Leto a aj dlhé slnečné dni nás lákajú vybehnúť si len tak do prírody na pešiu túru, oprášiť bicykel, či kolieskové korčule. Tí otužilejší z nás pomaly zahájili plaveckú sezónu.
Pravidelný pohyb je nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu v každom veku a tiež jedným z predpokladov toho, aby ste sa vo svojom tele cítili pohodlne a zdravo za každých okolností. Ako sa vyhnúť bolestiam alebo sa rýchlo zbaviť svalovice radí kondičný tréner Martin Šmahel.
Správny výber - polovica úspechu
„Je jasné, že každému z nás vyhovuje iný druh pohybu. Sledujte stopy, ktoré na vás rôzne športy zanechávajú a počúvajte svoje telo. Ak vás napríklad po squashi alebo bedmintone v hale na druhý deň pobolievajú kĺby, siahnite po miernejších verziách raketových športov, napríklad stolnom tenise.
Radí odborník
Martin Šmahel, kondičný tréner
Ak ste skôr individualista, zostavte si týždenný cyklus z troch aeróbne ladených aktivít. Napríklad beh – plávanie - bicykel alebo nordic walk - fitnesscentrum - veslársky trenažér,“ hovorí Martin Šmahel.
Prečo nás to bolí?
Začali ste sa pravidelne hýbať, ale kondícia sa vám nezlepšuje, práve naopak, máte pocit únavy, vyčerpania či dokonca bolesti? Existujú na to logické vysvetlenia. Buď ste sa na to doslova vrhli a neodhadli adekvátne svoje možnosti, alebo ste si vybrali nie celkom vhodnú športovú aktivitu.
„Svalovica je odpoveďou organizmu na záťaž, ktorá pre telo a jeho momentálnu formu nie je adekvátna. Čiže buď je telo málo pripravené na záťaž, ktorá spôsobila svalovicu, alebo ste to iba prehnali,“ vysvetľuje Martin Šmahel a dodáva, že svaly je potrebné po každej zvýšenej záťaži regenerovať a dopriať si dostatok odpočinku. Pomáha tiež uvoľňujúca masáž namáhaných svalov.
Aj proti svalovici sa dá bojovať prevenciou
„Na svalovicu a jej rýchlejší ústup funguje správna výživa, pestrosť jedálnička, masáže a najmä mierna aktivita, ako jogging, plávanie či bicykel. Každým pohybom sa totiž telo prekrví a zvýšený krvný tok pomáha odplaviť splodiny metabolizmu a kyseliny mliečnej zo svalových štruktúr,“ radí na záver Martin Šmahel.
Odstráňte svalovú horúčku jednoduchými trikmi
Doprajte namáhaným svalom oddych
Pýcha je na mieste. Dali ste svojmu telu zabrať a postupom času sa vám odvďačí zdravím a dobrou kondíciou. Prvotným signálom zapálenosti do cvičenia však býva „svalovka“. Dajte svalom čas na regeneráciu minimálne najbližších 24 hodín a dovoľte im zrelaxovať sa. Ak máte naponáhlo a ťahá vás to späť do posilňovne alebo na bežeckú trať už na druhý deň, skúste venovať na striedačku pozornosť iným svalovým partiám a oblasť postihnutú svalovicou opäť rozhýbte na druhý deň.
Masírujte
Navštívte špecialistu, poproste priateľa alebo ak je to možné, dajte si masáž sami. Je to to najlepšie, čo môžete urobiť v prípade svalovej horúčky. Je uvoľňujúca, meditačná a regenerujúca.
Naťahujte
Strečing je ideálne absolvovať pred tréningom a ihneď po ňom. Svalová horúčka môže prísť tak či tak, no vyhnete sa následnej strnulosti a sťaženej pohyblivosti, ktorá môže byť veľmi nepríjemná.
Šoková terapia ľadom
Síce šoková, ale terapia...okamžite po ukončení tréningu a príchode domov aplikujte na namáhané časti tela a svaly ľad. Zredukujete tak zápal, teda intenzitu svalovej horúčky a predĺžite svalom možnosť úľavy.
Aj teplo pomáha
Teplo podporuje zrýchlenie krvného obehu aj regeneráciu svalstva. Ak už „svalovka“ trvá nejaký ten deň, doprajte si sprchu a striedajte studený prúd vody s horúcim. Súkromnú hydroterapiu vaše telo ocení.
ZDROJ: Allga San