Pamätajte si mená
V bežnej praxi sa ľuďom stáva, že pár sekúnd po zoznámení zabudnú meno toho, s kým si pred chvíľou potriasli ruku. Ak si chcete meno novej známosti zapamätať, po predstavení ho jasne zopakujte.
Ak ste ho predsa zabudli, podľa etikety nie je zakázané ani nevhodné na meno sa opýtať ešte raz, aj keď od zoznámenia prešlo už pár minút. Práve naopak. Opýtaný sa bude cítiť polichotený, že sa zaujímate o jeho osobu.
Pozorne počúvajte
Ak ste dobrým poslucháčom, určite sa stanete aj majstrom v konverzácii. Ľudia často hovoria sami o sebe, čo môže pôsobiť sebecky až arogantne.
Viac sa naučíte a dozviete, ak budete počúvať svoje okolie. V prípade, že sa vám niekto prihovára, reagujte na jeho slová, pýtajte sa a rozvíjajte rozhovor.
Váš komunikačný partner tak bude mať pocit, že vás skutočne zaujíma.
Využívajte reč tela
Niektorí používajú viac a iní menej gest a mimiky. Ak nevieme nájsť počas rozhovoru správne slová, často si nevedome pomáhame telom.
Najdôležitejšou zložkou reči tela v rozhovore je očný kontakt. Je jasným znamením, že sa o osobu, ktorá sa k vám prihovára zaujímate a ste zvedaví na to, čo vám chce povedať.
Ešte viac si ju získate, ak sa pri rozhovore na ňu budete usmievať. Jemne, nenútene a v situáciách, v ktorých je to vhodné.
Všímajte si komunikačného partnera
Najdôležitejšie je hovoriť s niekým a zároveň ho počúvať. Ale ak chcete získať prívlastok dokonalého konverzačného partnera, všímajte si všetko okolo osoby, s ktorou sa bavíte.
Oblečenie, prízvuk, pohyby, gestá či náladu a reagujte na ne. Aj keď okolo niekoho len prechádzate, pochváľte to najlepšie či najzaujímavejšie, čo ste si na ňom všimli.
Buďte úprimní
Niekedy sa utiekame k zaužívaným frázam v konverzácii s osobami, ktoré dlho nepoznáme alebo sa s nimi stretávame len občas.
Ak sa vás niekto opýta, ako sa máte, povedzte mu pravdu. Nemusíte zachádzať do úplných detailov, ale veďte vždy čo najotvorenejší rozhovor.
Úprimnosť sa cení, ale vždy si premyslite, čo chcete povedať. Nesprávne podaná pravda môže podráždiť nevhodné miesto.