Od dôb, keď sa objavili prvé televízne prijímače slúžiace najmä na prenos informácií, sa časy zmenili. Dnes si k obrazovkám sadneme, aby sme si oddýchli, zrelaxovali sa a len tak trávili čas.
Po namáhavom pracovnom dni je takáto forma oddychu vyhľadávaná u väčšiny Slovákov. Nevedomky vštepujeme aj našim deťom, že sledovanie televíznych programov je prirodzené, bežné a v poriadku. Bez nej by sme si však my aj náš mozog či telo počínali oveľa lepšie.
Nezachádzajme do extrémov. Ak vám to nedá, nie je nutné vypustiť ju úplne. Svoj voľný čas však môžeme tráviť aj lepšími a kvalitnejšími činnosťami. Tu je niekoľko benefitov, ktoré prináša televízna absencia.
Kvalitnejší spánok
Slováci trávia pozeraním televízie priemerne tri a pol hodiny denne. Väčšinu tohto času trávia pred prijímačom večer a tesne pred spaním. Niektorí dokonca pri nej zaspávajú, vypnutie si nastavia automaticky alebo sa v strede noci prebudia a televízor vypnú.
Svetlo obrazovky je rušivé a pôsobí na našu psychiku negatívne. Znižuje sa kvalita spánku, spánkový režim je narušený a pozeranie televízie do neskorej noci spôsobuje, že sa často počas noci budíme a ráno vstávame unavení.
Trávte čas s najbližšími
Ak sledujeme seriál, nebavíme sa s okolím alebo reagujeme len minimálne. Komunikácia má pri sledovaní televízie červenú, pritom by bola oveľa väčším prínosom pre všetky strany ako práve vysielaná reality show či program o varení. Nahradenie sledovania televízie spoločnými rodinnými aktivitami je investíciou do budúcnosti.
Čas na seba
Ak vypustíte počas niektorých dní „telku“, zrazu zistíte, že máte niekoľko hodín, počas ktorých môžete robiť, čo sa vám zachce. Venovať sa rodine, koníčkom a aktívnemu relaxu.
Postačí aj prechádzka. Spálite pri nej určite viac kalórií ako počas sedenia na pohovke.
Nakopnete mozog
Ponúkaný televízny program má najčastejšie zábavný charakter. Sledovanie TV je pasívnou činnosťou, pri ktorej si chceme oddýchnuť a „chvíľu nič nerobiť“. Tá chvíľa často trvá dlhšie ako by mala. A neposkytuje rozmach našej psychike, ktorá si to žiada v každom veku.
Mozog produkuje kreatívne myšlienky, ktoré nepotrebujú len umelecké duše. Logiku a bystrú myseľ využívame v domácnosti, pri starostlivosti o deti, v práci aj vo voľnom čase či pri zariaďovaní nábytku. Nech máme akokoľvek vysoké IQ, naša hlava potrebuje tréning.
Zaveďte si doma tvorivé dielne, zasaďte kvety, čítajte alebo niečo zaujímavé navarte. Hlavne sa zdržiavajte mimo obrazoviek. Tých má väčšina dosť aj v práci.
Stop zobkaniu na gauči
Ničnerobenie samo o sebe dokáže nudiť. A z nudy sa utiekame k chrúmaniu, žuvaniu, zobkaniu a iným konzumným činnostiam, ktoré neprospievajú nášmu zdraviu. A najmä, ak zobkáte, málokto si do misky nasype nakrájané jablká či mrkvu.
K televízií volíme menej zdravé potraviny – chipsy, oriešky, pukance alebo čokoládu. Naša pozornosť je zameraná na prebiehajúci program a nesledujeme množstvo skonzumovaných potravín, ktorými sa podvedome kŕmime.
Ak už si naozaj chcete pozrieť dobrý film, zoberte si menšiu misku a zjedzte len to, čo ste si do nej nasypali. Počas dní bez televízie zamestnajte zmysly inými aktivitami. Výsledky čoskoro sami pocítite.