SME

Tlačíte na pílu?

Promócia po dvadsiatke, dieťa v tridsiatke, vlastná firma v štyridsiatke... Kde sa v nás berie tlak, ktorý nás núti všetko si plánovať a kontrolovať?

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Alena je atraktívna tridsiatnička, ktorej bolo odmalička jasné čo chce od života. Vyštudovať právo, vydať sa za dobrého a pracovitého muža, mať s ním dve deti a pracovať v prestížnej advokátskej kancelárii. Vysokú školu zvládla presne tak, ako si naplánovala, aj zamestnanie si okamžite našla presne podľa svojich predstáv. Zaľúbila sa do chlapca z dobrej rodiny a krátko po promóciách sa zaňho vydala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej sen o ideálnom živote, ktorý si vysnívala, sa začal rúcať v momente, keď zistila, že jej muž je nenapraviteľný sukničkár. Prejavilo sa to krátko po svadbe, a hoci Alena mu neveru niekoľkokrát veľkoryso odpustila, s ich vzťahom to išlo dolu vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Veci sa skomplikovali ešte viac, keď otehotnela a v prvom trimestri potratila. To už bolo na ňu priveľa. Vynadala manželovi, že sa to stalo preto, lebo je vo vzťahu s ním vystavená neustálemu stresu. Napokon sa rozviedli. Nestabilita v súkromí sa negatívne prejavila aj v jej kariére.

Šéf jej začal vyčítať, že jej výkony už nie sú ani zďaleka také ako kedysi. Pod toľkým tlakom sa nervovo zrútila. Dala v práci výpoveď. Momentálne chodí na psychoterapiu a rozmýšľa, ako začať odznova.

Snaha nestačí

Niekedy majú naše sny o ideálnom živote takú silu, že v snahe naplniť ich prehliadame realitu. Keby Alena nebola posadnutá túžbou po rodine a dieťati, možno by sa s oveľa väčšou ľahkosťou a predovšetkým skôr než otehotnela, vzdala nefunkčného manželstva.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že signály zvonka jej jasne dávali najavo, že niečo nie je v poriadku, ona ich opätovne prehliadala a snažila sa v sebe nájsť znovu a znovu silu na odpustenie, hoci vedela, že si tým ubližuje.

Prečo to vlastne robila? Prečo sme v niektorých situáciách ochotní ísť za hranice svojich možností len preto, aby sme plnili nejaké fiktívne ideály?

Podľa psychologičky Eleny Tomkovej vyplýva takéto správanie často zo snahy pozitívne zapadnúť do skupiny, ktorá je pre nás dôležitá. „Robíme si plány do budúcnosti, lebo aj tí druhí to tak robia,“ vysvetľuje. „Snaha zapadnúť do kolektívu a neodlišovať sa môže mať korene v ranom detstve. Môže sa zrodiť napríklad z toho, že sme sa cítili už v škôlke iní ako ostatní, lebo sme chodili inak oblečení, alebo sme mali nejakú povahovú črtu, ktorá nás odlišovala od priemeru.“

SkryťVypnúť reklamu

Ľudská psychika funguje tak, že keď z niečoho utrpí traumu, v budúcnosti sa jej snaží vyvarovať. Ak sme niekedy trpeli pre svoju inakosť, je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti budeme často potláčať svoju jedinečnosť v snahe nevytŕčať z davu.

Budeme sa usilovať získať si uznanie a lásku ostatných tak, že budeme napĺňať nejaký všeobecne akceptovateľný ideál. A ak sa nám to nepodarí, budeme z toho veľmi frustrovaní.

Slovo odborníka

K téme sa vyjadruje:

Elena Tomková, psychologička, Poradnapsychologicka.sk

elena_tomkova.jpg

Moje sny, tvoje sny

Elena Tomková upozorňuje, že je veľmi dôležité uvedomiť si či svoju snahu vkladáme do svojich snov alebo do snov niekoho iného. Či žijeme v súlade so svojimi vnútornými potrebami, alebo napĺňame potreby rodičov, kamarátov, partnerov?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to zvláštne, ale ak nežijeme sami za seba, vždy nám to dá život najavo. Napríklad keď ideme študovať odbor, ktorý pre nás vybrali rodičia, ale my v hĺbke duše túžime po nejakom inom, je veľmi pravdepodobné, že v tom, čo vyštudujeme, napokon neuspejeme.

Alebo ak sa snažíme vydať len preto, lebo všetky kamarátky naokolo sú už vydaté a majú deti, hrozí, že sa pripútame k prvému mužovi, ktorý nám príde do cesty a po čase zistíme, že to nie je ten pravý.

