V čase, keď sa zoznámili, Arthura Millera po úspechu hry Smrť obchodného cestujúceho prirovnávali k najväčším americkým dramatikom po Tennesee Williamsovi a Eugenovi O´Neillovi.
Za zoznámenie s Marilyn Monroe vďačil svojmu priateľovi, filmovému režisérovi Eliovi Kazanovi, ktorý sa preslávil filmami Električka do stanice túžba a Na východ od raja. Kazan priviedol Millera do Hollywoodu ako nádejného scenáristu.
Pri tej príležitosti ho vzal na nakrúcanie filmu Taký mladý, ako sa cítiš, kde vystupovala Marilyn v menšej úlohe hlúpučkej blondínky. Kazana s ňou spájalo milostné dobrodružstvo, ktoré však sprevádzali stále nezhody, lebo ženatý režisér sa nemienil kvôli nej rozviesť.
Podľa neho Marilyn nebola ženou do manželstva. Keď ju predstavoval Millerovi, v kútiku duše dúfal, že sa do nej zaľúbi a odľahčí ho od bremena, ktorého sa už dávnejšie chcel zbaviť. Prial si, aby sa tí dvaja do seba zahľadeli. A tak sa aj stalo.
Svadba a rozvod
Miller bol Marilyn Monroe doslova očarený. Hltal každé jej gesto, obdivoval, ako sa pohybovala, ako sa usmievala. Napriek tomu bol voči nej zdržanlivý. Cítil totiž záväzok voči manželke Mary, s ktorou mal dve deti a ktorá ho finančne podporovala v čase, keď ešte nebol slávny.
Podviesť ju krátko potom, ako sa mu začalo dariť, mu pripadalo nemorálne. Jeho plachosť Marilyn fatálne priťahovala. Vedela, že po nej túži a otvorene ho provokovala dvojzmyselnými gestami a pohľadmi.
Netrvalo dlho a vášeň zvíťazila nad rozumom. Miller sa rozviedol a zosobášil sa s Monroe v New Yorku 29. júna v roku 1956. Ich manželstvo nevydržalo ani päť rokov. V januári 1961 už boli rozvedení.
Potraty, alkohol a barbituráty
Hlavnými dôvodmi boli márna snaha o dieťa a Marilynina psychická labilita. Mala za sebou niekoľko potratov a ukázalo sa, že donosiť dieťa je pre ňu veľký problém. Jej sláva na filmovom plátne stúpala, nakrútila svoj najslávnejší film Niekto to rád horúce.
Tlak popularity však neniesla dobre. Trpela úzkosťami a nočnými morami, ktoré zapíjala alkoholom s barbiturátmi. Miller sa pokúšal zachrániť manželstvo filmom Mustangy, ktorý však bol diváckym prepadákom. Atmosféra pri nakrúcaní bola miestami neznesiteľná, lebo Marilyn stále meškala.
Krátko po dokončení filmu zomrel jeden z hlavných predstaviteľov Clark Gable. Vdova po ňom uviedla, že k jeho infarktu prispelo nekonečné vyčkávanie na Marilyn, čím ju nepriamo obvinila z jeho smrti.
Miller nezvládal manželkine výkyvy nálad, nevedel sa sústrediť na písanie, cítil sa vyhorený. Napokon si uvedomil, že si bude musieť vybrať medzi vlastným duševným zdravím a vzťahom s Marilyn.
Čo zviedlo dokopy Millera a Monroe
Ona túžila po staršom, spoľahlivom mužovi. Vraj preto, lebo jej odmalička chýbal otec. Na Millerovi ju navyše priťahoval jeho intelekt. V snahe vyrovnať sa mu začala čítať viac literatúry a vzdelávať sa.
On ju potreboval ochraňovať. Pripadala mu ako veľké dieťa. Jej bezbrannosť ho vraj fascinovala ešte viac ako krásne telo.