Paleotická diéta
Paleo diéta patrí k novým stravovacím trendom súčasnosti, vďaka nej si zostavíte jedálny lístok, aký mali ľudia v dobe kamennej. Akurát s tým rozdielom, že v tom vašom bude chýbať mamutie mäso.
Jedálny lístok
Základnou myšlienkou paleo stravovania je príjem potravín, ktoré si naši predkovia zadovažovali lovom, zberom a pestovaním. Ide najmä o mäso, pričom prednosť má divina, ryby, morské plody, vajcia, divo rastúce i domestikované plodiny, obzvlášť listová zelenina, hríby, strukoviny, orechy, sladké zemiaky, čerstvé ovocie a iné druhy plodín. Paleo diéta je založená na príjme veľkého množstva tukov a bielkovín. Naopak, potraviny obsahujúce sacharidy, sa jedia len obmedzene.
Výsledky
Pri poctivom dodržiavaní princípov paleo diéty si nielen zlepšíte postavu, ale doprajete organizmu aj pravidelný prísun vitamínov a antioxidantov. To vám potom telo vráti zlepšením kvality pleti, autoimunitného systému, redukciou alergií a stabilizáciou hladiny cukru v krvi. Ale najmä, budete sa cítiť zdravšie, čo je odmenou samou osebe.
Čo na to odborník?
„Cieľom tejto diéty je hlavne zdravá životospráva, príjem potravy, ktorá vyživuje a prospieva zdraviu, zníženie hmotnosti je už len odmenou. Pozitívom tejto diéty je, že zameriava pozornosť ľudí na potraviny, ktoré pochádzajú z lokality, kde žijú. To by sa dalo nazvať stravovaním v súlade s prírodou, čo je jedna z najzákladnejších požiadaviek zdravého stravovania. Jesť to, čo v danom ročnom období a v danej oblasti ponúka príroda. V našom miernom pásme by sa strava mala prispôsobovať ročným obdobiam.
K téme sa vyjadruje:
Marcela Klevarová, odborníčka na poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu, dietetiky a diagnostiky podľa tradičnej čínskej medicíny, Tcmclinic.sk
Japonská diéta
Ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť nechcených faldíkov a cítiť sa vo svojom tele príjemnejšie, je zostaviť si jedálny lístok podľa stravovacích návykov krajiny, v ktorej sa ľudia dožívajú vysokého veku a podľa štatistík dosahujú najnižší počet obéznych ľudí na svete – iba 3 % populácie.
Jedálny lístok
Základom japonskej diéty je ryža, ktorá nahrádza pečivo, ryby, najmä losos a makrely, tofu, sójové výrobky, vývary a ovocie a zelenina každého druhu. Hlavným kľúčom stravovacieho systému je nejesť do úplnej sýtosti, ale len do momentu, keď sa budete cítiť plní na 80 %.
Výsledky
Pre Japoncov nie je dôležité množstvo jedla, ale jeho kvalita a chuť. Japonská diéta odporúča jesť pomaly, čím znížite riziko prejedania a servírovať si jedlá na menšie tanieriky, aby porcia pôsobila opticky väčšie. V japonskej kuchyni je takmer povinnou výbavou panvica, vďaka ktorej zrealizujete mnoho zdravých a chutných receptov a zároveň zachováte v potravinách dostatočné množstvo vitamínov a antioxidantov.
Čo na to odborník?
Ryža je obilnina, ktorá je najľahšie stráviteľná a často sa používa u detí po chorobe v rekonvalescencii. Zelenina osmažená na panvici, tak ako ju pripravujú Japonci, je pre náš žalúdok ľahšie stráviteľná ako surová, a to hlavne v zime. Celkovo odporúčam, aj keď by som tento spôsob stravovania nenazývala japonskou diétou, skôr japonskou kuchyňou.
Master cleanse diéta
Pred viac ako päťdesiatimi rokmi bola v USA zostavená očistná kúra, ktorá mala slúžiť na liečbu žalúdočných vredov. Dnes ju pre jej efektívne účinky využívajú najmä ženy ako spôsob na dosiahnutie krajšej postavy za desať dní.
Jedálny lístok
Master cleanse diéta sa nazýva i očistnou javorovou kúrou či limonádovou hladovkou. Ak sa ju rozhodnete vyskúšať, svoj deň začnite vypitím litra slanej vody alebo bylinkového čaju. Celý zvyšok dňa potom môžete piť iba limonádu, ktorú si pripravíte z určeného pomeru citrónovej alebo limetkovej šťavy, javorového sirupu, kajenského korenia a čistej vody. Okrem limonády môžete siahnuť po vode a mätovom čaji, no akékoľvek iné nápoje či jedlo sú zakázané.
Výsledky
Javorová očistná diéta je prospešná nielen úbytkom na hmotnosti, ale umožní prečistenie celého organizmu od nečistôt a toxínov v tele. Má blahodarné účinky na pečeň, tráviaci trakt, obličky, nervový systém, funkčnosť ciev a imunitný systém.
Čo na to odborník?
Táto diéta bola zostavená pre chorých ľudí, ktorí mali zvýšenú hladinu kyseliny v žalúdku. Preto by som ju ako prostriedok na chudnutie neodporúčala. Na tomto mieste by som aj zdôraznila, že diéta znamená vylúčenie alebo obmedzenie niečoho v strave. Takže z dlhodobého hľadiska žiadna diéta nie je vhodná. Treba sa stravovať zdravo a primerane.
Korzetová diéta
Korzetová diéta je založená na podobnom princípe ako chirurgické zmenšenie priestoru žalúdka, teda cieľom oboch diét je zabezpečiť, aby telo nebolo schopné prijať viac jedla, ako je pre jeho majiteľku prijateľné.
Jedálny lístok
Korzetová diéta nediktuje žiadne striktné pravidlá, iba jedno – každý deň po prebudení si musíte nasadiť korzet. Ten vás stiahne natoľko, že potom necítite hlad a počas dňa zjete len obmedzené množstvo potravy. Dlhodobejším nosením korzet tlačí na oblasť pásu a postupne ho deformuje. Nositeľke tak môže pripadať štíhlejší a krajší, no v skutočnosti je jeho vzhľad a tvar neprirodzený.
Výsledky
Hoci vďaka korzetovej diéte môžete docieliť štíhly pás a krajšie krivky, negatív je oveľa viac. Dlhodobým a nesprávnym nosením korzetu si môžete privolať dýchacie problémy, otlaky, kožné vyrážky i tráviace ťažkosti, ktoré môžu viesť až k žalúdočným vredom. V konečnom dôsledku korzety budia dojem štíhlejšej postavy, ale v skutočnosti vašu hmotnosť neznížia.
Čo na to odborník?
Toto nie je diéta v pravom slova zmysle, ale pomôcka, ako lepšie zvládnuť hladovku. Ľudia si často neuvedomujú, že ak telu nedajú správnu výživu, tak organizmus trpí nedostatkom, lebo krv nie je vyživená. Telo na to reaguje pocitom hladu, lebo hladina cukru v krvi nie je dostatočná a my v konečnom dôsledku siahame po rýchlom cukre – sladkostiach. To je však zdraviu škodlivé a skôr či neskôr si to vyžiada svoju daň v podobe rôznych zdravotných problémov, ako sú absencia menštruácie, neschopnosť otehotnieť, vypadávanie vlasov alebo nekvalitná pokožka.
Autor: Barbora Cárachová