Valašské múzeum v prírode
Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm vďačí za svoj vznik bratom Bohumírovi a Aloizovi Jaroněkovcom, ktorých začiatkom dvadsiateho storočia inšpirovali pri jeho výstavbe podobné projekty v Škandinávii.
Prvý areál dostal názov Drevené mestečko, postupne k nemu pribúdali ďalšie stavby – Vaškova hospoda, Mlýnské doliny a Matochova usedlost.
Okrem ľudovej architektúry Valachov, ktorých pôvod je dodnes čiastočne opradený tajomstvom, tu môžete obdivovať aj remeslá, tradičné poľnohospodárske práce a umenie, ktoré v tejto oblasti žilo odpradávna medzi bežnými ľuďmi.
V osemdesiatych rokoch tu natočil režisér Juraj Jakubisko filmovú rozprávku Perinbaba. Na stránke múzea nájdete tipy na rôzne zaujímavé akcie. Napríklad v noci z 21. na 22. júna bude vo Valašskej dedine Svätojánsky večer plný mágie a poézie, 5. júla sa v Drevenom mestečku zídu hrnčiari, keramikári a drotári na Zvončekovom jarmoku. Viac zaujímavostí nájdete na Vmp.cz.
Luhačovice
Kúpeľné mestečko Luhačovice sa preslávilo nielen liečbou dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviacich problémov a rôznych ťažkých diagnóz, ako sú onkologické ochorenia alebo cukrovka, ale aj stavbami architekta Dušana Jurkoviča, ktoré tam vznikli začiatkom dvadsiateho storočia.
K najkrajším z nich patrí Jurkovičov dom, ktorý pre svoju pestrofarebnosť dostal prezývku „farebná rozprávka“. Jedinečnou dobovou atmosférou dýchajú aj Slnečné kúpele, kde sa kedysi konali plavecké súťaže, alebo Hudobný pavilón, miesto obľúbených kúpeľných koncertov.
Jurkovič prišiel do Luhačovíc v čase, keď kúpele najviac expandovali a keď sa tam vo veľkom stavali liečebné domy. Dnes ponúkajú procedúry, pri ktorých sa využíva šestnásť minerálnych prameňov. K najznámejším patria Vincentka, Ottovka, Aloiska a prameň Doktor Šťastný. Používajú sa na pitné kúry, inhalácie aj rôzne relaxačné a rehabilitačné procedúry. Keby ste sa rozhodli skombinovať prehliadku mesta s wellnessom, užitočné tipy nájdete na Luhacovice.cz.
Pútnické miesto Velehrad
História jedného z najznámejších pútnických miest na Morave siaha až osemsto rokov dozadu, keď do údolia rieky Salašky prišlo dvanásť cisteriánskych mníchov, aby neďaleko obce Veligrad vybudovali kláštor.
Centrom pútnického miesta Velehrad je Bazilika Nanebovzatia Panny Márie a svätého Cyrila a Metoda. Pôvodná románska stavba bola prestavaná v sedemnástom storočí do barokovej podoby, je v nej bohatá umelecká výzdoba a krásne vyzdobený oltár.
V budove velehradského kláštora môžete obdivovať dobové fresky a v Kostolíku zjavenia Pána, ktorý bol pôvodne určený pre obyvateľov kláštora, sú rôzne sezónne výstavy. Velehrad je aj miestom rôznych duchovných cvičení a hromadných stretnutí kresťanských pútnikov. Podrobný zoznam akcií nájdete na Velehradinfo.cz.
Foto: Vmp.cz, Luhacovice.cz, Velehradinfo.cz, Czech Tourism