom stole má nielen estetický efekt, ale pomáha sústrediť sa na práve vykonávanú činnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Ako narábať s klímou? Je zdraviu škodlivá? Existuje ekologickejšia/zdravšia verzia?

Aby klimatizácia správne fungovala, musí byť neustále venovaná pozornosť jej údržbe. Klimatizačnú jednotku treba pravidelne kontrolovať a starať sa o jej pravidelné čistenie a výmenu filtrov. Pri nedostatočnej údržbe sa prístroje na úpravu vzduchu môžu stať zdrojom mikrobiálneho znečistenia a môže dochádzať k vzniku plesní a baktérií. Okrem tradičného klimatizačného systému môžeme v ekologických kancelárskych budovách nájsť aj modernejšie technológie, ako napríklad chladené stropy alebo chladené trámy.

Dnes už existuje aj špeciálny systém stropného chladenia. Ten chladí priestory rovnomerne pomocou celej plochy stropu, takže nevzniká prievan alebo silné prúdenie vzduchu. Keďže vzduch sa chladí kontaktom s vychladeným stropom priamo v priestore, nemajú sa kde usadzovať baktérie, roztoče a prach, čo je jednou z „chorôb“ bežných chladiacich systémov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Foto: CA Immo, BBC 1 Plus

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 490
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 978
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 650
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 847
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 232
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 717
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 840
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 629
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 41 451
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 21 658
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 555
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 032
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 966
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 772
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu