Kupujeme základnú výbavu
Šnorchlovacia súprava pozostáva z potápačských okuliarov a šnorchla, teda dýchacej trubice. „Kvalitná výbava, ktorá vám dlho vydrží a prinesie potešenie zo šnorchlovania, nie je oveľa drahšia ako ‚jednorázová‘, ktorú zoženiete na pláži alebo vo výpredajoch veľkých nákupných centier,“ hovorí skúsený šnorchlista Juraj Bubeník. Značkový set kúpite už od 25 eur, za túto cenu sa môžete tešiť na diametrálne odlišný zážitok zo šnorchlovania.
Pri kúpe je dôležité masku si vyskúšať, aby nám dobre sadla na tvár a aby nám nepretekala. Priľnavosť potápačských okuliarov overíme jednoducho.
Slovo odborníka
Juraj Bubeník
snorchlovanie.sk
„Priložíme ich k tvári bez toho, aby sme remienok prevliekli cez hlavu. Skontrolujeme, či silikón nie je zohnutý a či sa vlasy nenachádzajú pod maskou. Po priložení sa nadýchneme nosom a zadržíme dych. Pod maskou sa vytvorí podtlak a vtedy ju pustíme z ruky. Ak ostane pekne držať na tvári a cez silikón neuniká vzduch, je dobrá a nemusíme sa báť, že bude zatekať,“ vysvetľuje Juraj Bubeník.
Samostatnou kategóriou sú páni s fúzmi a dámy s drobnou tváričkou. „Takíto klienti mali v minulosti problémy s výberom masky, ktorá nezateká. Dnes už vieme odporučiť vhodné potápačské okuliare aj im, stačí sa obrátiť na špecializovaný obchod.“
Deti do pätnásť rokov by mali používať výhradne detský šnorchel, pretože detské pľúca nie sú dostatočne vyvinuté na to, aby udýchali priemer trubice pre dospelých.
Začínajúci šnorchlisti používajú suchý šnorchel, ktorý je vybavený vnútornou klapkou. Tá pri ponorení pod hladinu trubicu uzavrie a neprepustí žiadnu vodu.
Pri vynorení sa klapka opäť otvorí a umožní pohodlne dýchať,“ hovorí Juraj Bubeník a dodáva, že suchý šnorchel je vhodný aj pre ľudí, ktorí sú citliví na chuť morskej vody. Niektoré šnorchle sú vybavené vlnolamom, ktorý eliminuje vniknutie vody a jej nepríjemné vdýchnutie.
Rady pre začiatočníkov
Nešnorchlujte sami, vo vode môže nastať mnoho situácií, ktoré sa vždy lepšie zvládajú vo dvojici.
Dávajte si pozor na morské prúdy. Na otvorenej vode si pri vynorení kontrolujte svoju polohu, ubezpečte sa, že sa neustále nachádzate v dosahu pevniny či partnera. Ak vás morský prúd odnáša, nepodliehajte panike, aby ste sa zbytočne neunavili. Nepokúšajte sa ho zdolať, radšej plávajte pozdĺž pobrežia, až kým sa nedostanete mimo dosahu prúdu. Následne plávajte diagonálne k brehu, smerom od prúdu.
Proti zahmlievaniu okuliarov pomáhajú špeciálne gély alebo jednoduchý zlepšovák, ktorý síce nie je elegantný, zato pomerne účinný – napľuť na vnútornú stranu šošoviek a sliny rozotrieť.
Pri dlhšom šnorchlovaní dávajte pozor na slnko a nezabúdajte dopĺňať tekutiny. Slnečné lúče sú veľmi príjemné, no odoberajú veľa energie, nehovoriac o tom, že nás môžu nepríjemne spáliť. Zvýšenú pozornosť pri natieraní vodeodolným krémom venujte najmä chrbtu a pleciam, pretože keď vás začne šnorchlovanie baviť, zabudnete na čas a na hladine strávite aj niekoľko hodín. Ochranu poskytujú aj tričká a tenké neoprény na šnorchlovanie.
Nechytajte všetko, čo je pekné a farebné. Skúsení šnorchlisti a potápači hovoria, že čím je živočích krajší, farebnejší a menší, tým je nebezpečnejší.
Odolajte pokušeniu odniesť si nájdené poklady, najmä ak ide o živé organizmy. Šnorchlovanie je o kráse, pocite a zážitku, ktorý chceme uchovať aj pre ďalšie generácie, nehovoriac o tom, že vylovením chráneného živočícha alebo hoci aj lastúry riskujeme mastnú pokutu či dokonca väzenie.
Ako sa ponoriť?
Skúsení šnorchlisti sa dokážu potopiť viac než desať metrov pod hladinu, bežný ponor je tri až deväť metrov. Ak je pre vás aj takáto hĺbka ako z ríše sci-fi, dajte na radu skúseného odborníka. „Zhruba do desiatich metrov voda nadnáša, a preto je ponorenie ťažšie,“ vysvetľuje Juraj Bubeník.
„Skúste využiť švihový pohyb pod hladinu. Zdvihnite nohy nad hladinu, predpažte ruky, aby sa váha presunula a pomohla vám ľahšie sa ponoriť. Až po úplnom ponore začnite zaberať nohami. Kopte plynulo a pravidelne, až kým nedosiahnete na dno.“
Šnorchlovanie v Chorvátsku
Last minute
Vyberte si zo širokej ponuky last minute pobytov na dovolenka.sme.sk.
Ceny sú konečné, neprekvapia vás žiadne doplatky.
Prejsť na ponuku dovoleniek >>
Foto: Fotolia.com
Výber plutiev
Ak sa osmelíte na dlhšie vzdialenosti či väčšie hĺbky, do výbavy sa oplatí pridať aj plutvy, s ktorými sa pod vodou aj na hladine budete presúvať oveľa plynulejšie a efektívnejšie.
Poznáme plutvy, ktoré sa obúvajú na celé chodidlo, je teda dôležité, aby nám sadli. Sú väčšinou pohodlnejšie, ľahšie sa obúvajú a vyzúvajú a nehrozí, že sa zraníme na kameňoch alebo morských ježkoch.
Remienkové majú otvorenú pätu a na chodidlo sa upnú jednoduchým utiahnutím pásky. Ich výhodou je, že sú väčšinou dimenzované na niekoľko veľkostí, takže ich môžete požičať kamarátke alebo sestre.
Väčšie listy umožňujú plávať rýchlejšie, no vyžadujú viac sily. Pre šnorchlistov – začiatočníkov sú preto vhodné kratšie plutvy s mäkkými, no zároveň dostatočne pevnými listami.
Kde šnorchlovať?
Egypt
V Červenom mori vás pod hladinou čaká hotové podmorské safari plné koralových útesov s pestrofarebnými rybami a ďalšími živočíchmi. Obľúbenými lokalitami sú:
letovisko Šarm aš-Šajch
Hurghada
Ostrov Giftun, vzdialený asi 45 minút plavby od Hurghady
Pláž Šarm el Naga, zhruba 20 kilometrov južne od Hurghady
Marsa Alam
Letovisko Makadi
Mesto Nuweiba v Akabskom zálive
Chorvátsko
polostrov Kamenjak na Istrii
ostrov Lošinj, Pag, Brač, Hvar a Viz
súostrovie Kornati
mestečko Rogoznica pri Trogire a priľahlá dedinka Začevo
letovisko Borak na južnom pobreží polostrova Pelješac
mestečko Brela na Makarskej
skúsení šnorchlisti obľubujú kanál Pelješac, ktorý oddeľuje polostrov od ostrovov Mljet a Korčula, treba si však dávať na silný morský prúd
Predprípravu si môžete urobiť aj na Slovensku. Juraj Bubeník odporúča Čiernovodské jazero pri Senci, jazero Košariská medzi obcami Dunajská Lužná a Rovinka či Veľký Meder a Pataš. A čo sa tam dá vidieť? „Ak je dobrá viditeľnosť, zazriete zubáče, štuky, kapry či ostrieže. Sem-tam aj potopené bicykle, pneumatiky či iné vraky obrastené rastlinami, čo vytvára celkom zaujímavú scenériu,“ hovorí Bubeník.