Skôr než sa rozhodneme naplniť nejaký cieľ, je dôležité uvedomiť si, či má pre nás takú hodnotu, že nám za tú snahu naozaj stojí. Väčšinou sme schopní s ľahkosťou uspieť len v tom, čo odráža našu jedinečnosť, v tom, pre čo sme skutočne stvorení. Nemôžeme byť niekým, kým nie sme.

Život je rieka

Ani napĺňanie cieľov, o ktorých sme presvedčení, že vychádzajú z nášho vnútra, nemusí vždy ísť ako po masle. „Napríklad veľmi túžim po ceste okolo sveta ešte skôr, než budem mať deti, ale pri jej plánovaní narazím na manželov nesúhlas,“ vysvetľuje Elena Tomková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„V takej situácii mám na výber – môžem trvať na svojom a riskovať krízu vo vzťahu alebo sa prispôsobiť a zľaviť z nárokov.“ Aby sme sa vyhli zbytočným problémom a konfliktom, je podľa psychologičky vhodné netrvať vždy na svojich predstavách.

Niekedy je totiž cena privysoká a napokon možno zistíme, že svoj cieľ sme síce dosiahli, ale to, čo sme pritom museli obetovať, nám vôbec nestálo za to.

„Život je ako rieka,“ dodáva Elena Tomková. „Môžeme sa nechať unášať prúdom a užívať si alebo plávať proti prúdu a vyčerpať sa.“ Niektorí ľudia majú v sebe tak zakorenenú potrebu všetko stále kontrolovať, že je pre nich veľmi ťažké uvoľniť sa a prijímať udalosti z okolitého sveta tak, ako k nim prichádzajú.

Zakladajú si na svojej pevnej vôli a sú schopní ísť si za svojimi predstavami aj vtedy, keď je to pre nich nesmierne vyčerpávajúce. Väčšinou ich na to, že niečo nie je v poriadku, upozorní stav chronickej únavy, ktorý sa jedného dňa dostaví ako dôsledok dlhodobého vyčerpávajúceho snaženia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si nedokážu pomôcť sami, je vhodné vyhľadať odbornú terapeutickú pomoc. Alena napríklad na sedeniach s psychologičkou zistila, že je niekedy lepšie brať si to, čo život práve ponúka, ako stále snívať o tom, čo by od neho chcela. Lebo to, že si dokážeme naplniť naše plány, ešte neznamená, že nás to automaticky urobí šťastnými.

„Môžem snívať o ceste do Paríža a po príchode tam zistím, že je to rušné špinavé mesto, ktoré ma vôbec nenadchlo a napokon sa mi niečo skvelé stane niekde úplne inde. Tam, kde som to vôbec nečakala,“ vraví Elena Tomková.

Naplnenie cieľov nie je zárukou šťastia. Šťatie vyplýva vždy len z toho, ako si dokážeme užívať prítomnú chvíľu. Ak sa to chceme naučiť, je dobré vyskúšať si to najprv počas voľných dní, keď nemáme veľa povinností.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Skúste aspoň na chvíľu nechať udalosti plynúť bez toho, aby ste do nich násilne zasahovali,“ odporúča Elena Tomková. Možno pritom zistíte, že máte zrazu viac energie na to, aby ste si všimli to pekné, čo sa okolo vás deje.

Otestujte sa:

Pokúste sa úprimne odpovedať na nasledujúce otázky.

  1. Máte pocit permanentnej nespokojnosti s tým, čo sa okolo vás deje?
  2. Cítite veľkú potrebu kontrolovať dianie okolo seba?
  3. Keď sa veci nedejú tak, ako ste si predstavovali, napĺňa vás to úzkosťou?
  4. Máte snahu stále niečo vylepšovať na svojom výzore?
  5. Ťažko sa vyrovnávate s nesúhlasom okolia?

Ak ste na niektoré z týchto otázok odpovedali kladne, bolo by dobré zamyslieť sa, z čoho pramení vaša vnútorná nespokojnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 669
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 925
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 194
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 503
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 494
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 147
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 972
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 571
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf zboru poradcov premiéra, Erik Kaliňák v relácií Ta3 Kráľ na ťahu

Smer vyslal čoraz odvážnejšiemu šéfovi SNS pri transakčnej dani signál.


8
Dôvera medzi Európou a Trumpovou administratívou už nie je na úrovni priateľov.

Dôvera voči Washingtonu klesla.


Matúš Ritomský

Izolovaný od zvyšku Európy nedokáže priniesť vlastnej krajine nič.


22
Brankár Patrik Rybár (Slovensko), Michal Laurenčík (Slovensko) a Tim Brunnhuber (Nemecko) počas prípravného zápasu pred MS 2025.

Zápas sledujeme online.


Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 9
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 850
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 506
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 802
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 677
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 422
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 953
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 515
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 234
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu