Nepreháňajte to s hudbou
Miesta ako pláž či kúpalisko sú plné ľudí a často sú aj rušným prostredím. Hudba z telefónov je ďalším zbytočne umelo pridaným rozptýlením, ktoré viac znepríjemňuje pobyt pri vode, ako vylepšuje.
Neprimeranou hudbou alebo inými hlasnými zvukmi môžete narúšať nielen celkový dojem letného miesta, ale rušiť aj svoje okolie, ktoré si za takýto bonusový program nezaplatilo. Ďalším rizikom je, že sťažíte prácu plavčíkom, ktorí môžu v hluku prepočuť potenciálneho volajúceho o pomoc.
Ak si chcete vypočuť svoje obľúbené hity a nestačí vám rozhlas na kúpalisku, púšťajte si ich v primeranej hlasitosti a vyberajte žánre, ktoré sú prijateľné pre širokú verejnosť. Ohľaduplnosť na verejných miestach by mala byť prvoradá.
Nechajte plavčíkov robiť si svoju prácu
Ich hlavnou úlohou je sledovať vodu a ľudí v nej, aby mohli v prípade potreby zasiahnuť. Tí, ktorí ich zamestnávajú otázkami by sa radšej mali obrátiť na povereného človeka mimo vody, ktorý je v areáli k dispozícií.
Dozor nad vašimi deťmi ste vy
Aj keď sú tu plavčíci, ktorí dozerajú na bezpečnosť a vy sa tešíte z toho, ako sa deti šantia vo vode a máte konečne možnosť opaľovať sa a oddychovať, nepustite ich z očí. Za deti ste zodpovední vy a najlepšie viete odhadnúť úroveň ich plaveckých schopností, preto by ste im mali venovať dostatočnú pozornosť.
Radosť zo zábavy vo vode a v areáli tiež môže byť nepríjemná pre iných návštevníkov, dohliadnite preto aj na to, či deti niekoho neobťažujú hlukom alebo pobehovaním po piesku cez cudzie uteráky.
Odhaľte v plavkách toľko, koľko je dovolené
Vyberte si dovolenku
Dovolenka.sme.sk
Vyberte si zo širokej ponuky pobytov na dovolenka.sme.sk.
Ceny sú konečné, neprekvapia vás žiadne doplatky.
Prejsť na ponuku dovoleniek >>
Foto: Fotolia.som
Aj miesta pri vode majú svoj dress-code. Často však ide aj o bezpečnosť, ktorá môže byť znížená nesprávnym oblečením. Nechoďte do vody v ťažkých džínsových kraťasoch či nadrozmernom bielom tričku. Skomplikujete si tým plávanie, ktoré sa stane problematickejším.
Ak chcete chrániť svoje deti pred škodlivými slnečnými lúčmi, zaobstarajte im oblečenie určené na pobyt vo vode z priliehavého materiálu, ktorý nesťažuje pohyb vo vode. Vždy si premyslite, aké plavky si zvolíte v závislosti od spoločnosti, v ktorej budete tráviť čas na pláži.
Ak očakávate konzervatívnejších ľudí v okolí, krikľavé „tangáče“ nechajte doma. Ak máte vo zvyku opaľovať sa hore bez alebo ísť úplne donaha, poriadne sa poobzerajte a zvážte, či je to na konkrétnom mieste povolené.
Používajte sociálne zariadenia
Chúlostivá, no krutá pravda. Niektorí, a nie sú to len deti, ignorujú sociálne zariadenia a namiesto ich návštevy spravia to, čo potrebujú, priamo vo vode. V prípade pobytu v mori to žiadna katastrofa nie je. No bazén či jazero sa na takéto aktivity naozaj nehodia.
Voda v bazénoch je zbavovaná vírusov a baktérií chlórom. Prítomnosť látok z moču však jeho schopnosť bojovať s neviditeľnými nepriateľmi znižuje, čo neprospeje ostatným plavcom a ani vám.
Čo ste si priniesli, to si aj odneste
Problém nastáva najmä na plážach. Tisícky návštevníkov, bohužiaľ, nie sú vždy ohľaduplné k prírode a nájdu sa medzi nimi takí, ktorí zanechajú miesto, na ktorom si užívali slnko a vodu, plné odpadkov.
Špina priťahuje baktérie a vtáky a v prípade odlivu sa nečistoty a zvyšky jedál či predmetov dostanú do mora. Najpočetnejším druhom odpadu sú cigaretové ohorky, ktoré sú zakopané v piesku. Obyvatelia mora, ale aj vtáctvo tieto nestráviteľné zvyšky pojedá a bordelárstvo sa stáva globálnym problémom.
Pravidlá platia aj pre psíčkarov
Nie je na tom nič zlé, ak si na pláž donesiete svojho zvieracieho miláčika. Pravidlá, ktoré platia v parku však dodržujte aj na pláži. Ak váš pes vykoná potrebu, majte pripravené plastové vrecúško, kam to odhodíte.
Aj vás by naštvalo, ak by ste po šantení v piesku šliapli do niečoho, čo tam vôbec nemalo byť. Počas hrania sa tiež presuňte na miesto, kde pri behaní a skákaní nebudete rušiť ostatných návštevníkov pláže.