Vysvetlenie správnych odpovedí
Odborník na etiketu Ladislav Špaček vo svojej knihe Nová veľká kniha etikety vysvetľuje:
1.otázka
V spoločnosti sú významnejšími osobami žena, starší a nadriadený (medzi nich patrí aj klient, obchodný partner, hosť...). Nad všetkými kategóriami stoja také osobnosti ako ústavní činitelia, celebrity či zahraniční hostia.
V prípade, ak dôjde ku konfliktu jednotlivých princípov, myslite na to, že funkcia a vek sú relatívne, jediným pevným bodom je žena.
2.otázka
Muž nikdy nenechá ženu zdvihnúť spadnutý predmet.
3.otázka
Ten, kto sa predstavuje, teda menej spoločensky významná osoba (v tomto prípade muž) nepodáva súčasne s vyslovením svojho mena aj ruku. Musí počkať, kým mu ruku podá spoločensky významnejšia osoba (v tomto prípade žena), zvyčajne v momente, keď sa tiež predstavuje.
Žena totiž musí mať priestor na odmietnutie kontaktu a to úklonom hlavy alebo zdvihnutím obočia, následne sa môže dôstojne vzdialiť.
Nezabudnite, predstavujeme sa vždy postojačky. Ženy môžu sedieť, keď sa im predstavuje muž, ale ak je to možné, mali by vstať. Predovšetkým, ak sa im predstavuje starší muž a vždy keď sa zoznamujú so ženou.
4.otázka
Pozor v uvedenom tvrdení je chyták. Napriek tomu, že skutočne ako prvý zdraví muž ženu, ďalšie tvrdenia sú nesprávne. Vždy zdraví mladší staršieho a podradený nadriadeného.
Ako prvý sa pozdraví ten, kto prichádza ku skupine ľudí. V skupine sa pozdravíme najprv starším osobám a ženám, potom mladším osobám a mužom. Najprv pozdravíme cudzie osoby a až následne svojich priateľov.
5.otázka
Ak muž prichádza na recepciu, na ktorej už je jeho manželka, zdraví sa s ňou až ako s poslednou nie s prvou, čo platí aj naopak.
Po príchode na spoločenskú akciu sa nezabudnite pozdraviť najprv s hostiteľmi a až potom s ostatnými účastníkmi.
6.otázka
V prípade ak navrhne tykanie spoločensky významnejšia osoba, bolo by netaktné ho odmietnuť. V praxi sa však mnohokrát stáva, že keďže chceme danej osobe aj naďalej vykať, tykaniu alebo priamemu osloveniu sa zväčša vyhýbame.
V opačnom prípade, ak tykanie navrhne spoločensky menej významná osoba, vtedy ho môžete odmietnuť.
7.otázka
Kytica pre ženu by mala byť pestrejšia a romantickejšia, zatiaľ čo kytica pre muža má byť jednoduchšia, jednofarebná, bez dekorácií, stúh a mašlí.
Podľa možnosti sa darujú zásadne rezané kvety v nepárnom počte. Párny počet kvetov sa používa pri smútočnej kytici.
8.otázka
Pri vstupe do miestnosti si muž vždy zloží pokrývku hlavy, žena si ju môže nechať.
9.otázka
Do reštaurácie vstupuje ako prvý muž na základe pravidla, že do miest, ktoré sú pre ženu menej známe, ju musí uviesť muž. Muž by mal vstúpiť, podržať žene dvere a uviesť ju dovnútra.
10.otázka
Tvrdenie, že účet by podľa tradície mal platiť muž je správne, ale prepitné by malo predstavovať asi desať percent z celkovej účtovanej sumy, nie dvadsať.